Sakarya Gaz Sahası çalışmalarında sona yaklaşılıyor

Türkiye Petrolleri Çok Ortaklı Ortaklığı (TPAO) Umum Müdür Yardımcısı Abdurrahman Tiryaki, Sakarya Gaz Sahası’ndan Filyos’a kadar yapılacak 170 kilometrelik boru hattına ait çalışmaları ati günlerde bitirmeyi umduklarını tabir etti.

Kentte görev özne gazetecilerle Filyos’ta bir araya gelen Tiryaki, programlandığı kadar saf gazın 2023’ün geçmiş çeyreğinde gelmesi için ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini söyledi.

Deniz tabanında ve karada çalışmaların vahim şekilde bitmeme ettiğini anlatan Tiryaki, toplumsal sorumluluk kapsamında bile kâh çalışmalar yaptıklarını, özellikle ati dönemde ihtiyacı karşılayacak Çaycuma Çığır Faziletkâr Okuluna bu yıl ilk kez 55 öğrencinin alındığını belirtti.

Tiryaki, kalifiye personelin kendileri üzere sonuç paye kebir olduğunu vurgulayarak, öğrencilerin eğitimlerini tamamladıktan sonra ihtiyaç doğrultusunda istihdam edileceklerini dile getirdi.

“Bu haddinden fazla balaban benzeri proje”

Yöre halkına hizmet etmesi amacıyla dispanser açtıklarını aktaran Tiryaki, “Şu anda 4 cankurtaran, 5 basar ve 60 personelle dolay halkına ve kişi personelimize bakım etmekte. Yollar, değişik icraat bitmeme ediyor. Toplumsal tartı projesi adı altında elimizden geldiği kadar ön halkına dahi faydalı olmaya çalışıyoruz. Bu çok şişman tıpkı proje. Alelhusus Zonguldak sınırları içerisinde bitmeme eden ve sonuçlandığı ahit Zonguldak’a büyük aynı değer katacak olan ayrımsız proje” diye konuştu.

Tiryaki, Karadeniz Gaz Sahası’nda kabloları denizin tabanına döşeyecek “Seven Arctic” isimli geminin çok koskocaman aynı aşamayı hesabına getireceğine belen ederek, geminin denizin tabanındaki kuyular ve yağız ile arasındaki ilişkiyi sağlayabilecek kordon bağını çekeceğini, bu kablonun içerisinden 4 cümbüş kablosu, yedekleriyle bu arada hidrolik hatlar, kimyevi hatlar, fiber gözlükçü kablolar geçtiğini kaydetti.

Sakarya Gaz Sahası’ndan Filyos’a kadar yapılacak 170 kilometrelik borazan hattına ilgilendiren çalışmaların bitmeme ettiğine değinen Tiryaki, “Borularda akıbet aşamaya geldik. Esasında yalnız benzeri boru değil, 3 borazan çekilecek. Boru demeyelim dahi bire bir tanesi kablolar diyelim, iki pare bile yanında dialkol hattımız ve gaz hattımız için 2 pare borazan çekilecek. Borular program çerçevesinde devam ediyor. Önümüzdeki günlerde bitirmeyi umuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Tiryaki, daha sonra beraberinde TPAO Mühendislik Ofis Başkanı Enver Çetinkaya ve TP-OTC Genel Müdür Yardımcısı Çokluk Yiğitlik ile Karadeniz gazının işleneceği Filyos Doğal Gaz İşleme Tesisi’nin maketi üzerinden hesaplı çalışmalarla ait gazetecilere vukuf verdi.

Share: