Karadeniz gazı üzere eleştiri evolüsyon! Çalışmalarda sona yaklaşılıyor

Türkiye Petrolleri Laedri Ortaklığı (TPAO) Genel Müdür Yardımcısı Abdurrahman Tiryaki, gazetecilerle tıpkısı araya gelerek proje karşı hikmet verdi.

“BU ÇOK BÜYÜK BİR PROJE”

Türkiye Petrolleri Çok Ortaklı Ortaklığı (TPAO) Umum Müdür Yardımcısı Abdurrahman Tiryaki, Sakarya Gaz Sahası’ndan Filyos’a büyüklüğünde yapılacak 170 kilometrelik boru hattına ilişik çalışmaları gelecek günlerde bitirmeyi umduklarını tabir etti. Kentte görev eden gazetecilerle Filyos’ta bire bir araya gelen Tiryaki, programlandığı kadar doğal gazın 2023’ün ilk çeyreğinde gelmesi üzere ellerinden mevrut gayreti gösterdiklerini söyledi.

Deniz tabanında ve karada çalışmaların tehlikeli şekilde bitmeme ettiğini anlatan Tiryaki, içtimai kalın kapsamında üstelik ara sıra icraat yaptıklarını, alelhusus ati dönemde ihtiyacı karşılayacak Çaycuma Çığır Faziletkâr Okulu’na bu yıl ilk defa 55 öğrencinin alındığını belirtti.

Tiryaki, nitelikli personelin kendileri için son basamak büyük olduğunu vurgulayarak öğrencilerin eğitimlerini tamamladıktan bilahare gerekseme doğrultusunda istihdam edileceklerini dile getirdi. Yöre halkına hizmet etmesi üzere dispanser açtıklarını nâkil Tiryaki, “Şu anda 4 ambulans, 5 bölüm ve 60 personelle civar halkına ve kendi personelimize bakım etmekte. Yollar, türlü çalışmalar bitmeme ediyor. Içtimai yüklülük projesi adı altında elimizden geldiği kadar dolay halkına da yararlı olmaya çalışıyoruz. Bu çokça balaban tıpkısı proje. Özellikle Zonguldak sınırları içerisinde devam eden ve sonuçlandığı antlaşma Zonguldak’a nazik bir değer katacak olan ayrımsız proje” diye konuştu.

“BORULARDA SERENCAM AŞAMAYA GELDİK”

Tiryaki, Karadeniz Gaz Sahası’nda kabloları denizin tabanına döşeyecek ‘Seven Arctic’ isimli geminin çokça şanlı tıpkı aşamayı hesabına getireceğine işaret ederek geminin denizin tabanındaki kuyular ve esmer ile arasındaki ilişkiyi sağlayabilecek kordon bağını çekeceğini, bu kablonun içerisinden 4 hayatiyet kablosu, yedekleriyle bu arada hidrolik hatlar, kimyasal hatlar, fiber optik kablolar geçtiğini kaydetti.

Sakarya Gaz Sahası’ndan Filyos’a büyüklüğünde yapılacak 170 kilometrelik boru hattına ilişik çalışmaların devam ettiğine değinen Tiryaki, “Borularda akıbet aşamaya geldik. Esasında yalnız tıpkı borazan değil, 3 borazan çekilecek. Borazan demeyelim de bire bir tanesi kablolar diyelim, iki tane da yanında dialkol hattımız ve doğal gaz hattımız için 2 kıta boru çekilecek. Borular program çerçevesinde bitmeme ediyor. Önümüzdeki günlerde bitirmeyi umuyoruz” ifadelerini kullandı.

Tiryaki, henüz sonradan birlikte TPAO Mühendislik Ofis Başkanı Enver Çetinkaya ve TP-OTC Umum Müdür Yardımcısı Cem Yiğitlik ile Karadeniz gazının işleneceği Filyos Gaz İşleme Tesisi’nin maketi üzerinden yürütülen çalışmalarla ilgili gazetecilere bilgi verdi.

Share: