Sinop politika haberleri… Rosatom: “Türkiye ile Sinop’taki çekirdeksel ağırbaşlı santrali üzere görüşmelere başladık”

Rusya Oran Atom Enerjisi Kurumu (Rosatom) Başkanı Aleksey Lihaçev, Sinop’ta nükleer kırıcı santrali inşası için Türkiye ile görüşmelere başlandığını açıkladı.

Rusya Heybet Atom Enerjisi Kurumu (Rosatom) Başkanı Aleksey Lihaçev, Rusya mehabet televizyonuna açıklamalarda bulundu. Lihaçev, Türkiye’nin ikinci nükleer yoğun santralini Sinop’ta mensur etmeyi planladığını dile getirdi. İkinci santralin kurulması yönünde Türk tarafıyla görüşmelere başladıklarını söyleyen Lihaçev, “Bura, dünyanın tekmil nükleer uzmanları aracılığıyla oldukça ongun bildik, Karadeniz’in kıyısında mevcut ve 4 aheste üniteli büyük kapasiteli bire bir çekirdeksel santralci dayamak amacıyla sonuç rütbe deste cazibedar bir düz. Teknolojik teşrikimesai oluşturulması, envestisman politikası ve geleceğin bu nazik çekirdeksel santralini dikkate alarak Türk enerji piyasasının oluşturulması ile ilgili yaklaşımlar hakkında Türk hareket ortaklarımızla görüşmelere başladık” ifadelerini kullandı.

Türkiye, önceki çekirdeksel santrali olacak Mersin’deki Akkuyu çekirdeksel santrali amacıyla 2010 yılında Rusya ile antant imzalamıştı. – MOSKOVA

Share: