Yardımcı haberi… Sivaslı meslek lisesi öğrencileri Bingöl’de canlılık üretimine şahitlik etti

Sivas Atatürk Mesleki ve Beceri Anadolu Lisesinde efdal gerginlik sistemleri yetişek alan 17 mektepli, Bingöl Adi Kaleköy Barajı ve HES Birleşik Yenilenebilir (Hibrit) Hareketlilik Üretim Tesisi’ni gezdi.

Çamlıbel Faaliyet Dağıtım AŞ’den (ÇEDAŞ) yapılan açıklamaya bakarak, erke sektörünün kalifiye öge ihtiyacına çözüm söylemek, tüvana istihdamına yardım sunmak hedefiyle 2018 yılında hayata güzeşte Enerjinin Yıldızları Projesi’nin öğrencileri, beceri geziler ile elektriğin üretimine durumunda şahitlik ediyor.

Proje kapsamında 2018-2019 eğitim-tedrisat yılından Sivas Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde Faziletkâr Gerilim Sistemleri Dalı’nın kurulmasına bindi olan ve uygulamalı dersler amacıyla laboratuvar oluşturan ÇEDAŞ, bu yıl birlikte 12. derslik öğrencilerine özel ayrımsız seyahat düzenledi.

Faziletkâr Gerginlik Sistemleri Dalı’nda eğitim bilimi gören ve aynı zamanda ÇEDAŞ’ta staj özne 17 mektepli, Bingöl’deki Adi Kaleköy Barajı ve HES Müttehit Yenilenebilir (Melez) Hayatiyet Istihsal Tesisi’nde, yenilenebilir enerjinin üretim aşamalarını yerinde müşahede fırsatına sahip oldu.

Gezi boyunca öğrencilerle olan ÇEDAŞ Genel Müdürü Niyazi Yalım, zindelik üretiminde yenilenebilir kaynakların öneminin rastgele geçen dönem arttığına ilgi çekerek, “Tığ üstelik gelecekte meslektaşımız olacak öğrencilerimizin yenilenebilir enerji kaynaklarından faaliyet üretimini, hibrit modeli yerinde gösterelim istedik. Bingöl’birlikte 2020 yılında üretime güzeşte Süfli Kaleköy Barajı ve HES Mürekkep Yenilenebilir Zindelik Istihsal Tesisi’nde öğrencilerimiz sistemin şüphesiz işlediğini durumunda görme ve tetkik fırsatı buldu. Eminim ki arkadaşlarımız sahadaki bu dersi hayatları boyunca unutmayacak ve istekli düzentileme hayatına adım attıklarında faydasını görecekler.” ifadelerini kullandı.

Share: