Acun üçüncüsü bilardocu Denizcan Akkoca, bağlamasıyla da gönüllere sesleniyor

Denizcan Akkoca’nın kazandığı madalyalardan detaylar

Denizcan Akkoca’nın ufak tefek çalması

Acun üçüncüsü bilardocu Denizcan Akkoca ile röportaj Acun üçüncüsü bilardocu Denizcan Akkoca, bağlamasıyla de gönüllere sesleniyor

Milli bilardocu Denizcan Akkoca:

“Küçüklükten beri ilhak ile büyüdüm. Hem bilardoyu hem dahi müziği çok seviyorum. İkisini bile açmak bana esenlik veriyor”

“Çoluk Çocuk acun şampiyonu tutmak, büyükler kategorisinde birlikte acun ve Avrupa şampiyonluğu temizlemek hedefim”

ANKARA – Hollanda’dahi planlı 3 Izole Bant Bilardo Gençler Dünya Şampiyonası’nda üçüncü olan Denizcan Akkoca, Ankara Enstrüman ve Güzel Sanatlar Üniversitesi İcra Sanatları Fakültesi Çalgı Bölümü’nde eğitimine devam ettiğini, küçüklüğünden beri çaldığı bağlamayı bile bilardo üzere çok sevdiğini anlattı.

Bu yıl İtalya’dahi düzenlenen Avrupa Şampiyonası’nı üstelik 21 gözyaşı altında bir numara tümler Denizcan Akkoca, AA Spor Sohbetlerinin konuğu oldu.

Sporun yanı sıra darülfünun eğitimine bitmeme fail Denizcan, “Ankara Çalgı ve Domuzuna Sanatlar Üniversitesi İcra Sanatları Fakültesi Çalgı Aleti Bölümünde 2. derslik öğrencisiyim. Saz bölümü okuyorum. Bağlamaya babamın vesilesiyle 9-10 yaşlarında başladım. Babam üstelik ilhak çalıyor. Küçüklükten beri bağlama ile büyüdüm. Hem bilardoyu hem bile müziği çokça seviyorum. İkisini dahi açmak bana afiyet veriyor. Kimi Vakit zorlayıcı tarafları oluyor. Turnuva zamanlarında mecburen müziğe daha az kânunuevvel ayırıyorum.” diyerek konuştu.

Bilardoya nasıl başladığını anlatan Denizcan, “7 yaşındayken babamla tıpkı bilardo salonuna gittim. Satranç oynama amacıyla gitmiştik o salona. Şu anda de çalışmaya devam ettiğim Nurettin Karakurt hocamın salonuydu. Onun teşvikiyle bilardo kurslarına başladım. Sonradan yetenekli olduğumu keşfettim ve bu yolda ilerlemeye değişmeyen verdim. Sinop’ta halen pakt adına Nurettin Karakurt hocamla çalışıyorum.” şeklinde konuştu.

Hollanda’birlikte iki hafta geçmiş elde ettiği acun üçüncülüğü karşı milli sportmen, “Bu katıldığım geçmiş Acun Gençler Şampiyonası’ydı. Tunç madalya ile dönmek çokça kurum donör bir duygu. Buradan arkadaşım Burak Haşhaş’ı dahi tebrik kartı ediyorum. İki madalya ülkemiz için süper ayrımsız durum oldu.” dedi.

Denizcan, spordaki hedeflerine ilişik, “Gençler kategorisinde 2 yıl daha yarışacağım. 2 öğün henüz Avrupa şampiyonluğu bağışlamak istiyorum. Gençler acun şampiyonu koyulmak, erkân kategorisinde de dünya ve Avrupa şampiyonluğu yok etmek hedefim.” ifadelerini kullandı.

Türk bilardosunun öncü ismi Ahi Saygıner’i haddinden fazla beğendiğini ve örnek aldığını aktaran Denizcan Akkoca, “Elbette ki eksantrik ustalarımız birlikte var. Tayfun Taşdemir, Tasavvur Naci Çoklu, Lütfi Çenet gibi… Benim salonumda hele emsal aldığım Berkay Karakurt, Ömer Karakurt üzere sporcular vardı. Bunlar üstelik halen büyüklerde yarışan sporcular. Onları emsal alıyorum. Kendilerinin de bana hocalık yapmışlığı vardır.” açıklamasını yaptı.

“Esenlik alıyorsanız sükse birlikte geliyor”

Günde sayı farkı 5-6 saat bilardo oynamaya çalıştığını dile getiren Denizcan, “Bilardonun cebbar tarafı genelde psikolojik oluyor. Zira karşılaşma içinde sonsuz kendinizi çakılı burulmak zorundasınız. temas aut etkenden evet da oyunun içindeki benzeri olumsuzluktan haddinden fazla çok etkilenmemelisiniz. Afiyet alıyorsanız başarı da geliyor. Bilardoda benzer almaya başladığımda sağlık almaya birlikte o an başlıyorum. Aynı almaya devam ettikçe da mutluluğum artıyor. Oyunun nazik bire bir bölgesinde aldığım pres bire bir aynı ya üstelik yakaladığım faziletli bire bir dizi beni motive ediyor.” yorumunda bulundu.

Hem bilardoyu hem üstelik müziği bu arada götürdüğünü fakat bilardonun henüz yoğun bastığını tamlayan Denizcan, “Bilardoda üstelik müzikte bile iş temelli sürüyor. Arkadaşlarım beni bilardoda öne çıkartıyor. Ailem ikisini dahi gelişigüzel götürmemi istiyor.” diye konuştu.

“İnsanlar sevdiği işi yapmalı”

Denizcan, bağlamasıyla ara sıra yerlerde sahne aldığını, müzikten soylu erki yardım sağladığını söyledi.

Başta ailesi başlamak amacıyla, kudretli olması üzere desteğini esirgemeyen herkese çok teşekkür eden kamer-bariz sportmen, “İnsanlar sevdiği işi yapmalı. Yer azından sporda bu kesinlikle hakeza olmalı. Zira seviyorlarsa, onun konusunda gidip kalburüstü olacaklardır. O yüzden yaptıkları işi sevmeleri kebir. Ego bilardoyu da müziği bile seviyorum. Putrel çalarken bilardoyu, bilardo oynarken de çalacağım müziği hayalet edebiliyorum. Hedefim bilardonun zirvesine duyulmak. Bunun için dahi çalışıyorum.” şeklinde düşünce belirtti.

Bilardoda sonraki hamleleri aritmetik ika gereksiniminin hayata olumlu katkılar sunduğunu kaydeden Denizcan Akkoca, eğitimini ve sporu birlikte muvaffakiyetli benzeri şekilde götürmesinin ailesini dahi mutlu ettiğini sözlerine ekledi.

Share: