İZMİR/MANİSA/DENİZLİ/AYDIN – 29 Ekim Cumhuriyet Altını Bayramı törenlerle kutlandı

29 Teşrinievvel Cumhuriyet Altını Bayramı zımnında İzmir ve çevre illerde törenler düzenlendi.

İzmir Valisi Zor Esaslı Köşger, Il binasında, Büyükşehir Şehremini Tunç Soyer ve Veli Ordusu ve Garnizon Komutanı Ferik Eksiksizlik Yeni ile tebrikleri kabul etti, arkası sıra tören düzeni üyeleri Cumhuriyet Altını Meydanı’na geçti.

Köşger, Türk milletinin nice badireleri öz münezzeh gücüyle atlattığını, eksiksiz dünyanın sesini kısmaya çalıştığı bir zamanda ferah benzeri sedayla “Evet istiklal, ya ahiret yolculuğu” dediğini ve Cumhuriyeti kurduğunu kaydetti.

Cumhuriyetin Kurucusu Şişman Önder Mustafa Eksiksizlik Atatürk ve silah arkadaşlarını, aziz şehitleri ve yiğit gazileri zevalsiz şükran ve şükranla yabancı ettiğini söyleyen Köşger, şunları kaydetti:

“Şişman Türk milleti, Cumhuriyetin gündeş, yenilikçi ve çağcıl bir gelecek anlamına geldiğini yapılış sürecinde ve bodur sürede çokça gür özümsemiş ve kazanç etmiş, o günlerden günümüze sanayileşmeden altyapıya, eğitimden sağlığa, siyasetten ekonomiye hayatın seçme alanında yaşanan köklü ve iri değişimlerle devletin yanında ve destekçisi olmuştur. Bu tatlılıkla 100. yılına sakıncasız adımlarla ilerleyici Cumhuriyetimiz kadim celal geleneğimizi maziden atiye taşırken şimdiye büyüklüğünde olduğu kabil zaman birlikte erte da inşallah cesamet ve kavim birlikteliği ile ülkemiz nice 100 yıllara ulaşacak ve ebediyete büyüklüğünde payidar kalacaktır.”

bu arada Vali Köşger, ses sisteminde yaşanan arıza zımnında, konuşmasına ayrımsız müddet ara vermek durumunda kaldı. Arızanın giderilmesinin ardından Köşger, konuşmasını tamamladı.

Kutlamalar kapsamında el oyunları gösterisi ve geçit resmi düzenlendi.

Denizli

Denizli Valiliği önünde planlı törende kaçınmak duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra Vali Büyük Fuat Çevik, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan vatandaşların bayramını kutladı.

Çevik, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 99. yılını, devlet genelinde olduğu kadar kentte birlikte balaban benzeri galeyan süresince kutladıklarını söyledi.

Ilbay Çevik, milletin eş eseri Cumhuriyetin ülkenin modern ve demokratik benzeri ülke yerine varlığını ve gelişimini sürdürmesinin en heybetli güvencesi olduğunu kaydetti.

Törende, öğrenciler koşma okudu, türlü yarış ve spor etkinliklerinde dereceye girenlere ödülleri verildi.

Tören komandoların gösterisi ardından geçit töreni ile sona erdi.

Manisa

Manisa’de törenler Ilbay Yaşar Karadeniz ile protokol üyelerinin tebrikleri kabulüyle başladı.

Kabulün arkası sıra Manisa Valiliği önünde merasim düzenlendi. Vali Karadeniz ile Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün vatandaşların bayramını kutladığı törende, çekinmek duruşunun arkası sıra İstiklal Marşı okundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tebrik kartı mesajının okunmasının peşi sıra Vali Karadeniz, Cumhuriyetin kazanımlarına ilgi çekerek, şöyle konuştu:

“Cumhuriyet Altını, egemenliğin millete verilmesidir, bağımsız iradedir, özgürlüktür, yönetime halkın katılımıdır. Zira cumhuriyet altını devletle milletin bütünleşmesidir. Cumhuriyet iradesinin ilanıyla kül bağımsızlığımız bile tescillenmiştir. Ilk kerem marifetiyle, sonraları özel sektör yardımlarıyla ülkemizin kalkınması süreci başlaması sağlanmıştır. Cumhuriyetimiz, aradan güzeşte 99 almanak süreçte sıkışık sâdır savaşlarda güçsüz ve takatsiz balkon, yakılmış ve yıkılmış Anadolu’dan dünyanın yer şişman 20 ekonomisinden biri olmayı başarmıştır.”

Tebrik Kartı programı, umum oyunları gösterilerinin yapılması, şiirlerin okunması ve boğaz töreniyle serencam buldu.

Münevver

Aydın İstasyon Meydanı’nda yapılan törende Ilbay Hüseyin Aksoy, Işıklı Büyükşehir Belediye Reisi Dinamit Çerçioğlu ve Garnizon Komutanı Miralay Hakkı Haktan Ihsan, askeri araçla alanda toplanan vatandaşları selamladı.

Törende Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajı okundu.

Burada danışma eden Aksoy, 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Bayramı’nı kutladı, arkası sıra dereceye giren öğrencilere hediyelerini verdi.

Törende Foça Uyanık Komando Gösteri Manevra ve Eğitim Bindi Küme Komutanlığınca tüfekli eylem yapıldı.

Program, okulların tören geçişi ile sona erdi.

Çeltek

Yardımcı’ta 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Bayramı zımnında merasim düzenlendi.

Yardımcı Valisi Turan Ergün’ün Uşak Valiliği binasında toprak protokolüyle bayramlaşmasının ardından 15 Orak Ayı Şehitleri Meydanı’ndaki törene geçildi.

Vali Ergün ile Çeltek Belediye Reisi Mehmet Çakın vatandaşların ve öğrencilerin bayramını kutladı.

Saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tebrik mesajı okundu.

Cumhuriyetin 99. yılını kutlamanın sevincini ve mutluluğunu yaşadıklarını belirten Ergün, şöyle bitmeme etti:

“Önümüzde uzanan 100 almanak bakir dönme ayn önüne alındığında Cumhuriyetimizin kazanımları, ülkemizin müreffeh ayrımsız geleceğe ulaşması uğrunda yılmaz kararlılığımız ve yeryüzü şişman gücümüz olmaya bitmeme edecektir. Kullanılmamış tıpkı çağdaki dünyamızda doğruluk ettiğimiz konuma ulaşmanın yolu Cumhuriyetin kazanımlarını destek olmak, modern medeniyetler seviyesinin konusunda tarh gayretini daima bitmeme ettirmektir.”

Ergün’ün konuşmasının peşi sıra öğrenciler aracılığıyla şiirler okunup, ahali oyunu gösterileri yapıldı.

29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Bayramı kapsamında devlet genelinde planlı yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesinin sonrasında milli motosikletçi Asrın Rodi Necip gösteri yaptı.

Komando Er Birliği ve öğrencilerin tören geçişi yapmasıyla program sona erdi.

Törene, YANLIŞSIZ Fırka Yardımcı milletvekilleri Mehmet Altay ve İsmail Çağ, CHP Çeltek Milletvekili Özkan Kıvılcım, Çeltek Cumhuriyet Başsavcısı Bozan Enerjik, Yardımcı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Cidal, İl Inanma Müdürü Ongun Gezer, İl Kurnaz Komutanı Albay Kasıt Tığ, çekicilik müdürleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, siyasal parti temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Share: