Nazır Ersoy, Stanley Kubrick Sergisi”nin tanıtım toplantısında konuştu Açıklaması

Ekin ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Beyoğlu Kültür Yolu Festivali kapsamında Atlas Sinema Müzesi’nde ziyaretçiyle buluşacak “Stanley Kubrick Sergisi”nin lansman toplantısına katıldı.

Usta yönetmenin kızı Katharina Kubrick, kameraman Jan Harlan ve kameraman Yenmiş Yıldırım’ın üstelik eşlik ettiği toplantıda mütekellim Ersoy, erte Beyoğlu ve Payitaht Kültür Yolu Festivallerinin başlayacağını belirterek, “Hars Yolu Festivalleri serisi Çanakkale’dahi Troya Kültür Yolu Festivali ile başlamıştı. Konya Mistik Çalgı Festivali’yle bitmeme etmişti. İlk başladığımız rotalar dahi yarın itibariyle başlayacak. Ön açılışların ilkini Stanley Kubrick Sergisi’yle yapıyoruz.” dedi.

Bakan Ersoy, Türkiye’nin geçmiş sinema müzesi Atlas Beyaz Perde Müzesi’nin, Beyoğlu Kültür Yolu’nun da çekicilik noktalarından biri olduğunu vurguladı.

Sinemanın Türkiye’nin firez dünyasında çok büyük benzeri yeri olduğuna meni eden Ersoy, şunları kaydetti:

“Stanley Kubrick hayranlarının ve sinemaseverlerin sergi süresince burayı konuşma etmesini, sinemaya olan desteğimizin de bu vesileyle artarak bitmeme etmesini istiyoruz. Stanley Kubrick’in 16 şerha münteha, 3 üstelik çekilememiş filmi var. Bu işporta bu 19 filmle ilgili, bugüne kadar sergilenen yeryüzü mufassal dokümantasyonu içeriyor. Ben Atlas Beyaz Perde Müzesi’ni ortak işlettiğimiz Utkulu Yıldırım’a da teşekkür girmek istiyorum. Bu serginin rotasında Türkiye yoktu. Beyoğlu Firez Yolu Festivali’ne balya ati şekilde serginin rotası değiştirildi. Tokyo’dan İstanbul’a rotasını çevirdi. O açıdan bizim amacıyla çokça manalı. Kültür yolu festivalleri içerisindeki bildirme mefret sergi bu. Uluslararası sergi olması açısından da majör.”

Mehmet Nuri Ersoy, serginin haddinden fazla iri bir ziyaretçi kitlesi tarafından izlem edileceğini düşündüklerini dile getirerek, “Kubrick ailesi ve çekimci Jan Harlan’a de teşşekür ediyorum. Hem serginin tedarik aşamasında hem de açılışında İstanbul’a geldiler. İstanbul’a ihtilas olduklarını, çok beğendiklerini ve artık elan sık geleceklerini söylediler.” diye niteleyerek konuştu.

Hars Yolu Festivallerinin şehirlerin tanıtımına çok büyük ulama sağladığına dikkati çekici Ersoy, turizm ve lansman açısından üstelik bu festivallerin hedeflerine ulaştıklarını gösterdiğini anlatım etti.

“Serginin geldiği 22. site İstanbul oldu”

Katharina Kubrick birlikte Türk sinemaseverler ve sinemacılarla tanışma fırsatı buldukları üzere sevinme duyduklarını söyleyerek, “Buradaki hava, yapının mimarisi kıtipiyoz etkileyici. Bu serginin geldiği 22. site İstanbul oldu. Müzenin birlikte çabucak sinemaya adanmış olması haddinden fazla fena hâlde.” değerlendirmesinde bulundu.

Yapımcı Jan Harlan birlikte Stanley Kubrick’le bu arada çalıştıkları ilk filmin “A Clockwork Orange” Tabiatıyla Portakal olduğunu aktararak, şu bilgileri verdi:

“Onun filmleri gelişigüzel ant bire bir bahis ile ilgilidir. Şimdiyle ya bile gelecekle alakalıdır. Sistem hasetlik üzerine uzmandır amma bu ihtisas hakkında film açmak haddinden fazla zordur. Kubrick hep bunlarla savaşıyordu ortaya filmi buyurmak üzere. Temsil Full Uyuşturucu Jacket filmi temas devir yaşanılan çağla ilişkin olacaktır. Şimdiye hitap edecektir. Bu onun yer nazik sırrıydı. Bu yüzden çekilen binlerce film arasından onun filmleri geleceğe kalıyor.”

Işporta hakkında

ABD’li direktör Stanley Kubrick’in tüm çalışmalarına zaman bilimsel tıpkı göz sunacak olan sergi, izleyicinin Kubrick’in ekstrem dünyasına yakından tanıklık etmesini sağlayacak.

Küratörlüğünü İstanbul Beyaz Perde Müzesi Küratörü Zihni Tümer ve Alman Film Müzesi Küratörleri Hans-Peter Reichmann ile Tim Heptner’in yaptığı sergi, Kubrick’in çoğu yayınlanmamış belge, nesne, senaryo, alıcı, lens ve otantik kostümleriyle sanatçının beyaz perde kariyerine etraflıca benzeri göz sunmayı amaçlıyor.

Kubrick’in 1940’larda Look dergisiyle başlayan geçmiş sanatsal adımlarından, serencam filmi olan Eyes Wide Shut’a kadar 16 filmini kronolojik kendisine sunacak sergi, sanatçının hiç çekilmemiş veya bambaşka yönetmenler tarafından çekilen Sentetik Zeka, Napoleon ve Savaş zamanı Yalanları projelerini birlikte ilk defa İstanbul izleyicisiyle buluşturacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İstanbul Sinema Müzesi vasıtasıyla sinemaseverlerin beğenisine sunulan işporta, yarından itibaren 1 Mart 2023’e büyüklüğünde konuşma edilebilecek.

Share: