Şeytan Kalesi, iki vekillik beyninde umum değiştiriyor: Ziyaretçi sayımız elan üstelik artacak

Ardahan’ın Çıldır ilçesindeki Karaçay Kanyonu’nun ortasında düzlük düzlük kayalıkların zirvesine yerleşmiş tarihi “Şeytan Kalesi”, seçkin güzeşte sene artık domestik ve yabancı gezgin ağırlıyor. Urartular döneminde yapıldığı hesap pusulası edilen kale, kanyonun ortasındaki sarp kayalıkların üzerindeki konumuyla görenleri etkiliyor.

GİZLİ GİRİŞ KAPISI ALÇAK İLGİ GÖRÜYOR

Gizli methal kapısı bulunan kermen, sunduğu büyüleyici manzarasıyla birçok ziyaretçinin demet odağı oluyor. Akıbet yıllarda özellikle ziyaretçilerin içtimai iletişim araçları hesaplarında sık sık adından meze ettiren kale, bölgeye gelen domestik ve yabancı turistlerin sunma fazla müzakere ettiği mekanlar ortada düzlük alıyor.

BAKANLIĞA DEVREDİLECEK

Ardahan Valisi Hüseyin Öner, Şeytan Kalesi’nin mıntıka turizmi amacıyla son etap eke potansiyele erbap olduğunu, bu önemi elan dahi bırakmak üzere kalenin Ekin ve Turizm Bakanlığına devri için say başlattıklarını söyledi.

“TURİZME HADDINDEN FAZLA HENÜZ ÖNEMLİ KATKISI OLACAK”

Devrin gerçekleşmesiyle daha çok gezgin görmek, kale için ilkin yenileme koyulmak üzere kâh çalışmalar planladıklarını belirten Öner, şunları kaydetti: “Öncelikle Şeytan Kalesi ilimiz amacıyla çokça yetişkin tıpkı ayar. Kalenin iri aynı bölümü otantik haliyle günümüze ulaşmış çokça oylumlu benzeri ayar. Şeytan Kalesi ilimizin bu anlamda yeryüzü kocaman hars ve turizm değerlerinden biridir. Hazine ve Maliye Bakanlığına mukayyet olan kalenin Hars ve Turizm Bakanlığına devri amacıyla himmet başlattık. İşlemler tamamlandığında başta restorasyonu tevessül etmek amacıyla kalede bir nice himmet yapmış olacağız. O ahit ilimiz, bölgemiz ve ülkemizin turizmine kebir bir katkısı olacak. daha çok yararlanma etmiş olacağız. Bu anlamda yani tahsisi için girişimlerimiz oldu. Bazı yazışmalar yaptık.”

“BAZI EYYAM 4-5 OTOBÜS TURİST GELİYOR”

Öner, hele bu yaz dönemi kaleyi müzakere edenlerin sayısında çetin ayrımsız artış gözlemlediklerini belirtti. Bulunan haliyle kalenin yıllık ortalama 5-6 bin ziyaretçi ağırladığını vurgulayan Öner, şöyle devam etti: “Alelhusus literatür ziyaretçi sayısı artıyor. Gözlemlerimiz bunu gösteriyor. Kâh ahit oluyor, 4-5 otobüs kafileler halinde geliyor. Kaleye meslek aynı öğün ile ulaşılıyor. Bizim amacımız ve hayalimiz, bundan sonra ziyaretçi çekmek. Nedeniyle bu zaman işlemlerinin gerçekleşmesi halinde kaleye çıktı ziyaretçi çekmiş olacağız.”Share: