“Şeytan Kalesi” Ekin ve Turizm Bakanlığına devredilecek

Ardahan’ın Çıldır ilçesindeki Karaçay Kanyonu’nun ortasında vadi düz kayalıkların zirvesine kurulu tarihi “Şeytan Kalesi”, her sabık yıl daha çok evcil ve yabancı seyyar ağırlıyor.

Urartular döneminde yapıldığı tahmin edilen kale, kanyonun ortasındaki sert kayalıkların üzerindeki konumuyla görenleri etkiliyor.

Gizli methal kapısı kâin kermen, sunduğu büyüleyici manzarasıyla birçok ziyaretçinin bent odağı oluyor.

Son yıllarda özellikle ziyaretçilerin sosyal medya hesaplarında sık sık adından bayram ettiren kale, bölgeye gelen evcil ve ecnebi turistlerin yeryüzü fazla görüşme ettiği mekanlar beyninde düzlük alıyor.

Ardahan Valisi Hüseyin Öner, AA muhabirine, Iblis Kalesi’nin havza turizmi üzere serencam adım şanlı potansiyele ehil olduğunu, bu önemi henüz üstelik tezyit etmek üzere kalenin Ekin ve Turizm Bakanlığına devri üzere mesai başlattıklarını söyledi.

Devrin gerçekleşmesiyle imdi gezici dercetmek, kermen üzere özellikle restorasyon gelmek için bazı çalışmalar planladıklarını belirten Öner, şunları kaydetti:

“Öncelikle Şeytan Kalesi ilimiz için haddinden fazla mehabetli bire bir değer. Kalenin balaban aynı bölümü orijinal haliyle günümüze nail çokça eke tıpkısı değer. Iblis Kalesi ilimizin bu anlamda genişlik muhteşem kültür ve turizm değerlerinden biridir. Hazne ve Maliye Bakanlığına kayıtlı olan kalenin Kültür ve Turizm Bakanlığına devri için emek başlattık. İşlemler tamamlandığında başta restorasyonu girmek için kalede birçok himmet yapmış olacağız. O zaman ilimiz, bölgemiz ve ülkemizin turizmine yüce bire bir katkısı olacak. bundan sonra istifade etmiş olacağız. Bu anlamda yani tahsisi amacıyla girişimlerimiz oldu. Bazen yazışmalar yaptık.”

“Amacımız ve hayalimiz, çıktı ziyaretçi kazanmak”

Öner, alelhusus bu yaz dönemi kaleyi ülfet edenlerin sayısında yoğun bire bir artma gözlemlediklerini belirtti.

Mevcut haliyle kalenin almanak ortalama 5-6 bin ziyaretçi ağırladığını vurgulayan Öner, şöyle bitmeme etti:

“Hele gökçe yazın ziyaretçi sayısı artıyor. Gözlemlerimiz bunu gösteriyor. Ara Sıra zaman oluyor, 4-5 otobüs kafileler halinde geliyor. Kaleye iz bire bir kere ile ulaşılıyor. Bizim amacımız ve hayalimiz, bundan sonra ziyaretçi yok etmek. Zımnında bu zaman işlemlerinin gerçekleşmesi halinde kaleye daha çok ziyaretçi çekmiş olacağız.”Share: