Nesli tehlike altındaki tepeli tarla kuşu pelikanlar Aktaş’ta üreyip Çıldır’da besleniyor

Acun genelinde soyu tükenme tehlikesi altında bulunan tepeli pelikanlar, Ardahan’daki Patal Gölü’nde üreyip Çıldır Gölü’nde nevale ihtiyaçlarını karşılıyor.

Acun Doğa ve Saf Kaynakları Koruma Birliğince “Soyu kritik seviyede mütenakıs enva” beyninde gösterilen tepeli pelikanlar, Türkiye’nin Gürcistan sınırında bulunan Ardahan’daki Eskişehir Taşı Gölü’nde üreyip yaşıyor.

Bu gölde beslenme sorunu zinde pelikanlar, besin ihtiyaçlarını bloke etmek için herhangi bir dönüş kestirmece 11 kilometre uzaktaki Çıldır Gölü’ne angıç çırpıyor.

Bilimsel adı Pelecanus crispus olan ve soyu değme güzeşte zaman mütenakıs tepeli tarla kuşu pelikanlara bölgede hayat dolu apayrı enva dahi eşlik ediyor.

Dünyada kuş bilimi açısından oldukça majör olan ve aşılanmamış hayatı fotoğrafçılarının ilgisini çekici pelikanlar, sabahın geçmiş ışıklarıyla Çıldır Gölü’ndeki adalara andıran alanlara konup beslendikten sonraları akşama akilane yeniden yuvalarına dönüyor.

KuzeyDoğa Derneği Bilgelik Koordinatörü Emrah Çoban, AA muhabirine, alelhusus tepeli tarla kuşu pelikanların kuş bilimi açısından ehemmiyet yeryüzü ettiğini söyledi.

Bu kuşların Ardahan’da görülmesinin mıntıka üzere önemli aynı şımarıklık olduğunu tabir fail Güdücü, Eskişehir Taşı Gölü’nün Türkiye’da tepeli tarla kuşu pelikanların ürediği nadir yerlerden biri olduğunu dile getirdi.

Eskişehir Taşı’ın yanında Şark Anadolu’nun sunu balaban ikinci gölü olan Çıldır Gölü’nün bu kuşlar açısından kocaman olduğunu anlatan Sürücü, “Çıldır, bu pelikanlar üzere haddinden fazla kocaman bir bekçi. Aktaş, çokça amiyane ve çizik aynı göl olduğu amacıyla nevale miktarı çokça aşkın namevcut ve hele göl üzerindeki iki sunum adada üreyen pelikanlar beslenmek için düzenli namına Çıldır Gölü’ne geliyor.” diye konuştu.Share: