Ortaokul öğrencileri yüzde 50 elan az maliyetle akarsu arıtma filtresi geliştirdi

Kayseri’da iki ortaokul öğrencisi, veri bilimleri öğretmenlerinin desteğiyle perlit ve mangan oksit (Mn302) kullanarak, piyasadakilerden kestirmece yüzdelik 50 henüz beş altı maliyetle akarsu arıtma filtresi üretti.

Özel bir ortaokulda yetişek gören 8. sınıf öğrencisi Eren Akpınar ve Yaşar Ermiş Kilo, henüz kazançlı ve metin bir su arıtma filtresi geliştirmeye karar verdi.

Fen bilimleri öğretmeni Mualla Kılınçvur’un de desteğini alan iki sınıf arkadaşı, perlit ve manganez oksit kullanarak süzek imar etmek için kolları sıvadı. Öğrenciler, 5 ay süren icraat sonucunda piyasada geçer not karbon filtrelere göre yüzdelik 50 elan birkaç saygınlık süzgeç geliştirmeyi başardı.

Öğretmen Kılınçvur, AA muhabirine, perlit madeninin doğada toz halinde bulunduğunu belirterek, “Biz perliti genleştirilmiş ağıl getiriyoruz. Yani süngerimsi gözenekli aynı yapıya ehil oluyor. Bu gözenekli yapı sayesinde de suyu has işlemi yapıyor. Yöre katışıksız için bile girintisiz çıkıntısız halini kullanıyoruz. Mangan oksitle da daha sağlıklı ve antibakteriyel olabilmesi için birleştirdik. Son yerine ayrıntılı filtreleme muktedir olmak için türap halinde kullandık.” dedi.

Bu aşamalardan geçtikten sonraları akman, kategorik, içilebilir su elde ettiklerini anlatan Kılınçvur, Kayseri Üniversitesi Akademisyen Doç. Dr. Halil Şahan’ın araştırmalarda kendilerine makro yardım sağladığını ifade etti.

“Suyumuzu içme noktasında aynı engel yok”

Erciyes Üniversitesi laboratuvarlarında da çözümleme yapıldığını ve müspet sonuçlar alındığını dile getiren Kılınçvur, şöyle bitmeme etti:

“Ürettiğimiz filtre günce hareketli mergup karbon filtrelere bakarak elan uygun ve mufassal ömürlü. Kestirmece yüzdelik 50 henüz birkaç maliyet bize hesaplı anlamda kazanım sağlıyor. Suda arz çok hastalığa el açan aureus diye ayrımsız bakteriyi de pasifize edebildik. Şu an filtremizden geçemiyor. Yani şu an suyumuzu içme noktasında benzeri engel bulunmayan. Hedeflerimiz hoppadak içme suyu kullanmak değil, denizlerin, nehir yataklarının ve petrolün temizliğinde da koparmak. Ihtimal albeni filtresi olarak havadaki karbondioksit temizliğinde bile kullanımı tasarruf etmek istiyoruz.”

“Önü belirgin tıpkısı proje”

Proje hakkında bilgiler veren Eren Akpınar de “Perliti, türap, genleştirilmiş ve manganez oksitle birleştirilmiş şekilde kullandık. Böyle yapmamızın sebebi gözenekli yapısından daha şen yararlanabilmek. Genleştirilmiş şekli bize elan sert atıkları toplayabiliyor. Aradaki o sentezlenmiş zifos ise mikropları elan rahat tutabiliyor. Deneylerimizde bunu gözlemledik.” diye konuştu.

Yaşar Ermiş Kilogram ise çalışmalardan olumlu serencam aldıkları üzere bahtiyar olduklarını belirterek, “Önü boş aynı proje olduğunu düşünüyoruz. Onun üzere doğrusu bunu geliştirdik. Ticarileşme alanında dahi gâh firmalarla konuşma yaptık ve hoşgörüsüz dönüşlerini bekliyoruz.” ifadesini kullandı.Share: