Türkiye Ski Federasyonu Başkanı Oto, hedeflerini anlattı

Türkiye Ski Federasyonu Başkanı Büyük Oto, dünya kupalarında bilcümle var olmayı, olimpiyatlarda ise evvel 5’lere girmeyi hedeflediklerini söyledi.

Oto, aynı programa karışmak üzere geldiği Sivas’ta AA muhabirine, kısaca 3 kamer ilk yapılan seçimlerde yeniden göreve geldiğini anımsattı.

Spor federasyonlarında seçim bittikten sonraları herkesin değer olduğunu tamlayan Oto, “Tığ artık seçimi geride bıraktık, ski sporunu nasıl canlandırabiliriz, nasıl ülkemize puanlar getirebiliriz hedefindeyiz.” diye konuştu.

Öncelikle olimpiyatlara katılacak sportmen yetiştirmeyi hedeflediklerini vurgulayan Oto, “Şimdiki hedefimiz acun kupaları, 4 sene bilahare bile hep branşlarda olimpiyatlara gezmek. Tığ 6 branşta hayatiyet gösteriyoruz. Kahraman disiplini, kayaklı koşu, snowboard, biathlon, kayaklı atlama ve akıbet olarak kızağı arttırma ettiler. Biz bire bir kış ülkesi değiliz ama şita sporlarında varız diyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Hedefimiz dünya kupalarında bütün bulaşmak”

Kış ülkelerinde ski sporunun 12, Türkiye’de ise 3 kamer yapıldığını aktaran Oto, şunları kaydetti:

“Atlama dalında olimpiyat derecesinde ivme kaydettik, 30’lara girmeye başladık. İnşallah hedefimiz olimpiyatlarda ilk 5’lere yok etmek amma dünya kupalarında bilcümle vurmak, acun şampiyonalarında rekabet etmek. Sporcu sayımız her dönme yükseliyor, ski sporunu sevdirmeye çalışıyoruz. ‘Kayak sporu varlıklı sporudur’ tabirini kullanmıyoruz. Dünyada kayak sporu zengin sporudur amma Türkiye’üstelik Uludağ’dahi ensesi kalın sporu ve kayak merkezlerinde turizm anlamında zengin sporu. Sivas tıpkı biberli yarattı ve Sivas’ta ski şizoit spor. Bingöl’de, Bitlis’te var, böyle yerlerde şayet spora bakım edersek hem sportmen sayımız artacak hem üstelik insanları sporla çalışır edeceğiz. Bilcümle hisse senedi insanları ski yapar, bunu yaparken hem spor anlamında yapar hem bile beyaz zehir ile maviyi birleştirerek beyinlerini dinlendirir.”

Oto, çocukları spora yönlendirdiklerini ve başarı olduklarını ifade ederek, ongun tıpkı gelecek sağlayarak ülkeye yarayışlı erat yetiştirmeyi arzuladıklarını söyledi.

Ülkede son dönemlerde ski merkezlerine yapılan yatırımların arttığına dikkati calip Oto, “Devletimiz çokça bol merkezler yaptı. Sivas Nasip Dağı, Avrupa ile yarışabilecek tıpkısı elem. Erzurum, Kayseri, Uludağ, Kartalkaya’birlikte çok dolgunca yatırımlar var.” diye konuştu.

“Gelecek vadeden mebzul sporcularımız var”

Sportmen yönünden müfredatla ait kalın yaşadıklarını belirten Oto, bu konuda de Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı ile teşrikimesai yaptıklarını aktardı.

Geçen sene Çin’birlikte yapılan olimpiyatlara 6 sportmen ile katıldıklarını anımsatan Oto, şunları söyledi:

“Hedeflerimiz elan şişman. Olimpiyatlara uluslararası federasyonların kotasıyla, puanlarıyla gidiliyor. Biz bu çocukları o puanları almaları için yarıştırıyoruz. O çocukları eğer çokça yarıştırırsak, çokça sınama ettirirsek o puanları alırlarsa 10-15 kişiyle gidiyoruz. Bizde takım sporu olmadığı üzere az gidiyoruz. Ati vadeden gani sporcularımız var. biraz yetenekli sporcuları az dışına gönderip yaz ve kış eğitiyoruz. İnşallah meyvelerini acun kupalarında veya olimpiyatlarda alacağız.”Share: