Ordu’da mevsimsel tarım işçilerinin çocukları “Uçurtma Şenliği”nde buluştu

Kalabalık’ya, Şark ve Güneydoğu’dan seçme yıl fındık toplamak üzere gelen mevsimlik tarım işçilerinin çocukları, Uçurtma Şenliği’nde doyasıya eğlendi.

Iş ve Toplumsal Düzenlilik Bakanlığı ile Uluslararası Düzentileme Örgütünün (ILO) yürüttüğü, Kargaşa Valiliği ve Büyükşehir Belediyesinin bindi verdiği, “Fındık Tarımında Yavru İşçiliğinin Sonlandırılması Projesi” kapsamında, kente mevrut mevsimlik ekincilik işçilerinin 16 yaşından sıradan çocukları için sosyal etkinlik organize edildi.

Yaklaşık 100 çocuk, Fatsa Belediyesi ile Fatsa İlçe Mili Terbiye Müdürlüğünce düzenlenen etkinlik çerçevesinde Uzunkum Plajı’nda buluştu.

Çocuklar, kendileri amacıyla hazırlanan uçurtmaları uçurdu. Kısaca üç saat süren aktiflik, yemek ikramının ardından sona erdi.

Fatsa Şehremini İbrahim Etem Büyükler, gazetecilere, yetişek üzerine çokça hassas olduklarını söyledi.

Fındık işçileri ilçede kaldığı sürece çocuklarının eğitimleri ve ferdî gelişimleri için ellerinden gelen gayreti göstermeye çalıştıklarının altını çizen Erkân, “Bu kapsamda gelişigüzel sabık sene kullanılmamış ayrımsız aşama kaydediyoruz. Dörtköşe olduklarını görmekten bizler dahi mutlu olduk.” dedi.

Share: