İzmir merkezli 4 ilde borsadan efdal idrak vaadiyle dolandırıcılık operasyonunda 6 kontrol

İzmir merkezli 4 ilde, borsa yatırımıyla yüksek rüşvet vadederek gâh kişileri dolandırdıkları iddiasıyla gözaltına alınan 6 şüpheliden 2’si tutuklandı.

İzmir Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Uğraş Şubesi ekipleri, sosyal medyadan verdikleri vaatlerle dolandırıcılık yapan zanlıları nüfuz etmek amacıyla mesai başlattı.

Siber polisler, yürüttükleri ustalık çalışmanın ardından İzmir, Batman, Siirt ve Bursa’da belirlenen adreslere baskın düzenledi.

Ekiplerce 6 şüphelinin yakalandığı adreslerde yapılan aramalarda yüzlerce mağdura ait güven kartı ve kimlik bilgilerinin da bulunduğu çok sayıda dijital materyal ele geçirildi.

Yüksek kazanca göstermek üzere sahte hesap belgesi düzenlemişler

Gözaltına alınan şüphelilerin, başkalarına ilgili toplumsal iletişim araçları hesaplarını ele geçirip faziletli konuşu borsa yatırımıyla ilgili paylaşımlarda bulundukları, hesaplarda bitik kişilerin güvenini sağlayarak kendileriyle iletişime geçenlere yüksek rüşvet vadettikleri belirlendi.

Zanlıların, mağdurlardan önce “yatırım danışmanlığı ücreti” adı altında mal aldıkları, sonrasında ise yatırımlarından faziletkâr meblağlarda mal kazandıklarını söyleyerek düzme hesap belgesi düzenledikleri ortaya çıktı.

Şüphelilerin, mağdurların sözde kazandığı faziletkâr meblağlı yatırımı almak üzere “kazanç ve dosya masrafı” adı altında yeniden mal kâm ettikleri, işlemlerin kanuncu olduğuna anlatmak üzere de cali namına aranje çeşitli vesika ve foto gönderdikleri tespitinde bulunuldu.

İşlemlerinin arkası sıra adliyeye gönderme edilen zanlılardan N.B.K. ve K.G. çıkarıldıkları hakimlikçe tutuklandı. E.Y, F.U, Ş.E. ve D.B. adli kontrol üzere erkin bırakıldı.

Share: