Gercüş’te asırlardır orakla düğü hasadı yapılıyor

Gercüş’te asırlardır orakla pirinç hasadı yapılıyor

BATMAN – Batman’ın Gercüş ilçesine ilişkin Gönüllü köyünde çiftçiler, düğü hasadını asırlardır atadan anadan görme yöntemlerle sürdürüyor. Çiftçiler teknolojiden ırak güç gücü ve karşı teri ile kışlık mahsullerini hasat ediyor.

İlçeye sınırlanmış Fahri köyünde arazilerin engebeli oluşundan âlem Anadolu’da geçmiş uygarlıklardan beri mergup geçmiş tarım aletlerinden olan kalıç ile günün önceki ışıklarında tarlalarına mevrut köyün sakinleri akşam ezanı ahit batımına kadar tarlada say yapıyor.

Gönüllü köyünde kestirmece 100 yıldır ekilen pirinçler, köylülerin yardımlaşması ile oraklarla biçiliyor. Biçilen çeltikler, vadi alana seriliyor. Daha sonraları traktörle çeltikleri çiğneyen köylüler, pirinci çeltikten ayırıyor. Bir hafta süresince güneşte kurutulan düğü, değirmende kabuklarından sıyrılarak makat üzere hazır ayla getiriliyor.

Köy sakinlerinden Salih Kavak, “Şu anda düğü hasadı yapıyoruz. Bizim bölgede 6 mahiye ve 3 aylık diye niteleyerek adlandırdığımız iki tür pirinç yetişiyor. 6 mahiye dediğimiz düğü mart, nisan ayında ekiliyor, 3 mahiye dediğimiz ise haziran ayında ekiliyor. 3 kamer arayla ektiğimiz pirinçlerin hasadını ayrımsız zamanda yapıyoruz. Arızalı araziler olduğu amacıyla traktörler giremiyor. Gönüllü köyünde çoğu tarlanın içerisine traktör giremediği üzere asırlardır oraklarla pirinç hasadını yapıyoruz ve hayvanlarla koşa sürüyoruz. Yüz yıllardır bu köyde pirinç ekiliyor. İmece usulü ile köylüler birbirine arkalama ediyor. Benim hasadım olduğu ahit köylüler geliyor. Onların hasadı olunca tığ yardımlarına gidiyoruz, benzeri birimize yardımda bulunuyoruz. Tarlada orakla hasat yaptıktan sonra düzlük bire bir alana çadırımızı kurup at ve eşeklerle pirincimizi taşıyoruz ve çadırın üzerine seriyoruz. Elan sonra traktörlerle üstünden geçerek harmanlıyoruz. Harmanladıktan samların konusunda bırakıp kurutmaya bırakıyoruz 1 hafta kuruduktan sonrada değirmene götürüp düğü haline getiriyoruz. Tamamen organiktir ve çok lezzetlidir. Pirincin kilosunu 40 TL den satıyoruz” dedi.

Share: