Nazır Karaismailoğlu, İstanbul Kullanılmamış Çağ Üniversitesi’nin akademik yılı açılışında konuştu Açıklaması

Iblağ ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, “Önümüzdeki yıllarda (Güç Şehriyâr Harbi Köprüsü) üzerinden geçecek çipo yolunu genişlik güdük zamanda tutmak amacıyla alışılmadık himmet gösteriyoruz.” dedi.

İstanbul Bakir Asır Üniversitesi 2022-2023 akademik yılı açılış törenine katılan Karaismailoğlu, üniversitenin eskimemiş dönemdeki evvel dersini “Lojistik, Mobilite ve Dijitalleşme Ekseninde Türkiye’nin Muvasala Vizyonu” başlıklı sunumuyla verdi.

Küresel anlamda trafik ve erişim hareketliliği, şehirleşme ve fikirli muvasala sistemlerine değinen Karaismailoğlu, bu kapsamda İstanbul’de hayata geçirdikleri projeleri anlattı.

Mazi Pendik- Sabiha Gökçen Havalimanı metro hattının açılışını gerçekleştirdiklerini hatırlatan Karaismailoğlu, “Önümüzdeki aylarda değme ay İstanbul’üstelik benzeri metro yatırımı yaparak İstanbulluların hayatını kolaylaştırmaya ve İstanbulluların yaşam standardını artırmaya devam edeceğiz.” dedi.

Karaismailoğlu, gelecekte ulaşımı yönlendirecek 4 esas trend bulunduğunu, bu trendlerin “elektrikli vesait, paylaşımlı seyahat, özerk vesait ve angajmanlı araçlar” olduğunu, bu alanlarda çalışmalarını sürdürdüklerini kaydetti.

Elektrikli komütatör sayısının 2025’te 85 milyona, 2040’ta 540 milyon adede çıkacağının öngörüldüğünü aktaran Karaismailoğlu, “Özellikle 15 dakikalık muvasala mesafesinde volta, bisiklet ve scooter örtmek haddinden fazla mehabetli. artık bunları alışılmadık şekilde teşvik etmeye bitmeme edeceğiz.” diye niteleyerek konuştu.

“Itidalli Ayakyolu 100 yılın koridoru olacak”

Adil Karaismailoğlu, Türkiye’den elden 4 saatlik uçuşla 67 ülkeye ve 1,6 milyar insana ulaşıldığını belirterek, bu potansiyeli elde etmek için cümle planlamalarını yaptıklarını söyledi.

Karaismailoğlu, 2020’birlikte 12 milyar titrem olan dünya tecim hacminin 2030’bile 25 milyar tona, 2050’üstelik 95 milyar tona, 2100’da dahi 150 bilyon tona ulaşmasının beklendiğini anlatım ederek, bu yüklerin taşındığı koridorlara değindi.

Dünyanın sunma koca ticaret koridorlarından olan Itidalli Vakit’a belen eden Karaismailoğlu, ” Pekin’den Londra’ya kadar kesintisiz benzeri ticaret koridoru oluşturduk. Bura dünyaya hat verecek, önümüzdeki 100 yılın koridoru olacak. Çünkü Türkiye buranın merkezinde. Hem gezi süresi hem birlikte Rusya- Ukrayna savaşı sonrası Orta Sıra önemini elan üstelik artıracaktır. Biz 100 yılı düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.

“Acul trenle bağlantılı yer sayısını 54’e çıkaracağız”

Eriştirme ve Enfrastrüktür Bakanı Karaismailoğlu, Türkiye’bile hayata geçirdikleri dev projeler beyninde düz alan İstanbul Hava Meydanı’nın ati 100 yılda hem Türkiye’nin hem üstelik dünyanın ihtiyacını karşılayacağını, burasının oran aklıyla planlandığını söyledi.

Bundan ahir süreçte demir hat yatırımına artık ciddiyet vereceklerini kaydeden Karaismailoğlu, bu alandaki hedeflerini paylaşırken, 8 ilde olan çabuk tren angajmanlı site sayısını 54’e çıkaracaklarını bildirdi..

Türkiye için dijitalleşmeyi “olmazsa olamaz” adına nitelendirerek, salgın sürecinde uzaya 2 peyk fırlatan enden ülkeler ortada yer aldıklarını belirten Karaismailoğlu, bu uyduların teknik özelliklerinden bahsetti.

Yakın zamanda Türksat 6A’yı uzaya fırlatacaklarını bildiren Karaismailoğlu, “Türksat 6A’yı ağız ağıza Türk mühendislerinin ürettiği ayrımsız peyk namına uzaya fırlatacağız. Özlük uydusuyla uzayda katakulli edilen 10 ülke ortada meydan alacağız.” dedi.

“2023’te 5G’nin birlik Türkiye’ye yayılması üzere eke bir planımız var”

Türkiye’nin 5G çalışmalarına değinen Karaismailoğlu, 5G’nin lansmanını İstanbul’dahi yaptıklarını hatırlatarak, “Bu garip bölgelerde 5G’yi artırmaya devam edeceğiz. 2023 yılında 5G’nin kamu Türkiye’ye yayılması için koca benzeri planımız var.” ifadelerini kullandı.

Karaismailoğlu, 2003-2021 yılları beyninde iblağ ve danışma altyapısına 183,6 bilyon dolar yatırım yaptıklarını belirterek, “Bunun tahminî yüzdelik 65’ini esmer yolu yatırımlarına harcadık. Bundan sonraki süreçte çipo yoluna ağırbaşlılık vereceğiz. Çıpa yolunun yatırım ağırlığı yüzde 50’lere daha çok” diyerek konuştu.

Bugüne kadarki projelerin yüzdelik 20’sini yap-işlet-devret modeliyle hayata geçirdiklerini nâkil Karaismailoğlu, bu sayede Anadolu’ya artık envestisman yapılabildiğini söyledi.

Karaismailoğlu, Güç Hükümdar Düz Köprüsü, Marmaray, Avrasya Tüneli, Osmangazi Köprüsü, İstanbul Havalimanı, 1915 Çanakkale Köprüsü, Şimal Marmara Otoyolu üzere yatırımlara değinerek, “Yavuz Şehriyâr Rast Köprüsü ortasından demir yolu geçecek. Önümüzdeki yıllarda üzerinden geçecek demir yolunu üstelik arz gücük zamanda yok etmek üzere olağanüstü çalışma gösteriyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Yeni yatırımların açılışları devam edecek

Adil Karaismailoğlu, benzeri bölgeye yapılan iblağ yatırımlarının üretime ve milli gelire sağladığı etkiye işaret ederek, bugün kadarki yatırımlar sayesinde 19,4 milyar dolarlık antlaşma, 1,7 bilyon dolarlık mahrukat tasarrufu, 9 milyon dolarlık kağıt, 36,7 milyon dolarlık karbon tart tasarrufu sağlandığını bildirdi.

Bundan sonraki süreçte 2053’e kadar yatırımları planladıklarını ifade fail Karaismailoğlu, “2053’e kadar 190 bilyon dolarlık iblağ projesini planladık ve çalışmaya da başladık. imdi bunlar artarak bitmeme edecektir. Kâffesi şişman, zinde Türkiye amacıyla. Dünyanın ümranlı sunma iri 10 ekonomisi arasına girecek Türkiye’nin altyapısını oluşturuyoruz.” şeklinde konuştu.

Karaismailoğlu, bundan ahir süreçte demir yolu ve enformasyon ağırlıklı envestisman sürecine girdiklerini belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Dün çokça cesim bir metro yatırımı yapmıştık. İstanbul kadar şişman metropollerde yerli yönetimlerin birinci görevi; birinci sınıf, tehlikesiz ve ekonomik aynı dolgun ulaşım sistemi inşa etmek ve işletmektir. Hep belediyelerin ve yerli yönetimin gözü burada olmalı. Ama maalesef buradaki eksikliği bloke etmek amacıyla biz Vekâlet namına bile haddinden fazla heybetli işlemler yapıyoruz. Geçmiş Sabiha Gökçen Hava Meydanı’nı ve oradaki mahalleleri bağlayacak 7,4 kilometrelik ayrımsız metro hattını açmıştık. Önümüzdeki kamer ayrıksı aynı metro hattını açacağız. İstanbul Hava Meydanı’nı bağlayacağız. Ondan sonradan birlikte yine Başakşehir Kayaşehir’deki Çam ve Sakura Kent Hastanesi’ni…. Bu şekilde devam edecek.”

Karaismailoğlu, Anadolu’dahi da çok iyicene işlemler yaptıklarını rapor ederek, 11 Ekim’birlikte Çanakkale’de Ayvacık Tüneli’ni, “Asos” ve Troya” tünellerini, sonrasında 26 kilometrelik Diyarbakır kasaba yolunu, ardı sıra Gaziantep’te 22 kilometrelik Gaziray’ı, devamında Malatya Hekimhan tünellerinin açılışını yapacaklarını bildirdi.

Bakan Karaismailoğlu’na gönüllü doktora

Konuşmasının arkası sıra Bakan Karaismailoğlu’na İstanbul Yeni Asır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu marifetiyle gönüllü doktora bırakma edildi.

Hacısalihoğlu, “Türkiye’nin mühendislik altyapısı ve muvasala vizyonunun gelişiminde yaptığı şişman katkılar ve üstlendiği öncü fiyaka nedeniyle Ulaştırma ve Enfrastrüktür Bakanı Adil Karaismailoğlu’na üniversitemiz senatosunun 23 Ilkgüz kararıyla mühendislik alanında fahri doktora unvanı verilmesine fikir birliğiyle karar verilmiştir.” ifadelerini kullandı.

Share: