Martir eşinin projesiyle 7 ildeki 300 derslikte şehitlerin isimleri yaşatılıyor

Batmanlı şehit eşi Rabia Akil Baliğ tarafından başlatılan “Değme Sınıfa Tıpkı Martir İsmi” projesiyle, martir düşen polis, asker ve güvenlik korucularının isimleri okullarda yaşatılıyor.

Gaziantep’te 1 Mayıs 2016’üstelik DEAŞ’lı teröristlerin saldırısı sonucu şehit olan polis güçleri memuru Yusuf Ergen’in Batman’birlikte dinamik eşi Rabia Erin, aralarında martir eşi, annesi, kardeşi ve gönüllülerin bulunduğu grupla 2 sene evvel projeyi hayata geçirdi.

Şehitlerin isimlerinin yaşatılmasının amaçlandığı projeyle, şimdiye kadar Ankara, İstanbul, Çorum, Yozgat, Kahramanmaraş, Adıyaman ve Batman’dahi bulunan 12 okuldaki 300 sınıfa şehitlerin isimleri verildi.

Proje kapsamında, serencam adına Batman’daki Abdülhamid Konak Küçük Asya Lisesi ile Sason ilçesinde Karşıyaka Kız Leyli Kesim Ortaokulunun dersliklerinin girişine, şehitlerin kimlik bilgileri, resimleri ve kabristanlarının nerede olduğu bilgisinin vadi aldığı tablolar asıldı.

Şehit eşi Rabia Yeni Yetme, AA muhabirine, muhtelif toplumsal etki projeleri gerçekleştirdiğini ve sonuç yerine bile ” Herhangi Bir Sınıfa Aynı Şehit İsmi” projesini fahri arkadaşlarıyla uyguladıklarını söyledi.

Şehit eşinin arkası sıra 2020 yılında şehitlerinin avlu hikayelerinin yer aldığı tıpkı betik çalışması yaptıklarını kaydeden Ergen, bu kitabın satışıyla elde edilen gelir sebebiyle tıpkı sene projeyi hayata geçirdiklerini belirtti. Baliğ, betik geliriyle projeyi bitmeme ettireceklerini bildirdi.

“Proje yardımıyla çocuklarımız şehitlik bilinci kazanıyor ve şehitlerimizin isminin unutulmaması sağlanıyor.” diyen Baliğ, şöyle konuştu:

“Eşimin seçme antlaşma söylediği bire bir meze vardı, ‘Anasız, yetim yaşanır, ama haymatlos yaşanmaz.’ diye. Bizi üstelik ayakta markajcı genişlik büyük şeylerden biri bu oldu. Ne ahit tıpkısı çıkmaza düşsem eşimin bu sözü gelir aklıma. Şehitler esas, cet, koca, ahi ve çocuklarını geride bırakıp yalnız vatan diye teröristlere cebin savaştı. Tığ bile onların hatırasını keyiflendirmek amacıyla çalışıyoruz.”

Abdülhamid Konak Rum Lisesi Müdürü Abdürrahim Aslan birlikte projeyi iri benzeri kıvançla karşıladıklarını belirtti.

Aslan, “Rabia Karı, bu projeyle bize geldiği ahit çokça mutlu olduk. Elhak bu manada 15 Temmuz başta tevessül etmek üzere birçok içtimai yük projesi yapıyoruz. Bu şehitler projesi de bizleri haddinden fazla memnun etti. Herhangi Bir sınıfa benzeri şehit ismi çevirmek aracılığıyla şehitlerimizin ismini yaşatmaya çalışıyoruz.” dedi.

Öğrenciler ise şehitlerin unutulmaması adına kocaman tıpkısı proje olduğunu ve bu sayede şehitlerin isimlerinin rastgele ant kalplerinde yaşayacağını dile getirdi.

Share: