Aile ve Içtimai Hizmetler Bakanlığının 2023 yılı bütçesi Cazibe ve Bütçe Komisyonunda

DÜRÜST Öğür Eş Kolları Başkanı ve Düzce Saylav Ayşe Keşir, “YANLIŞSIZ Parti yerine hem eş hakları için savaşım edeceğiz, ediyoruz hem üstelik ailenin bütünlüğünün korunması için düzenlemeler getireceğiz, yanlış uygulamaları kaldıracağız.” dedi.

Milletvekilleri, TBMM Cazibe ve Bütçe Komisyonunda görüşülen Karı ve Içtimai Hizmetler Bakanlığının 2023 bütçesi üzerinde saraka aldı.

CHP Umumi Komutan Yardımcısı ve Denizli Mebus Gülizar Biçer Esmer, 2022 bütçe teklifinde Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı bütçesinin, merkezi dalavere bütçesinin 3,77’sine denk geldiğini, serbest alana topluluk tıpkı bakanlığın bütçesinin bu büyüklüğünde bağan olmasının akla yatkın olmadığını o ant dahi söylediğini anlattı. Kişmiri, vekâlet bütçesinin, 2023 merkezi dümen bütçesinin 2,98’ine bedel geldiğini aktardı.

Bütçede sosyal yardımların tamamının 258,4 milyar teklik, getiri lobilerine ayrılan payın ise 565,6 milyar teklik olduğunu savunan Kara, “Faize ödenecek dünyalık, bakanlığınızın içtimai yardımlara ayırdığı paranın iki merhametsizce Sayın Vekil.” diyerek konuştu.

Kişmiri, ihtiyaç sahiplerinin alacağı toplumsal yardımın, ödeyeceği ürem borcunun tekmil tekmil altında olduğunu ati sürerek, “Bu bütçe, ülkemizde koyu soylu erki buhranın bozukluk olduğu derin yoksulluğu çözecek bire bir bütçe değil, repo lobilerini henüz da zenginleştirecek bir bütçedir.” ifadelerini kullandı.

Sülale ve Içtimai Hizmetler Bakanı Deniz Yanık’ın tike yaparken içtimai yardımların arttığına dair aksan yaptığını argüman eden Kişmiri, şöyle bitmeme etti:

“Içtimai yardımları bırakmak toplumsal devlette övünülecek ayrımsız genişlik değildir, bence adisyon verilecek ayrımsız durumdur. Zira toplumsal yardımlardan cesim olan, sosyal yardım düzlük verimsiz vatandaş sayısını azaltmaktır. 2002’üstelik 1 milyon evre sosyal arkalama alırken demincek 6 milyona yaklaşmış neden övünüyorsunuz? Bence iftihar etmek namına burada hepimizden kusur dilemelisiniz, halktan kusur dilemelisiniz.”

Konut yardımında 3 yavru şartının, gerekseme sahibi kadınların bu yardımdan faydalanamayacağı anlamına gelip gelmediğini soran Kişmiri, “Kadınlar gurk makinesi değildir, kadınlar insandır, kadınlara âdem gözüyle bakın.” ifadelerini kullandı.

“Ürem ve seçimin bütçesi”

HDP Batman Milletvekili Ayşe Çevik Başaran, bu bütçenin başka bütçeler kadar halkın, kadınların, çocukların, engellilerin, yoksulların değil, faizin ve seçimin bütçesi olduğunu sav etti.

Başaran, AK Fırka’nin seçime giderken benzeri taraftan yaptığı yanlışların sorumluluğunu toplumun sırtına yükleyerek büyük benzeri ürem bütçesi hazırladığını, bire bir taraftan dahi seçimin hep yükünü toplumun sırtından gidermeye çalıştığını gelecek sürdü.

Bütçenin tümünde kadının adının düzlük almadığını savunan Başaran, bütçeyi kadınların bütçesi haline getirmenin haddinden fazla baskı olmadığını fakat iktidarın bunu istemediğini kanıt etti.

Anayasa değişikliğine bindi

MHP Genel Başbuğ Yardımcısı ve Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, sülale kurumunun, milli ve manevi değerlerin korunması, yaşatılması, ati nesillere aktarılmasında, milli bütünlüğün ve dayanışmanın pekiştirilmesinde iri önem taşıdığına belen etti. Kalaycı, karı kurumunun güçlendirilmesini amaçlayan politikaların geliştirilmesi ve aileye müteveccih hizmetlerin kalitesinin, etkinliğinin artırılması gerektiğini dile getirdi.

Aileyi ve toplumsal fonksiyonlarını zayıflatıcı unsurların ortadan kaldırılması gerektiğini vurgulayan Kalaycı, “Bu kapsamda, gündeme mevrut başörtüsünü anayasal güvenceye kavuşturmayı ve aile müessesesini korumayı amaçlayan esas değişikliğini MHP adına destekliyoruz. Cumhurbaşkanı’mızın şiddetli teşebbüsüyle ortaya konulan temel değişikliğine Meclis’teki hep siyasal partilerin destek vermesini birlikte bekliyoruz; bu, tıpkısı yandan dahi huluskârlık testi olacaktır.” ifadesini kullandı.

Kadına yönelik şiddetin önlenmesine dair düzenlemelerin faal uygulanması ve kadına müteveccih ivinti üzerine toplumsal farkındalığın artırılması gerektiğini vurgulayan Sahtekâr, kadınların himmet hayatına katılımlarının artırılmasının da ülkenin sürdürülebilir kalkınması ve refahın adaletli şekilde paylaşımı açısından eleştiri öneme erbap olduğunu anlattı.

Sahtekâr, kamu gider politikaları, ücret politikaları ve toplumsal yardım politikalarına ilave adına sağlanan strüktürel dönüşümler sonucunda Türkiye’de sağlık dağılımı göstergelerinde oranla düzelme sağlandığını dile getirdi.

İYİ Parti Isparta Milletvekili Aylin Yürekli, merkezi bütçeden bakanlığa ayrılan oranın yüzdelik 3,35 olduğunu belirterek, bunun güçlükle olduğunu rapor etti.

AK Öğür’nin 20 yıllık iktidarında halkın degaje kesiminin verimsizlik zarfında bulunduğunu ileri süren Korkusuz, Türkiye’nin OECD üyeleri ortada sağlık dağılımı adaletsizliğinin sunma erdemli olduğu dördüncü mutluluk olduğunu söyledi.

Kabadayı, içtimai fehamet olmanın gerekliliğinin, yoksulluğu evirmek ve yaşamak değil, kişiselleştirmek olduğunu rapor etti.

Engellilerin sosyal hayata katılımı ve özel eğitim bilimi programına 2023 yılı bütçesi amacıyla ayrılan ödeneğin 59 bilyon liralık olduğunu tamlayan Yürekli, bunun artırılması gerektiğini söyledi.

Içtimai yardımların artması

DOĞRU Parti Avrat Kolları Başkanı ve Düzce Saylav Ayşe Keşir, 2009’a kadar Türkiye’nin “mutedil kaslı insani gelişmişlik” endeksiyle ölçüldüğünü, 2009’dan sonraları “faziletkâr insancasına gelişmişliğe”, 2021’den bilahare da “çokça yüksek insanca gelişmişlik” düzeyine ulaşıldığını anlatarak, “BM raporları ve Acun Bankası verileri üzerinden söylüyorum. Lütfen konuşurken öyle dinleyerek dolma verilerle ya birlikte kulaktan biber dolması tanımlarla siyaseti karıştırmayın.” dedi.

Sosyal müzaheret kaleminin 4’ten 50’ye çıkartılmasının, yoksulluğun arttığını göstermeyeceğini vurgulayan Keşir, bol bolamat arttıkça yeni arkalama kalemleri oluştuğunu söyledi. Keşir, “50 nev içtimai arkalama, refahın tabana yayıldığı anlamına sağlık.” diyerek konuştu.

Türkiye’birlikte engellilerle ilişik yasanın 2005’te DOĞRU Öğür iktidarınca çıkarıldığını anımsatan Keşir, engellilerin istihdama iştirak oranının üstelik arttığını dile getirdi.

Keşir, DOĞRU Öğür iktidarından sonradan artı ayrımcılığın geldiğine değinerek, üniversite çağındaki kız çocuklarının üniversiteleşme oranının yüzdelik 49 olduğunu söyledi.

Eğitim arttıkça kadınların istihdamının arttığına belen eden Keşir, 2005’te TCK’üstelik yapılan düzenlemeyle adap, adalet saikiyle işlenen cinayetlerin namevcut denecek kadar azaldığını vurguladı.

Keşir, elinde cebe bulunan yıldırı örgütü üyesi kız çocuklarının fotoğrafını üstelik göstererek, şunları kaydetti:

” PKK’nın kadın ve yavru cinayetlerine değinmeyen herkese söylüyorum bunu. Bugüne kadar kadına süratli ilgilendiren mangalda bütün bırakmayanlar BM raporlarına, arsıulusal af örgütü raporlarına giren bu cinayetleri, çocuk cinayetlerini, intiharları, istismarları, tecavüzleri ayrımsız sefer olsun konuşmadılar ve görmediler; bu iki yüzlülüktür. Bunlardan bahsetmemek iki yüzlülüktür, kadına yönelik süratli mücadelede samimiyetsizliktir. 15 gözyaşı altı kız çocuklarından bahsediyorum. Onun amacıyla bugün sınır ötesi operasyonlar karışma, yapılan bilcümle operasyonlar, terörü düğümlemek için yapılan kül operasyonlar bu kız çocuklarını bile yetişmek amacıyla yapılan operasyonlardır, kadın haklarıyla ilişik mücadeledir.”

Kadına şiddete yönelik çalışmaları dahi anlatan Keşir, sözlerini, “Tığ SELIM Fırka olarak hem kadın hakları üzere savaşım edeceğiz, ediyoruz hem üstelik ailenin bütünlüğünün korunması üzere düzenlemeler getireceğiz ve kavisli uygulamaları kaldıracağız. İkisi için bile ayrımsız anda kararlılıkla politikalarımızı sürdüreceğiz.” diye niteleyerek tamamladı.

Share: