Türkiye’deki belediyeler Avrupa Cıvıltı Haftası’nı kutlamaya hazır

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) 2022 Avrupa Elektrik Haftası lansman toplantısını TBB binasında gerçekleştirecek.

Türkiye Belediyeler Birliği’nden yapılan açıklamaya bakarak, Irtibat, 7 Eylül saat 15.00’te Avrupa Neşelilik Haftası lansman toplantısını gerçekleştirecek. Toplantıya TBB ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Dışişleri Bakan Yardımcısı ve SUTAŞ Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Komutan Yardımcısı Büyükelçi Müsteşar Eleftheria Pertzinidou ile SU Bölüm Başkanı Çekya’nın Ankara Büyükelçisi Pavel Vacek katılacak.

Avrupa Ruh Haftasının bu yılki teması “Daha dolgunca Bağlantılar” namına belirlendi. Kovid-19 salgınının ardından uzun müddet evlerine kapanan insanların kentlerindeki alanlarda birbirleriyle gene buluşabildikleri, iletişimlerini ve birbirleriyle olan bağlarını yeniden kurma arzusunu yansıtan ana konu etrafında Türkiye’nin dört bir yanındaki belediyeler hazırlıklarını tamamladı.

Avrupa Birliği ile Türkiye’nin desteklediği elan yeşil, daha tabiat dostu ve bireysel değil şişko taşımanın önceki çıktığı sürdürülebilir hayat alanlarına bile aksan yapan Avrupa Cıvıltı Haftası için bu yıl üstelik TBB, AB sekretaryası eliyle düzenlenen ve TBB’nin birlikte kullanıcısı olduğu “mobilityweek.eu” yerine araç eden belediyelere 2’şer adet derrace bağış ediyor. Yüzlerce belediye zat şehirlerinde vatandaşlarını üstelik içine alarak temaya makul güçlü haddinden fazla aktiflik gerçekleştiriyor.

Her yıl değişik tıpkısı ana konu etrafında kutlanan Avrupa Cıvıltı Haftası dolayısıyla 16-22 Eylül’bile belediyeler, hareketlilik yönetimi, erişilebilirlik, eskimemiş, iyileştirilmiş natür dostu ve çevreci muvasala modlarına odaklanan projeler geliştirerek uyguluyor ve etkinlikler düzenliyor. Haftanın akıbet tarihi olan 22 Eylül veya 16-22 Eylül haftasındaki cumartesi ve alım satım günleri ise “Arabasız Bölüm” (Ilan-Free Day) konseptine ayrılıyor.

Verilen bilgiye göre, TBB, Avrupa Hayatiyet Haftası’nın Türkiye’deki ulusal koordinasyon görevini 2018’den bu yana yürütüyor. Sabık yıl Türkiye, AHH iştirak sıralamasında bütün 617 belediyenin katılımı ile 2020’nin peşi sıra, yeniden bir numara oldu. Bu muvaffakiyet ve Türkiye’nin zindelik, sürdürülebilirlik ve mekân dostu erişim modları ile vatandaşına verdiği önemin altını tıpkı el daha çizdi.

Share: