Sular altında kalacak olan Yusufeli’nde sokak hayvanları bile taşınıyor

Sular altında kalacak olan Yusufeli’nde sokak hayvanları dahi taşınıyor

ARTVİN Yusufeli Barajı dolayısıyla su altında kalacak olan Artvin’in Yusufeli ilçesinde hayatiyetli sokak hayvanları, gönüllüler aracılığıyla sakıncasız alanlara taşınmaya başlandı.

Artvin’in Yusufeli ilçesinde Çoruh nehri üstünde yapımı tamamlandığında tümsekli baraj sınıfında 275 metreyle Türkiye’nin birinci, dünyanın beşinci sunu faziletkâr barajı olacak Yusufeli Barajı 22 Kasım Salı günü akarsu tutulmaya başlanacak. İlçe merkezinin baraj suları altında kalacak olması zımnında, bakir iskân hesabına taşınmalar devam ederken, gönüllü efsanevi dostları iyesiz çıkmaz kapik ve kedilerini güvenli alanlara taşımaya başladı. Artvin Merkezli Hayvanları Doğayı İnsanları Esirgeme ve Yaşatma Derneği (HAYDİKO), Huy Himaye Milli Parklar personeli ve gönüllülerin meydan aldığı çalışmada Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali’nin faal olmasıyla beraber sular altında kalacak olan bölgede sayıları kestirmece bin civarı olan iyesiz çıkmaz hayvanlarını eskimemiş ilçe merkezi ve çevresine taşınıyor. Gönüller, ilk adına hamile, engelli, yavru ve sayrı çıkmaz hayvanları taşırken, tamlık hayvanların taşınması ve kısırlaştırılması ise kısaca 6 ay sürecek. Araçlarına koydukları hayvanları güvenli bölgelere çıkartarak hizmet ve tedavilerini üstelik boşlama etmiyorlar.

“İlk su basan bölgedeki hayvanları tahliye ediyoruz”

HAYDİKO Artvin Derneği Yönetim Kurulu üyesi Yasemin Yılmaz yaptığı açıklamada “Buraya Yusufeli barajının faal olmasıyla gelişigüzel sular altında kalacak olan yerleşme yerleri, köyler ve şantiyelerdeki hayvanları tahliye edip daha tehlikesiz alanlara öğütmek için geldik. Tahminî bin iyesiz pisik ve köpek olduğu tespitini yaptık. 22 Teşrinisani tarihinde baraj sular kapandığı zaman geçmiş önce akarsu basacak olan yerler özellikle gelmek mecmu bölgesi tahminî şeş aylık sürçte boşaltacağız. Sakıncasız alanlara boşaltma edip kısırlaştırmayla yaşam alanlarını oluşturup Yusufeli gönüllerine teslim edeceğiz. Artvin Valiliği, Yusufeli Belediyesi, Mehabet Akarsu İşleri 26. Nahiye Müdürlüğü, İl Özel İdaresi, Huy Koruma ve Milli Parklar Yazıhane Müdürlüğü ve gâh özel sekter temsilcilerinin desteğiyle bu süreci yönetiyoruz” dedi.

Share: