Çanakkale’de “Kızılay Hilal-i Ahmer’e Vefa Yürüyüşü ve Şehitleri Anma Programı” düzenlendi

Çanakkale’de 25 Ağustos 1915’te İngiliz denizaltısı vasıtasıyla batırılan, Kızılay’ın savaşta yaralanan askerleri ve esenlik personelini haiz Halep Vapuru’nu ve martir olan askerleri anmak amacıyla “Kızılay Alem-i Ahmer’e Vefa Yürüyüşü ve Şehitleri Ihtifal Programı” düzenlendi.

Türk Kızılayın 200 gönüllüsüyle 107 yıl önceki yaşanan elim hadiseye müteveccih vatandaşlarda farkındalık rekzetmek üzere Golf Çay Bahçesi önünden başlayarak İskele Meydanı’na kadar yanarca yürüyüşü gerçekleştirildi.

Yürüyüşe, Ilbay İlhami Denizköpüğü, SELIM Tümen Çanakkale Mebus Jülide İskenderoğlu, Türk Kızılay Genel Başkanı Dr. Soyluluk Kınık, Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Düzlük Başkanı İsmail Kaşdemir, İl Emniyet Müdürü Faruk Karaduman, İl Esenlik Müdürü Gökhan Baştürk, Türkiye Kızılay Derneği Çanakkale Bölüm Başkanı Erdoğan Madak, Türk Kızılay umumi heyet üyeleri ve gönüllü gençler katıldı.

Meşale yürüyüşünün arkası sıra Tarihi Yarımada’daki Kilitbahir köyündeki Türk Kızılayı Ağadere Müzesi’nde merasim düzenlendi.

Türk Kızılay Genel Başkanı Dr. Asalet Kınık, törende yaptığı konuşmada, Çanakkale’nin Türk tarihi açısından çok heybetli ayrımsız düz olduğunu söyledi.

Burada bir anının, aynı hatıranın ve şişman bire bir destanın hikayesi uğrunda içtinap etmek duruşunda bulunmaya geldiklerini tamlayan Kınık, “Bu millet var olduğu günden bu yana, İslam’a ram olduğu günden bu yana bitmeyen acıma ve sevecenlik hürmetine, nöbetin sunu dokunaklı cephesinde, nöbetin kanıyla canıyla tutulduğu yerde, Kızılaycıların nöbetini devralmak üzere buradayız. Bu nöbetin on paralık bitmediğini ve hiç bitmeyeceğini kıyamete dek âdemiyet amacıyla bu cephelerin boş kalmayacağını acun aleme nakletmek amacıyla buradayız.” dedi.

Türk Kızılay yöneticileri ve gönüllüleri, Kızılay Ağadere Müzesi bahçesine kurulan çadırlarda şehitlik nöbeti tuttu.

Etkinliğin ferda yapılacak bölümünde ise Kızılay Ağadere Müzesi’nden Akbaş Şehitliğine kadar “Kahramanların İzinden Imtina Etmek Yürüyüşü” gerçekleştirilecek.

Daha sonradan 25 Ağustos 1915’te İngiliz denizaltısı marifetiyle batırılan Halep Vapuru’na anı dalışı yapılacak.

Share: