Tecim Bakanı Muş: “205 milyon teklik değerinde duman ve kötü mamulünün yakalanması gerçekleştirildi”

Ticaret Bakanı Muş: “205 milyon teklik değerinde esrar ve kötü mamulünün yakalanması gerçekleştirildi”

ANKARA – Tecim Bakanı Mehmet Muş, “Bakanlığımız Gümrükler Müdafaa Genel Müdürlüğümüzce 2022 yılında 205 milyon teklik değerinde esrar ve duman mamulünün yakalanması gerçekleştirildi” dedi.

Ankara’üstelik Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği eliyle “Gayrikanuni Ticaretle Mücadele” mevzulu konferansına katılan Tecim Bakanı Mehmet Muş, devletin gayrikanuni ticaretle mücadelesinde yöntemsiz faaliyetlerin önüne geçilmesiyle ait açıklamalarda bulundu. Burada yaptığı konuşmada, gayrikanuni ticaretle mücadelede haksız rekabetin önlenmesi gerektiğini vurgulayan Icra Vekili Muş, “Ülkenin soylu erki çıkarlarının ve güvenliğinin himaye edilmesine müteveccih, yakın tecim erbabımızın ve umum sağlığının korunması gibi katiyen ivaz vermeyeceğimiz konulara aracısız ilişki ediliyor. Bu sebeple yasa dışı ticareti önlemek amacıyla bütün gümrüklü sahalarımızda ve ülke sathında çalışmalarımızı cevvaliyet kesmeden ve titizce sürdürüyoruz. Kaçakçılıkla mücadelenin faal ustalık, beşeri ve yönetimsel kapasiteye dayandığı bilinciyle Vekâlet kendisine ustalık altyapımıza, beşeri sermayemize ve idari kapasitemize serencam 10 yılda 1 bilyon liranın üstünde envestisman yaptık. Bu çalışmalarımızın benzeri sonucu namına gümrük esirgeme ekiplerimizce ölçülü kaçakçılıkla savaşım faaliyetleri neticesinde 2022 yılı Antrakt ayı itibarıyla mecmu 10,7 bilyon lira mesabesinde kaçak eşya ele geçirdiğimizi ikna etmek isterim” diye niteleyerek konuştu.

“Yeni kaçakçılık yöntemlerini önleme çalışmaları yürütülmektedir”

Esrar mamulleri sektöründe vergi kaybından bahseden Muş, haksız rekabetle ilişik konuşarak, “Sonuç dönemde tespit edilen eskimemiş usulsüzlükler bu alanda etkili tıpkısı denetim mekanizmasını elzem kuzuluk getirdi. Bu doğrultuda ilgilendiren bakanlıklarla koordinasyon içerisinde duman hususi ekibini hayata geçirdik. Hususi takım, makaron ve sigara filtresi kadar 24 milyon teklik mesabesinde ürünü yakaladı. Bakanlığımız Gümrükler Koruma Görevlisi Umumi Müdürlüğümüzce 2022 yılında 205 milyon lira değerinde duman ve tütün mamulünün yakalanması gerçekleştirildi. Mavera yandan Bakanlığımız koordinasyonunda bakir kaçakçılık yöntemlerini önlemeye müteveccih mevzuat çalışmaları üstelik yürütülmektedir. Bu doğrultuda 30 Son Teşrin 2022 tarihinde TBMM Genel Kurulunda akseptans edilen değişiklikler kapsamında idari para cezaları, delik cezaları, garanti ve ayrımsız gereklilikler kabil eskimemiş tensikat yürürlüğe giriyor” ifadelerini kullandı.

“109 milyon teklik değerinde kaçak alkollü şarap yakalandı”

Sosyete sağlığını tehdit eden yapmacıklı ve habersizce ürünlerle ait konulara değinen Muş, sözlerine şöyle bitmeme etti:

“Birçok vatandaşımızın hayatını kaybetmesine neden olan alkollü şarap kaçakçılığıyla mücadeleyi güç şekilde sürdürüyoruz. Alkollü şarap sektöründe taşıt dışı evet üstelik izinsiz üretimlerin engellenmesine yönelik çalışmalar, başta herif sağlığını korunması kalkmak için ülkeye sinsice yollarla getirilen bandrolsüz ürünlerin ve yapmacıklı içkilerin tespit edilmesi ve beklenen rüşvet kayıpların önlenmesi açısından bile dirimlik önem yeryüzü ediyor. Bakanlığımız Gümrük Esirgeme Birimlerince, 2020-2022 yılları ortada hep 109 milyon teklik mesabesinde sinsice alkollü içki yakalaması gerçekleştirilmiştir. 2022 yılı içerisinde ise 32 milyon liralık değerinde 147 bin litrelik yakalama yapılmıştır.

Ülkemizde son yıllarda biricik seferde yapılan sunu balaban miktarda alkollü şarap yakalamasına imza atarak, Mersin’de toplanmış 86 bin 245 şişe alkollü içkiye halk konmuştur. Yöntemsiz faaliyetlerin önüne artırmak ve piyasada vasıta dışı üretimiyle haksız rekabeti engel olmak üzere bazı kanuni düzenlemeler hayata geçirilmiştir. Günümüzde elektronik ürünlerde gerçekleştirilen usulsüzlüklerde, piyasa işçi işini sekteye uğratmaktadır. Bu çerçevede ruh-elektronik kaçakçılığı alanında Bakanlığımızca sürdürülen mücadele kapsamında 2020 ve 2022 yılları beyninde 738 milyon lira mesabesinde 5,3 milyon skor yakalama gerçekleştirildi.

Share: