Öğretmenler ailelerini ikna ederek kız öğrencileri yeniden öğrenci yaptı

Muş’un Tütsülü ilçesinde görevli öğretmenler, sıkıntı alanlarındaki köylerde türlü nedenlerle süreksizlik yapan öğrencilerin ailelerini inandırma ederek 20 kızın yine okula dönmesini sağladı.

Tütsülü Anadolu Lisesinde süreksizlik fail ve nazik bölümü kızlardan oluşan öğrencilere ulaşılması üzere İlçe Milli Yetişek Müdürlüğünün desteğiyle gönüllü öğretmenlerden oluşan ekip oluşturuldu.

Haftanın sınırlı günlerinde köylere giden eğitim bilimi neferleri, çocuklarını gene okula göndermeleri amacıyla anne ve babalarla görüştü. Sonuç adına ilçeye 22 kilometre mesafedeki Karaburun köyüne revan öğretmenler, 3 öğrencinin henüz ailesini ikna ederek bu eğitim-tedris yılında 20 kız öğrencinin okula kazandırılmasını sağladı.

Okul Müdürü Yenmiş Soluk, AA muhabirine, okulda 477 kız, 355 koca öğrencinin eğitim gördüğünü söyledi.

Eylül ayından bu yana 12 köye her an öğrencileri evlerinde ziyaret ettiklerini belirten Soluk, şöyle konuştu:

“Bu kapsamda Karaburun köyünde 3 kız öğrencimizin ailesini kandırma ettik ve çocuklarımızın okula dönmelerini sağladık. Devletin imkanlarını seferber ederek çocuklarımızı okullarımızla buluşturmaya çalışıyoruz. Böyle tıpkı bakım amacıyla yollardayız. Kayseriliyim ve 8 yıldır ilçede fariza yapıyorum. Bu sürede bir nice öğrencimiz okula kazandırdık. Sürekli devamsız olan öğrencilerimizle birebir konuştuk. Velileri inandırma çalışmaları yaptık. Okula devamlılığı sağlanan öğrencilerin takibini yapıyoruz. Tamamlayan eğitimler veriyoruz.”

“Öğrencilerimizi okulda görmekten bahtiyarlık duyacağız.”

Edebiyat öğretmeni Nahide Ağkaya Cebeci de devamsızlık işleyen öğrencilere vurmak amacıyla gönüllü komisyonun kurulduğunu belirtti.

Ekipte vadi alarak köylerde emek yaptığını rapor fail Cebeci, “Karaburun köyüne de öğrencilerimiz amacıyla geldik. Velileriyle görüştük ve inandırma ettik. Öğrencilerini gönderecekler. Kişi adıma haddinden fazla mutlu oldum. Öğrencilerimizi okulda görmekten bahtiyarlık duyacağız.” dedi.

İngilizce Öğretmeni Selinay Çınar da “Zor şartlarda işlek öğrencilerimiz var. Ailelerin bazıları sosyoekonomik durumları ve ayrıksı nedenlerle çocukları götürmek istemiyorlar maalesef. Öğrencilerimizi okula kazandırdığımız için çokça mutluyuz. Onları okulda kalemle, kitapla girmek istiyoruz. Hepsinin haddinden fazla gür yerlere gelmesini diliyoruz. Umum ele verirsek başaracağımıza inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

“Okula gideceğim üzere çok mutluyum”

Okula kazandırılan Rabia Özçelik ise “Öğretmenlerim benim okumamı istiyor, onlara teşekkürname ederim. Annem parasız olduğu üzere onu tek bırakamıyordum. Öğretmenlerim müstelzim desteği vereceklerini söyledi. Babam beni okula göndereceğini söyledi. Okula gideceğim amacıyla çokça mutluyum. Ayrımsız meslek sahibi olmak ve ayaklarımın üzerinde durmak istiyorum.” diye konuştu.

Baba Ahmet Özçelik bile “Eşim züğürt, maddesel durumum ongun olmadığı amacıyla kızımı okula gönderemedim. Öğretmenler köy karye geziyorlar, Allah onlardan razı olsun. Kızımı okula göndereceğim. Öğretmenler kızım için buraya mevrut, onlara çok teşekkürname ederim.” dedi.

Share: