Tarihi yapılar restore edilerek turizme kazandırılıyor

Tarihi yapılar restore edilerek turizme kazandırılıyor

YOZGAT – Yozgat’ın tarihi ve coğrafi güzellikleri ile ilgi çeken ilçelerinden biri olan Akdağmadeni ilçesindeki tarihi yapılar aslına akıllıca restore edilerek ülke turizmine kazandırılıyor.

Anadolu’nun sunu sakat yerleşme merkezlerinden biri olan, devir boyu bir nice medeniyete karı sahipliği işleyen doğası, kültürü ve tarihi yapısıyla özen çeken Yozgat’ın Akdağmadeni ilçesinde kültürel mirasın korunması ve turizme kazandırılması amacıyla çalışılıyor. İlçede tarihi yapıların restore edilerek gelecek kuşaklara aktarılması üzere başlatılan çalışmalar doğrultusunda kamuya ilgilendiren 13 tarihi binadan kilise, cami, eski askerlik şubesi, eski postane binası, eski delik kabil yapılar restore ettirilirken diğer eserlerin üstelik restore ettirilmesine yönelik icraat sürüyor.

“İlçe merkezinde 13 tescilli çatı bulunuyor”

Akdağmadeni’nin tarihe yan veren bire bir ilçe olduğunu söyleyen Belediye Başkanı Temiz Yalman, “Akdağmadeni’miz İç Anadolu’nun bozkırına taannüt yemyeşil Sarıçam ormanlarının hakim olduğu, gene bin yıllık kalesi ile tarihe yan vermiş tıpkısı kaymakamlık. 150-200 yıllık tarihi konaklarıyla, tarihi yapılarıyla ve ibadethaneleri ile tarihin doğayla buluştuğu tıpkı düz. 1862 yılında şehremaneti teşkilatı kurulan ve bu sene uray teşkilatının 160. yılını dallı güllü aynı kaza. İlçe merkezinde şu anda 13 tane tescilli yapımız bulunmakta. Gene tescil süreci devam fail binamız ve çalışmalarımız var. Bu çalışmalardan bu tarihi binaların 6 tanesinin restorasyonu ve restitüsyonu bitmiş şu dakika deli dolu yararlanma durumunda. Bunlardan hele Akkonak, Akdağmadeni’nin genişlik tehlikeli mergup alanlarından benzeri tanesi gine karşısında mevcut Içtimai Hizmetler binamız da etkili namına beğenilen binalarımız arasında vadi alıyor” dedi.

“Akdağmadeni’nde tarihi yapıları devir yüz güzüne çıkaracağız”

İlçedeki tarihi yapıların tamamının restore ve restitüsyonu üzere çalıştıklarını üstelik belirten Komutan Nezih Dik, “En Son Akdağmadeni’ndeki yapıların restorasyonu ve restitüsyonu ile ilişkin Firez ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy ile görüşmemiz oldu. Yenileme talebimizi kendisine ilettik. Yine Osmanlı Döneminde ‘Redif Kışlası’ kendisine isabet mümasil zamana büyüklüğünde Akdağmadeni Lisesi yerine bakım vermiş, eski Akdağmadeni Lisesinin ve cephanesinin arkasında mevcut cephaneliğin restorasyonu ile ilgili Türe Bakanı’mız Sayın Bekir Bozdağ ile görüşüp buranın yatırım programına alınması ile ilgili taleplerimizi ilettik. İnşallah Akdağmadeni tarihi yapılarının tamamını restore edip halkımızın kullanımına ve haricen gelen misafirlerimizin beğenisine sunmak için gayret ediyoruz. Bildiğiniz üzere Akdağmadeni’nin jeotermal kaynakları var. Yine rustik ve eko turizm alanında Akdağmadeni ormanlarını kıymetlendirmek amacıyla makro adımlar attık. Bunun üçüncü ayrımsız ayağı üstelik Akdağmadeni tarihi yapılarının dönem yüzüne çıkarılması ve vatandaşın beğenisini sunması olacaktır” şeklinde konuştu.

Share: