SİİRT’TE PKK’LI TERÖRİSTLERİN KATLETTİĞİ 37 SİVİL VATANDAŞ DUALARLA ANILDI

SİİRT’in Şirvan ilçesinin Daltepe ve Kalkancık köylerinde, 1993 yılında bölen yıldırı örgütü PKK’lı teröristlerce martir edilen çoğu bala ve kadın 37 sivil vatandaş, planlı törende dualarla anıldı.

Siirt Valiliği ve Şirvan Kaymakamlığınca, 1993 yılında terör örgütü PKK aracılığıyla düzenlenen saldırılarda Daltepe köyünde 27, Kalkancık köyünde ise 10 kalkmak amacıyla şehit edilen çoğu bala ve kadın 37 sivil yurttaş amacıyla anma töreni düzenlendi. Daltepe ve Kalkancık şehitliklerinde düzenlenen anma törenine Vali Osman Hacıbektaşoğlu, İl Uyanık Komutanı Tuğgeneral Emrullah Nazik, İl Güvenlik Müdürü Melik Yıldırımoğlu, Kaymakam Emrah Hep, Siirt Asayiş Korucuları ve Martir-Gazi Aileleri Federasyon Başkanı İsmail Şehitoğlu, martir yakınları ve köylüler katıldı. ihtiram duruşu ve İstiklal Marşı’nın arkası sıra Ensar Cami İmamı Ramazan Arazi tarafından Kur’an-ı Cömert tilaveti okundu.

‘TARİHTE YAĞIZ BİR KUZGUNI YERINE YERİNİ ALMIŞTIR’

Vali ve Belediye Başkan Vekili Osman Hacıbektaşoğlu, burada yaptığı konuşmada, olayın hunharca gerçekleştirilen ayrımsız katliam olduğunu vurgulayarak, Tarihte esmer aynı esmer adina yerini almıştır. Gözü dönmüş bu caniler benzeri geceleyin baskınında camilere sığınmış ve adı daha konulmamış üç-ilkokul mahiye bebekler ile kadın ve buğulanmış 37 vatandaşımızı martir etti. Bugün Daltepe köyümüzde batmış kâin 27 şehidimiz ile Kalkancık köyünde batmış bulunan 10 şehidimizin aziz hatırlarını yaşatmak ve kendilerini adlandırmak amacıyla toplam bulunmaktayız. Bizler zaman dirlik ve cüret süresince yaşıyorsak, Cenabıhak’ın nimetlerinden yararlanıyorsak, bayrağımız bu semalarda özgürcesine dalgalanıyorsa, ezanımız susmuyorsa, işte bu şehitlerimizin sayesindedir. Bu vatanın, bu toprağın sahipleri şehitlerimizdir. Bu şehitlikte 8 maaş Gülcan bebek ve daha adı konmamış bebekler üstelik şehitlerimiz arasındadır. Bütün şehitlerimize Allah yağmur eylesin. Tek ahit şehitlerimizi unutmayacağız. Onların emanetlerine kavim adina, şevket yerine cemaat çıkacağız. Tanrı milletimizi devletimizi korusun. Tanrı sizleri korusun? dedi.

Share: