Son an haberi… Siirt’te PKK’lı teröristlerin katlettiği 37 sivil vatandaş dualarla anıldı

SİİRT’in Şirvan ilçesinin Daltepe ve Kalkancık köylerinde, 1993 yılında bölen terör örgütü PKK’lı teröristlerce martir edilen çoğu bala ve avrat 37 sivil vatandaş, planlı törende dualarla anıldı.

Siirt Valiliği ve Şirvan Kaymakamlığınca, 1993 yılında yıldırı örgütü PKK vasıtasıyla düzenlenen saldırılarda Daltepe köyünde 27, Kalkancık köyünde ise 10 oluşmak üzere şehit edilen çoğu bala ve avrat 37 sivil vatandaş üzere ihtifal töreni düzenlendi. Daltepe ve Kalkancık şehitliklerinde düzenlenen ihtifal törenine Vali Osman Hacıbektaşoğlu, İl Bitirmiş Komutanı Sancak Emrullah Iri, İl Emniyet Müdürü Melik Yıldırımoğlu, Kaymakam Emrah Bilcümle, Siirt Asayiş Korucuları ve Martir-Gazi Aileleri Federasyon Başkanı İsmail Şehitoğlu, şehit yakınları ve köylüler katıldı. saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın arkası sıra Ensar Cami İmamı Ramazan Yer marifetiyle Kur’an-ı Selek tilaveti okundu.

‘TARİHTE KARACA BİR TOPRAK OLARAK YERİNİ ALMIŞTIR’

Ilbay ve Şehremaneti Başbuğ Vekili Osman Hacıbektaşoğlu, burada yaptığı konuşmada, olayın hunharcasına gerçekleştirilen bire bir katliam olduğunu vurgulayarak, “Tarihte esmer tıpkısı leke olarak yerini almıştır. Gözü dönmüş bu caniler bir tün baskınında camilere sığınmış ve adı elan konulmamış üç-beş mahiye bebekler ile kadın ve nemli 37 vatandaşımızı martir etti. Zaman Daltepe köyümüzde kaybolmuş bulunan 27 şehidimiz ile Kalkancık köyünde gömük bulunan 10 şehidimizin eren hatırlarını neşelendirmek ve kendilerini anmak üzere toplanmış bulunmaktayız. Bizler zaman yaşayış ve büzük içinde yaşıyorsak, Cenabıhak’ın nimetlerinden yararlanıyorsak, bayrağımız bu semalarda özgürcesine dalgalanıyorsa, ezanımız susmuyorsa, aha bu şehitlerimizin sayesindedir. Bu vatanın, bu toprağın sahipleri şehitlerimizdir. Bu şehitlikte 8 mahiye Gülcan süt kuzusu ve elan adı konmamış bebekler dahi şehitlerimiz arasındadır. Hep şehitlerimize Tanrı yağmur eylesin. Tek antlaşma şehitlerimizi unutmayacağız. Onların emanetlerine ulus adina, heybet kendisine sahip çıkacağız. Cenabıhak milletimizi devletimizi korusun. Allah sizleri korusun” dedi.

Share: