Siirt’in Daltepe ve Kalkancık köylerinde PKK’lı teröristlerin katlettiği 37 birey anıldı

Siirt’in Şirvan ilçesinin Daltepe ve Kalkancık köylerinde, 1993 yılında PKK’lı teröristlerce katledilen çoğu bala ve avrat 37 birey üzere anma töreni yapıldı.

Valilik himayesinde Şirvan Kaymakamlığınca Daltepe ve Kalkancık şehitliklerinde planlı anma törenlerinde, Kur’an-ı Selek tilavetinin arkası sıra İl Müftüsü Vehap Kapıcıoğlu marifetiyle şüheda amacıyla yakarış edildi.

Vali Osman Hacıbektaşoğlu, Daltepe Şehitliği’ndeki törende, bu katliamların tarihte kişmiri aynı sıkıntılı yerine yerini aldığını söyledi.

Her iki köyde 29 yıl önce 37 kişinin terör örgütü PKK marifetiyle acımasızca katledildiğini tamlayan Hacıbektaşoğlu, şöyle konuştu:

“Gözü dönmüş bu caniler bir geceleyin baskınında camilere sığınmış ve adı henüz konulmamış üç, beş mahiye bebekler ile kadın ve buğulanmış 37 vatandaşımızı katletti. Terör örgütüne karşı mücadelemiz azim, inanç ve kararlılıkla bitmeme edecek. Daltepe köyümüzde 27, Kalkancık köyünde bile 10 şehidimizin eren hatıralarını yaşatacağız. Bugün sağlık ve yiğitlik zarfında yaşıyorsak, bayrağımız semalarda dalgalanıyorsa, ezanımız susmuyorsa bu şehitlerimizin sayesindedir. Bu vatanın, toprağın sahipleri şehitlerimizdir. Bu ulus tek ahit terör örgütlerinin sahiplerine dal eğmemiştir, eğmeyecektir.”

Tören, kabirlere karanfil bırakılmasıyla sona erdi.

Programa, İl Uyanık Komutanı Sancak Emrullah Balaban, İl Inanma Müdürü Kağan Yıldırımoğlu, Şirvan Kaymakamı Emrah Bilcümle, Siirt Düzenlilik Korucuları Martir ve Gazi Aileleri Federasyonu Başkanı İsmail Şehitoğlu, hava müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Share: