Siirt haberi: Ilmek İşleri Başkanı Erbaş, Siirt’te hafızlık diploma törenine katıldı

Din İşleri Başkanı Erbaş, Siirt’te hafızlık şehadetname törenine katıldı

Siirt’te 252 Koruyan icazetname aldı

SİİRT – Kült İşleri Başkanı Prof. Dr. Yüce Erbaş, Siirt İl Müftülüğü yoluyla planlı “Siirt 1. İl Geneli Hafızlık İcazet Merasimi”ne katıldı.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ulvi Erbaş, Siirt İl Müftülüğü vasıtasıyla düzenlenen “Siirt 1. İl Geneli Hafızlık İcazet Merasimi”hangi katıldı. Planlı iki ayrı merasimde hep 252 bellek diploma verildi.

Başbuğ Erbaş, programda yaptığı konuşmada, hafızlık eğitimlerini bütünleyen öğrencileri kutlama ederek, şunları söyledi: “Kur’an-ı Eli Açık’de Rabbimiz; ‘Kur’an muttakiler üzere benzeri rehberdir’ buyurmaktadır. Kur’an’ı hıfzeden, Onu yüreğine, zihnine yerleştiren hafızlarımızın temas biri üstelik ayrımsız kanıt olacak inşallah. Bütün insanları iyiliğe özendirmek, iyiliği gitmek ve kötülükten bölmek üzere Kur’an’ı rehber edinen hafızlarımız Onunla kılavuzluk yapacaklar. Kur’an elimizde ayrımsız kitap, onun vasıtası ile rehberliği yapacak olan bizleriz, hocalar ve hafızlardır” dedi.

Kur’an-ı Verimli’in insanları karanlıklardan aydınlığa yararlanmak için gönderildiğini belirten Başkan Erbaş, “Cenabıhak Resulü Efendimiz (s.a.s.) bunun üzere 23 yıl mücadele etti. Sonradan Kur’an’ı ve insanları karanlıklardan aydınlığa tarh görevini bize can etti” diyerek konuştu.

“Kur’an insanların ihtiyacına bakarak inmiştir”

Komutan Erbaş, Kur’an-ı Ahi’in Allah’ın Peygamber Efendimize nasip etmiş olduğu bildirme iri olağanüstü olduğunu vurgulayarak, “Kur’an-ı Verimli inişi ile olağanüstü, özge kitaplardan farkı budur. Farklı kitaplar toplu kendisine inmiştir. Kur’an 23 senede inmiştir. Sebep? Bu da bir mucizedir. İnsanların ihtiyacına göre inmiştir” değerlendirmesinde bulundu.

“Müslümanlar Kur’an-ı Semih’i bağırlarına basmışlar, zihinlerine yerleştirmişler, sahn rehberi haline getirmişlerdir.” diyen Başkan Erbaş, “Kur’an, ezberlenmesi ile mucizedir. Dünyada başka aynı kitaba yıldız olmamıştır.” ifadelerini kullandı.

Komutan Erbaş, Kur’an-ı Selek’i ezberlemenin herkese talih olmayacağına dikkati çekerek, “Ülkemizde 200 bine andıran oldu elhamdülillah. Tıpkı o kadar bile icazetini almamış olan ya de sınava girmiş alamamış olan hafızalarımız da var. Gitmek kim ülkemizde nakıs milyon civarında hafızımız var elhamdülillah. İnşallah henüz dahi artar” şeklinde konuştu.

“Hafızlarımız ilahiyat fakültelerini birlikte bitirsin”

Hafızların tanrı bilimi fakültelerini bitirmelerini istediğini dile getiren Başbuğ Erbaş, ” Türkiye’nin 106 durumunda ilahiyat fakültesi var. İstiyorum ki hep hafızlarımız tanrı bilimi fakültesi tahsili yapsın. İşte o devir aramızdan İbn-i Sinalar, Farabiler, Biruniler, Elmalılı Hamdi Yazırlar, Ömer Nasuhi Bilmenler, Ahmet Hamdi Aksekiler çıkma” dedi.

Programa, Siirt Valisi Osman Hacıbektaşoğlu, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İsrafil Kışla, Selim Tümen Mebus Osman Harabelik, Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Şındak, Siirt İl Müftüsü Vehap Kapıcıoğlu, hafızlar, aileleri ve vatandaşlar katıldı.

Program çekilen anı fotoğrafı ile sona erdi.

Share: