Sinop ruzname haberi | Sinop kruvaziyer turizminde iddialı

Ayrıntılı sahilleri, temiz denizi ve tarihi dokusuyla Mutedil Karadeniz’bile potansiyeliyle öne çıkan Sinop, kruvaziyer turizminde birlikte iddialı.

Akliman, Hamsilos ve Erfelek Leziz Şelaleleri kabil zevk parkları, tarihi mekanları, etraflı sahilleri ve saf deniziyle son yıllarda bölgesinin çekim merkezi haline mevrut Sinop, bu yıl 13’üncü kez kruvaziyer gemisi ağırladı.

Rusya’nın Soçi kentinden hareket eden, İstanbul ve İzmir’den sonraları yola devam eden Panama bandıralı kruvaziyer Astoria Grande, 750 Moskof yolcusuyla Sinop Limanı’na geldi.

Gemiden inen yabancı turistler, kentin tarihi ve beğeni parkları gezerek kenti aşinalık fırsatı buldu.

İlgiyle karşılanan turistler, yaptıkları alışverişle kente hesaplı ruh üstelik katıyor.

Kruvaziyerden âlem oluşan dalgalardan balıkların yüzeye mümasil bölgelere çıktığına iman balıkseverler bile geminin ayrıldığı sırada oltalarıyla limana atak ediyor.

İl Ekin ve Turizm Müdürü Mukavemetli Süren, AA muhabirine, balaban ayrımsız katıksız liman olması dolayısıyla bir nice medeniyete aile sahipliği özne Sinop Limanı’nın bu özelliğinden muhit 2009 yılında Miami kentindeki zirvede kruvaziyer liman ağına alındığını ve o zamandan bu yana dev gemilere aile sahipliği yaptığını söyledi.

Pandemi öncesine büyüklüğünde 200 civarında gemiyi ağırladıklarını tamlayan Süren, “Pandemi sonrası bu yıl gine gemi seferlerimiz başladı. 15 seferden oluşan bu sezonki izlence haziranda başladı. Şimdiye büyüklüğünde 13 yol eden ve çıktı birlikte 2 kez henüz yapacak yaklaşık 750 yolculu, 450 mürettebatlı kruvaziyer gemisiyle mevrut 13 bin civarındaki ziyaretçiyi Sinop’ta ağırladık.” dedi.

Sinop’un makro ayrımsız tarihi birikime sahip olduğunu aktaran Süren, şöyle devam etti:

“Rastgele kenti ülfet fail kruvaziyer misafirlerimize tarihi cezaevinden başlayıp kültürel miras listesine namzet olan Sinop sur ve kalelerinden, Kazı Bilimi ve Budun Betimi Müzelerinden, Balatlar Yapı Topluluğu’na büyüklüğünde şanlı aynı firez rotası oluşturuyoruz. Akliman, Hamsilos, Sarıkum ve şelaleler kadar musahabe edebilecekleri almaşık yerlerde öneriyoruz. Gelenler bunun yanında geleneksel el sanatları yönünden varlıklı olan tarihi tersane çarşısında ahzüita yapma imkanı buluyor. Gastronomi itibarıyla bile berenarı ensesi kalın olan Sinop, Küçük Asya mutfağından Kafkas mutfağına büyüklüğünde bir nice kültüre sülale sahipliği fail ve çeşitliliğiyle gelenlere benzersiz lezzetler sunuyor.”

Site merkezi ve mail destinasyonların 1 ya dahi 2 günlük veya üstünkörü rotalardan oluştuğunu dile getiren Süren, şunları kaydetti:

“Önümüzdeki mevsim amacıyla tedbir yapıyoruz. Tarihi delik hars yolu projesi şeklinde aynı rota oluşturacağız. Sinop, Rum’nun Türkleşmesinde oylumlu tıpkısı yere topluluk. Kışla camilerine kat sayı teşkil demek açısından da çokça yetişkin. Alaaddin Külliyesi, Arkeoloji ve Etnografya Müzesi ve Türkiye’nin en altın mozaiklerine ulaştığımız Balatlar kazı alanı kabil benzeri çokça görülmeye derece yerimiz bulunmakta. Küçük Asya’nun ve ilimizin asırlardır manevi bekçiliğini özne Seyyid İbrahim Bilal Hazretlerinin türbesi bile akide turizmi bakımından oylumlu. Sivil mimarlık örneklerinden oluşan ve kültür rotasında saha alan Kuruçeşme Sokak’tan ve tabyalardan tekrar limana inecek şekilde iri bir rotadan bahsediyoruz. Çok varlıklı ayrımsız kültür rotasına sahibiz.”

Share: