Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, darülfünun öğrencileriyle aynı araya geldi (2)

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mualla Erbaş, “İslam, insanın kendisiyle, Rabbiyle, toplumla ve çevreyle ilişkisini sunu ülküsel düzeyde belirleyen ilkeleri açıklayarak, onun acun ve ahiret huzurunu realizasyon fail ilahi benzeri nizamdır. ” dedi.

Siirt’teki temaslarını sürdüren Erbaş, Siirt Üniversitesi (SİÜ) Rektörü Prof. Dr. Nihat Şındak’ı musahabe ederek tıpkısı süre görüştü.

Daha sonra Prof. Dr. Fuat Sezin Konuşma Salonu’nda öğrencilere “İslam’ın Rehberliğinde Bilgiden Bilince” başlıklı konferans veren Erbaş, İslam medeniyetinin teferruat, fehim, vukuf ve bilgi medeniyeti olduğunu söyledi.

Ayetlerle ilmin önemini anlatan Erbaş, “Bu ayetlerden bizim detay amacında olan ilim talebeleri, araştırmacılar ve hocalar adına alacağımız idea nedir? Bu medeniyetin çocuklarının elinden kitap ve soy katiyen fire olmamalı.” ifadelerini kullandı.

Hazreti Peygamber’in aynı zamanda Mescid-i Nebevi’yi benzeri okul kendisine kullandığını tamlayan Erbaş, bu mektebe bugünün okulu yahut üniversitesi de diyebileceklerini kaydetti.

Sadece Mescid-i Nebevi ile kalınmadığını, onun binlerce kilometre uzağına kadar gidilerek medreseler kurulduğunu aktaran Erbaş, İslam’ın gönüllere, akıllara, zihinlere ve yüreklere sirayetinin incelik ve intikal ile olduğunu dile getirdi.

Erbaş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Gücük zamanda dünyada tek insana baht olmayan başarı İslam medeniyetinin peygamberi Hazreti Muhammed Mustafa Efendimize kader oldu. İnsanlık tarihinin incelik ve hikmet açısından sunu debdebeli dönemi olan İslam medeniyetini görmek az çok balaban bire bir husustur. Endülüs’ten Fergana Vadisi’ne kadar dünyanın değme durumunda İslam medeniyetinin çok kıpırdak izleri vardır. İslam, insanın kendisiyle, Rabbiyle, toplumla, çevreyle ve bütün varlık alemiyle ilişkisini sunu ülkü düzeyde belirleyen ilkeleri açıklayarak, onun acun ve ahiret huzurunu temin fail ilahi ayrımsız nizamdır.”

İslam’ın, toplumun huzurunu temin etmeyi hedefleyen, hep insanlar için duygusal, servet, bellek, yavru ve din özgürlüğünü realizasyon eden barış ve rahim dini olduğunu vurgulayan Erbaş, bunu hiçbir devir akıllarından çıkarmayarak icraat yapmaları gerektiğini belirtti.

Erbaş, İslam’ın bire bir abra dini olduğunu ifade ederek şöyle konuştu:

“Bütün insanlığın dengesinin bozulmasını önlemeye müteveccih tıpkı dizge olduğunu dahi tek ahit aklımızdan çıkarmayalım. Bilcümle peygamberlerin getirmiş olduğu mesajın eş adı İslam’dır. Hazreti Muhammed Mustafa, peygamberlerin sonuncusudur. Rabbimiz Kur’an-ı Kerim’bile ‘Bugün sizin dininizi kemale erdirdim ve üzerinizdeki nimetimi tamamladım. Ilmek namına size İslam’ı seçtim.’ Burada İslam’ın tıpkı nimet olduğunu Rabbimiz vurguluyor.”

Konferansa, Prof. Dr. Şındak, Kült İşleri Reislik Müşaviri Ahmet Belada, Hafızlık Eğitimi Kat Başkanı İbrahim Yılmayan, İl Müftüsü Vehap Kapıcıoğlu, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Share: