Siirt ruzname haberleri… Ilmek İşleri Başkanı Erbaş, Siirt’te üniversite öğrencileriyle bir araya geldi Açıklaması

Din İşleri Başkanı Prof. Dr. Ulu Erbaş, “İslam, insanın kendisiyle, Rabbiyle, toplumla ve çevreyle ilişkisini yer mefkûre düzeyde belirleyen ilkeleri açıklayarak, onun acun ve ahiret huzurunu gerçekleştirme eden ilahi tıpkısı nizamdır. ” dedi.

Siirt’teki temaslarını sürdüren Erbaş, Siirt Üniversitesi (SİÜ) Rektörü Prof. Dr. Nihat Şındak’ı ziyaret ederek bire bir süre görüştü.

Daha sonradan Prof. Dr. Fuat Sezin Konferans Salonu’nda öğrencilere “İslam’ın Rehberliğinde Bilgiden Bilince” antetli konuşma veren Erbaş, İslam medeniyetinin incelik, anlamaklık, hikmet ve bilgelik medeniyeti olduğunu söyledi.

Ayetlerle ilmin önemini anlatan Erbaş, “Bu ayetlerden bizim ayrıntı önünde olan ilim talebeleri, araştırmacılar ve hocalar namına alacağımız ide nedir? Bu medeniyetin çocuklarının elinden betik ve makule katiyen natamam olmamalı.” ifadelerini kullandı.

Hazreti Peygamber’in aynı zamanda Mescid-i Nebevi’yi tıpkı okul kendisine kullandığını belirten Erbaş, bu mektebe bugünün okulu yahut üniversitesi da diyebileceklerini kaydetti.

Sadece Mescid-i Nebevi ile kalınmadığını, onun binlerce kilometre uzağına büyüklüğünde gidilerek medreseler kurulduğunu nâkil Erbaş, İslam’ın gönüllere, akıllara, zihinlere ve yüreklere sirayetinin teferruat ve irfan ile olduğunu dile getirdi.

Erbaş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Kısa zamanda dünyada tek insana kader olmayan muvaffakiyet İslam medeniyetinin peygamberi Hazreti Muhammed Mustafa Efendimize şans oldu. İnsanlık tarihinin detay ve bilgi açısından en küçümseyici dönemi olan İslam medeniyetini çakmak az çok oylumlu tıpkı husustur. Endülüs’ten Fergana Vadisi’ne büyüklüğünde dünyanın seçme durumunda İslam medeniyetinin haddinden fazla faal izleri vardır. İslam, insanın kendisiyle, Rabbiyle, toplumla, çevreyle ve bütün geçim alemiyle ilişkisini genişlik mefkûre düzeyde belirleyen ilkeleri açıklayarak, onun acun ve öbür dünya huzurunu realizasyon fail ilahi bire bir nizamdır.”

İslam’ın, toplumun huzurunu temin etmeyi hedefleyen, bütün insanlar için fert, para, düşünce, yavru ve din özgürlüğünü gerçekleştirme eden sulh ve rahim dini olduğunu vurgulayan Erbaş, bunu tek antlaşma akıllarından çıkarmayarak çalışmalar yapmaları gerektiğini belirtti.

Erbaş, İslam’ın benzeri angarya dini olduğunu tabir ederek şöyle konuştu:

“Hep insanlığın dengesinin bozulmasını önlemeye müteveccih bire bir dizge olduğunu da hiçbir devir aklımızdan çıkarmayalım. Bütün peygamberlerin getirmiş olduğu mesajın kuma adı İslam’dır. Hazreti Muhammed Mustafa, peygamberlerin sonuncusudur. Rabbimiz Kur’an-ı Kerim’birlikte ‘Bugün sizin dininizi kemale erdirdim ve üzerinizdeki nimetimi tamamladım. Diyanet kendisine size İslam’ı seçtim.’ Burada İslam’ın aynı mevhibe olduğunu Rabbimiz vurguluyor.”

Konferansa, Prof. Dr. Şındak, Diyanet İşleri Riyaset Müşaviri Ahmet Belada, Hafızlık Eğitimi Kat Başkanı İbrahim Yılmaz, İl Müftüsü Vehap Kapıcıoğlu, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Share: