Sarıgül’den Ardahan Mapushane uğrunda ‘af’ çağrısı

TÜRKİYE Değişim Partisi (TDP) Umumi Başkanı Mustafa Sarıgül, partisinin iklim kongresi için geldiği Ardahan’da, kodes önünden umumi af çağrısında bulundu. Sarıgül, “Af çağrımız, politik aynı davet değildir. Çağrımız, vicdanı bire bir çağrıdır” dedi.

TDP Genel Başkanı Sarıgül, Ardahan Dursun Akçam Kültür Merkezi’nde yapılan partisinin mülk kongresine katıldı. Burada partililer eliyle karşılanan Sarıgül, daha bilahare Ardahan Bağlı Kodes önüne giderek açıklama yaptı. 9 Nisan’da af çağrısında bulunduğunu hatırlatan TDP Sarıgül, “Af talebimiz politik tıpkı arzu değil, vicdani tıpkı taleptir. Pandemi koşulları nedeniyle online yargılamalar ve gözden kaçan ara sıra konular oldu. Gine pandemi koşulları nedeniyle esnafımız büyük bir hesaplı sıkıntıyla karşı karşıya kaldı. Çeklerini ve senetlerini ödeyemediler. Maalesef bire bir kadro adeta gençlere dokundu ve binlerce gencimiz, esrar kullandığı amacıyla uyuşturucuya bulaştığı amacıyla binlerce gencimiz şu anda talih mahkumu durumunda. Mutekit devletimiz, merhametli devletimiz, şefkatlidir bizim devletimiz. Şu anda içeride 5 binin üstünde çocuk var, daha yaşamla tanışamadılar, doğumlarını orada yaptılar. Binlerce bala babalarına kavuşamadı. Pandemi dolayısıyla cezaevlerinin fiziksel koşulları bile yeterince akla yatkın tıpkı ortamda değil. Füru üzere affet Türkiye’m, anneler üzere affet Türkiye’m, babalar üzere affet Türkiye’m. Büyük devletimiz 280 binin üzerindeki baht mahkumlarına inşallah aguş anahtar, onları toplumla barıştıracağına inanıyorum” diye niteleyerek konuştu.

Aut politikaya bile değinen Mustafa Sarıgül, şunları kaydetti:

“Aut siyaset devletimizin politikasıdır. Dış politikayı siyasiler çöz yöntem malzemesi yapmamalıdır. Hele komşularımızla hazar içerisinde olmayı iştiyak ediyoruz ama temas siyasi parti başkanı kalkar bile kendine göre, ‘Şu ülkeyle konuşayım, bu ülkeyle konuşayım’ derse Türkiye’mizin dış politikası zaafa uğrar. Aut siyasa üstüne tamlık siyasi partiler teşrikimesai ve dokunaklı birliği yapmalıyız. Bilcümle komşularımızla barışmalıyız. Bu konuyla ilişkin icabında parçalanmamış siyasal partiler tıpkısı araya gelmeli görüşlerini Dışişleri Bakanlığı’na izahlı ve Dışişleri Bakanlığı üstelik bu konuda gerekeni yapmalı. Alelhusus şu anda parlamentoda görüşülecek olan Finlandiya’nın NATO’ya girmesi üzerine bilcümle siyasi partiler tıpkısı araya gelmeli ve 6,5 milyon sığınmacı Avrupa Birliği ülkelerine kıymet kendisine alınma kaydı ile Finlandiya’nın NATO’ya girmesine TBMM’ne izin vermeliyiz. aksi hâlde Türkiye NATO’dan de çıkmalıdır. NATO’nun çifte ölçün politikalarını kabul etmemelidir. NATO ülkeleri kuşkusuz Ukrayna’dan gelen 6,5 milyon mülteciye kucak açtıysa Türkiye’deki 6,5 milyon mülteciye kesinlikle aguş açmalıdır. aksi takdirde NATO, Yunanistan’a verdiği önemi Türkiye’ye vermemektedir. NATO Ukrayna’ya verdiği önemi Türkiye’ye vermemektedir. O nedenle bilcümle siyasal partileri mültecilerin Avrupa Birliği ülkelerine kıymet benzeri şekilde dağıtılması üzerine NATO kartını ortaya sürmek amacıyla teşrikimesai ve güç birliği yapmaya çağırma ediyorum.”Share: