Paramedik çift, plajda gark tehlikesi geçiren çocuğu hayata döndürdü

Bartın’ın Hatipler plajında denizde gark tehlikesi geçiren tıpkısı çocuk, paramedik bire bir çiftin müdahalesiyle hayata döndürüldü.

Hatipler plajında serinlemek için denize giren 11 yaşındaki Y.A.Y. ve 13 yaşındaki E.Z. çabucak dalgaların beyninde kaldı. Kıyıya dönemeyen çocukların arkalama çığlıkları konusunda plajda vazifeli cankurtaranlar jetskilerle gençlerin bulunduğu bölgeye ulaştı. Cankurtaranlar vasıtasıyla kıyıya çıkarılan gençlerden Y.A.Y.’nin bilinci ve teneffüs yolunun sınırlı olduğu anlaşıldı.

Dinlence üzere Karabük’ten Bartın’ın Hatipler plajına mevrut Karabük İl Esenlik Müdürlüğün 112 servisinde paramedik yerine memur Ramazan Özduran ve eşi Y.A.Y.’nin solunum yolunu kaşıkla açıp müstear teneffüse başladı. Bire Bir müddet sonraları koku almaya başlayan Y.A.Y., bodur süre içinde bölgeye ulaşan 112 ambulansı ile Bartın Celal Hastanesine kaldırılarak tedavi altına alındı.

Eşiyle birlikte boğulma tehlikesi nâkil genci hayata döndüren Ramazan Özduran görüngü çabucak yaşananları anlatarak, “Karabük İl Afiyet Müdürlüğüne vabeste İl Cankurtaran Servisi Başhekimliğinde paramedik yerine çalışmaktayım. Eşimde Karabük 112’üstelik paramedik olarak çalışmakta. İzinli olduğum günde el boşluğumda Bartın’a Hatipler plajına tatile gelmiştim. Eşim plajda kumsaldaydı ben manavdan bire bir şeyler alıyordum. Sonra oradan bağrışmalar geldi. Gark vakası var dediler plajda. Bütün tıpkı yere akilane koşmaya başladı. Ben manavdan poşetlerimi bırakıp denize makul koşmaya başladım. Ego plaja geldikten sonraları bire bir birey sudan matrut şekildeydi. Önce onun yanına koştum. Gittim, yanına gittiğimde bilinci yıldızlı, umumi durumu iyiydi. Makul pozisyon vermişler. Sorulara falan cevap veriyordu umumi durumu gayet iyiydi. Oradan çıktıktan bilahare yegâne henüz var dediler. Onun durumu elan keskin dediler. Biraz sol tarafımdaydı, önceki hastaya göre biraz daha sol taraftaydı. Onun yanına gittiğimde eşim hastanın yanındaydı elhak. İlk müdahalesine başlamış, akıllıca pozisyonu filan vermişti. Solunum yoktu, nabız vardı, bilinci kapalıydı. Hava yolu kapalıydı gelgel yolu tıkanıktı. Akıllıca pozisyonu verdi sonraları işte hava yolu tıkanıklığını boşaltmak amacıyla oradan restorandan, andıran çevreden halktan bire bir kaşık istedik. Benzeri kaşık getirilmesini söyledik. Kaşığı getirdiler, biz o sırada suni teneffüs vermeye çalışıyoruz ama gelgel yolu tıkalı. Gine üstelik elimizden geldiği büyüklüğünde verdik. Sonra kaşık geldi hava yolunu açtık. Eğreti solunuma devam ettik. Sekiz-on defa teneffüs verdik. Bilek Damarı vardı hala bu süreçte. Sürekli nabzı kontrol ettik tabi. Sonra hastalanmış 3-4 öğün aspire ettiği suyu kustu, çıkardı. Sonraları biraz hastanın genel durumu iyiye akilane döndü. Hipotermisi vardı. Üzeri ısısını korumak üzere plajdan bulduğumuz havlular battaniyelerle üstünü örttük gövde ısısını koruduk. Bu olayların beş altı an sonrasında dahi tamamen kendine geldi. Gözlerini açtı, sorularımıza yanıt vermeye başladı. Umumi durumu mebzul bir şekilde mevrut ambulans ekiplerine teslim ettik hastayı. Genişlik andıran hastaneye yokuş yaptılar” dedi.

Boğulma tehlikesi geçiren gençlerden hastaneye kaldırılan Y.A.Y.’nin umumi afiyet durumunun gani olduğu öğrenildi. – BARTINShare: