Marmara’nın doğusu ile Gün Batısı Karadeniz’in batısı üzere “turuncu harf”lu boğanak uyarısı

Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğünce, Marmara’nın maşrık akarsu ile Gün Batısı Karadeniz’in batısında ferda muhtemel gök curcunalı boğanak dolayısıyla “turuncu kod” ile uyarıda bulunuldu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Çözümleme ve Tahminler Yazıhane Müdürü Yüksel Yağan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bugün yapılan sonuç değerlendirmelere bakarak, Türkiye’nin halihazırda üzerinde bulunan gösterişli tazyik sisteminin ve Karadeniz’in kuzeyinde kâin cephesel sistemin etkisi altında kaldığını belirtti.

Bunun sonucunda, yarından itibaren ülkenin yıldız kesimlerinde ve cenup kesimlerinin aynı kısmında önümüzdeki benzeri haftalık periyotta yağışlar beklediklerini aktaran Yağan, “Bugün akşam saatlerinde Ankara amacıyla solgun kodlu meteorolojik uyarımız var. Ankara, Eskişehir civarı, Göller Yöresi’nde meydan saha sağlam yağmur bekliyoruz. Erte özellikle İstanbul’un el geneli, daha çok Rum yakasından, Zonguldak ve Bartın’a uzanan ayrıca meydan düz sağlam ve çok kuvvetli yağışların olmasını bekliyoruz. Bununla ilişkin namına zaman turuncu kodlu tıpkısı meteorolojik uyartı yayındık.” dedi.

Yağan, “Turuncu harf”un “Sıklıkla karşılaşılmayan gelgel olayları durumu” olduğunu, “birey ve para kayıpları bakımından özen edilmesi gerektiği ve muhtelif hasarlar oluşabilir” anlamını taşıdığını anlattı.

Türkiye’yi kuzeyden etkileyecek yağışlı sistemin erte günün önceki saatlerden itibaren İstanbul ve Garp Karadeniz bölgesinde etkili olmasını beklendiğini dile getiren Yağan, şöyle konuştu:

“Akşam Ezanı saatlerine kadar alelhusus İstanbul’da etkili olacak bu hep, geceleyin saatlerinde İstanbul’da Avrupa Yakası’ndan itibaren başlayıp adım adım doğuya akıllıcasına cereyan edecek ve Günindi Karadeniz Bölgesi’ni dahi etkisi altına alacak. Demincek tığ yaptığımız değerlendirmelerde bu turuncu kodlu uyarı verdiğimiz alanda İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Düzce ve Zonguldak’ta vadi meydan metrekareye 50, 75 ve 75 kilo üstünde yağışlar bekliyoruz. Özellikle bu İstanbul’un Rum Yakası tamamıyla turuncu kodlu ihtar değerlendirmesi yaptığımız tıpkı kayran. Kocaeli’nin, Sakarya’nın, Zonguldak’ın yıldız ilçelerinde, Düzce’nin tamamında 75 kilo üzerinde yağışların görülmesi durumu söz konusu.”

Yurdun yağışlı havanın etkisinde hangi büyüklüğünde kalacağına ilgili bile değerlendirmelerde mevcut Yağan, “Önümüzdeki 5 günlük antlaşma zarfında ülkemiz, atmosferik kararsızlığa sınırlanmış ve sistemin de etkisiyle gelişigüzel gerçekleşecek yağışlarla karşı karşıya kalacak. Yurdumuzun yıldız ve güney kesimleri ve İç Iye bölgesi ağırlıklı olarak, bu yağışların önümüzdeki aynı haftalık periyotta devam etmesini bekliyoruz.” dedi.

“Sıcaklıklar mevsim normalleri civarında olacak”

Albeni sıcaklıklarında fark olmayacağına belen eden Yağan, “Sıcaklıkların sezon normalleri civarında bitmeme etmesini bekliyoruz.” dedi.

Son tıpkı haftanın albeni durumuna ait bilgelik veren Yağan, 12 Ağustos Cuma Namazı haset Marmara Bölgesi’nin ve Karadeniz’in kuzey kesimleri ile Akdeniz Bölgesi’nin iç kesimlerinde yağışların görüleceğini belirterek, şunları kaydetti:

“Cumartesi bu yağışlar biraz henüz yayılarak, İç Ege, İç Rum’nun kuzeyi ve yıldız batısı, Batı Karadeniz ve Akdeniz Bölgesi’nin iç kesimleri ve Doğu Akdeniz bölgesinin çöz kesimlerinde çalışkan olacak. Alım Satım haset, Marmara Bölgesi’nin tamamında domestik kendisine Garp Karadeniz, Şark Karadeniz bölgesinde ve Gün Doğusu Akdeniz’da yağışlarla karşılaşacağız. Yine pazartesi haset yurdumuzun yıldız kesimlerinde Marmara Bölge’mizde ve Karadeniz Bölge’mizde yağışlarla ve Doğu Akdeniz’de yağışlarla karşılaşacağız. Salı günü üstelik Ölçülü ve Gün Doğusu Karadeniz bölgesinin yıldız kesimleri ile Toroslar bölgemizde yağmur görülecek. Çarşamba haset birlikte ülkemizin İç Rum’nun güneydoğusunda ve yurdumuzun yıldız kesimlerinde, Marmara’nın kuzeyinde ve Karadeniz bölgesinin şimal kesimlerinde yağışlı tümce bekliyoruz.”

Yağışların ani adına kuvvetlenebildiğine dikkati çekici Yağan, vatandaşları Belde, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğünün mobil uygulaması ve web sitesinde yapılan uyarıları dikkatle strateji etmeleri, AFAD ve valiliklerce alınan tedbirlere uymaları üstüne uyardı.

Ankara’da elden zaman akşam saatlerinde asuman gürültülü saha yer akva yağış olacağını, bu konuda sarı kodla ihtar verdiklerini hatırlatan Yağan, “Ankara’da bugünden sonra cumartesi günü tıpkı yağış beklentimiz kâin.” dedi.

Bakanlıktan “müdebbir ve titiz olalım” çağrısı

Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, toplumsal iletişim araçları hesabından yaptığı paylaşımla vatandaşları uyardı.

Paylaşımda,”İstanbul’un Rum Yakası Kocaeli, Zonguldak, Düzce, Sakarya, Meteoroloji Umumi Müdürlüğü bu illerimizi ferda için turuncu kodla uyarıyor. Incitici yağışlar sonucu dominant, taşma, kıyılarda hortum görülebilir. Lütfen müdebbir ve titiz olalım.” ifadelerine kayran verildi.Share: