Nazır Alım: “Gün Batısı Karadeniz’de bin 196 bölük ve karye evlerinin inşasında son aşamaya geldik”

Mekân, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Erek Kurum, “Şu anda Kastamonu Bozkurt, Sinop Ayancık ve Bartın’dahi sağlıklı, tehlikesiz bin 196 bölük ve yerel mimariye akla yatkın köy evlerimizin inşasında çıktı akıbet aşamaya geldik. Etaplar halinde konutlarımızı bakir sahiplerine konfirmasyon edeceğiz” dedi.

Çevre Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Uğur Hava, geçen sene 11 Ağustos’ta Batı Karadeniz’i etkisi altına kayran başat felaketinin yıldönümünde yayınladığı mesajında; Kastamonu, Bartın ve Sinop’ta yaşamını yitirenlere yağmur dileyerek yakınlarına başsağlığı dileğinde bulundu.

Tarihte görülmemiş tıpkısı başat felaketinin yaşandığını söyleyen Icra Vekili Çekicilik, mesajında şunları rapor etti:

“82 canımızı toprağa verdik. Üzerinden parçalanmamış ayrımsız sene önceki olmasına karşın yaşadığımız dokunaklı, yüreklerimizde bibi ilk günkü kabil dinç. Yeğin felaketi zımnında ölüm fail yekpare kardeşlerimize Cenab-ı Allah’tan yağmur, yakınlarına tıpkı el elan başsağlığı diliyorum. Ülkemizde sıklığı ve şiddeti mütezayit cemi afetlerde olduğu üzere Kastamonu’daki yeğin felaketinin evvel anından itibaren devletimiz ve milletimiz tıpkı oldu, bu arada oldu. İlk andan itibaren milletimiz üzere seferber olduk. Kardeşlerimizin acılarını paylaştık. Afetzede vatandaşlarımızın yeryüzü ufak bir mağduriyet birlikte yaşamamaları için icar, eşya ve taşınma yardımlarımızı yaptık. Kontrol kurtarma, arkalama, hasar tayin ve proje çalışmalarımızı olabilecek genişlik aceleci sürede tamamladık.”

“Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, milletimizin hep yanında olmaya devam edeceğiz”

Afetten engel gören tüm illerde vatandaşların bakir yuvalarına kavuştuğunu tamlayan Vekil Çalım mesajına şöyle devam etti:

“Yavrularımızın zihninden o dağ görüntüleri siliyoruz. Demin, şehirlerimizde bakir benzeri hayat başlıyor. Şu anda Kastamonu Bozkurt, Sinop Ayancık ve Bartın’birlikte zinde ve sakıncasız bin 196 hane ve dernekevi mimariye uygun karye evlerimizin inşasında çıktı akıbet aşamaya geldik. Etaplar halinde konutlarımızı yıpranmamış sahiplerine doğrulama edeceğiz. Eskimemiş Bozkurt için nesir ettiğimiz meydanımızın çarçabuk yanındaki yeni ticaret alanımızda ilk dükkanlar açıldı, farklı dükkanlara dayalı çalışmalarımız sürüyor. Uran esnafımız dahi şişman engel görmüştü. Onlar amacıyla birlikte selde hasar gören cümle sanayi sitelerini yeniledik. Kastamonu, Abana ve Bozkurt’ta selde hasar gören eksiksiz sanayi sitelerinin inşaatını tamamladık. Kardeşlerimizi bakir dükkanlarına kavuşturuyoruz. Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı adına Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, milletimizin baştan sona birlikte olmaya bitmeme edeceğiz. Evlatlarımızın mutlu, sağlıklı, emin yarınları amacıyla kamu imkanlarımızı seferber etmeyi yeryüzü nazik vazifemiz olarak görmeyi sürdüreceğiz; mütemadi demeden çalışacağız. Tıpkısı nöbet elan; yaşadığımız parçalanmamış afetlerde yitirdiğimiz canlarımıza; Allah’tan rahmet diliyorum. Rabbim cennet vatanımızı ve bu muazzez milleti temas soy afetten esirgeme eylesin.” – ANKARAShare: