Ömrünü dağlara adayan dağcı Mustafa Uğurlu sonuç nefesini dahi dağda verdi

Artvin’üstelik çığ düşmesi sonucu vefat eden ve 180 sefer Dert Dağı’na, Alpler ile az dışındaki birçok zirveye tırmanan dağcı Mustafa Tekin, sonuç nefesini üstelik çocukluğundan beri sevdalısı olduğu dağlarda verdi.

Türkiye Alpinizm Federasyonu Dağcılık ve Şiddetli Kayağı Milli Mızıka Antrenörü, Keskin Kayağı Beceri Asamble Üyesi ve elem rehberi birlikte olan ve hayatının çoğunu dağlarda geçiren 44 yaşındaki Tekin, 4 Mart’ta dağlık alandaki Yusufeli ilçesinin Yaylalar köyünün Olgunlar Mahallesi mevkiinde huy yürüyüşü sırasında çığ altında kalarak yaşamını yitirdi.

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’taki depremlerden bilahare dağcılarla Malatya’daki kontrol istirdat çalışmasında 19 kişiyi enkazdan kurtaran Tekin, Erzurum’üstelik ise depremzedeler üzere fahri arkalama faaliyetinde bulundu.

Depremlerde hayatını kaybedenleri adlandırmak amacıyla buz tırmanışı etkinliği işleyen ve çocukluğundan beri dağlara tutkusuyla bildik Tekin, çok sayıda sporcu yetiştirip çığ eğitimi verdi ve dağlarda kılavuzluk yaptı.

Yaz, şita dönemlerinde toplamda 180 sefer Dert Dağı’na çıkan Tekin, Alpler’dahi ve İran, Gürcistan ile Rusya üzere birçok ülkede zirve tırmanışları yaptı. Ömrünün geçtiği dağlarda son nefesini veren Uğurlu’in huy tutkusunu, akrabaları ile andıran arkadaşları anlattı.

“Arkalama ettiği depremzedeler arayıp başsağlığı diledi”

Uğurlu’in kardeşi Melikşah Uğurlu, AA muhabirine, dağlara, doğaya, insanlara sevgisi ve yardımseverliğiyle öne sâdır ağabeyini kaybetmenin acısını yaşadıklarını söyledi.

Ağabeyinin çocukluğundan beri dağları sevdiğini ifade fail Uğurlu, “Ağabeyim 30 yıldır dağlardaydı ve herhangi bir soy kampa giderdi. Beni de dağlara alıştırdı, ömrü dağlarda geçti, aç dağcıydı. Yoğurt mayası gibiydi, insanları birleştirip aramızdan ayrıldı. Her türlü ortamda liderlik vasfına sahipti.” dedi.

Malatya’birlikte ağabeyinin arkalama ettiği depremzedelerin da kendisini arayarak sarrafiye sağlığı dilediğini anlatan Tekin, “Ağabeyimin bıraktığı emanete henüz ferah erbap çıkacağım. Evvel akşam ağabeyim rüyama geldi, alnımdan öptü, ‘merak ika her işi başaracaksın’ dedi ve gitti. Mal boyu onun emanetini yaşatacağız.” diyerek konuştu.

Dağcılık Federasyonu 3. Mertebe Antrenörü Saika Beyazıt Öztürk bile çocukluk arkadaşı Tekin ile benzeri mahallede büyüdüğünü, 35 almanak arkadaşının Türkiye’dahi yalnız Erzurum’de kâin bileşimli buz duvarının düşünüm babası olduğunu belirtti.

“İki defa çığdan sıhhatli çıkmıştı, tanıdığım sunma gür çığ uzmanıydı”

Sakarya, Bolu, Elazığ’ın yanı sıra 6 Şubat’taki Kahramanmaraş merkezli depremlerde Tekin ile taharri kurtarma çalışmalarına katıldıklarına bel eden Öztürk, “Mustafa, Türkiye’üstelik tanıdığım bildirme mebzul çığ uzmanıydı zira 2 misil çığdan iyi çıkmıştı. Türkiye’deki bütün dağlara beraber gittik, delalet yaptık. Ardı Sıra domuzuna hatırat ve arkadaşlıklar bırakarak aramızdan ayrıldı. Yeri doldurulmayacak arkadaş ve aynı dostu kaybettik.” diye konuştu.

Öztürk, çığ faciasının yaşandığı dönem Uğurlu ile olduklarını ve çığ altından en haddinden fazla sevdiği arkadaşının camit bedenini çıkarmanın üzüntüsünü yaşadığını dile getirdi.

Çığdaki anları anlatan Öztürk, şöyle bitmeme etti:

“Aramızda 200 metre vuzuh vardı, biz önden gidiyorduk, o anda curcunalı hissettim arkamdaki kötü aşağıya düşmüştü. Oraya hızlıca ulaştım, dirim cihazlarıyla çığın altında kalanların yerlerini tespit ettik ve kol olarak gruplara ayrılıp hemencek kazmaya, çığın altındakileri kurtarmaya başladık. 4 arkadaşı kurtardık ama Mustafa ve başka arkadaşın yerlerini belirleme ettiğimizde Mustafa 5.7 metre, Necmi Can ise 6.2 metre derinliğindeydi. Mustafa’yı karların altından 30 dakikada çıkardık. Çıkardığımızda ruh masajı ve takma teneffüs yaptık amma ölüm etmişlerdi. Çığ altında mütezayit birisi yer çok 15 dakika yaşayabilir, ondan sonradan nefessiz kaldığı için ölümler başlar.”

“Ona şehirde ölmek yakışmazdı”

Tekin’in 2007 yılında Süphan Dağı’nda, 2009’üstelik ise Palandöken’de çığ altında kaldığını fakat buralardan kurtulduğunu söyleyen Öztürk, “Mustafa çığ anlamında Türkiye’deki yer tecrübeli adamdı. Takkadak Türkiye’birlikte değil dünyanın bir nice ülkesinin dağına tırmandık. İyi ve görmüş geçirmiş üzücü rehberi Mustafa, yaz ve şita Türkiye’nin yer faziletli dağı olan Veca Dağı’na 180 nöbet tırmanmış, hayatını bu işe adamıştı. Arz haddinden fazla Asya’daki Himalaya Dağları’na müracaat etmek istiyordu. Mustafa haddinden fazla sevdiği dağlarda merhum oldu, ona da şehirde ölmek yakışmazdı.” ifadelerini kullandı.

Belgesel yapımcısı ve sunucusu Başkomutan Tığ ise dağlarda tanıştığı Uğurlu ile çığ kazasında gelişigüzel olduğunu belirtti.

Tekin’in enerji kırcı, çevresine, doğaya ve insanlığa faydalı olduğunu anlatan Tığ, “Çığın geldiği ana büyüklüğünde yaşadığımız şeyler muhteşemdi. Olayda 2 metre büyüklüğünde arkamdaydı, çığın geldiği zaman sonuç kelimeleri ‘kaç abi’ oldu. O halinde de yardım eden ve yardıma koşan birisiydi. Çığ altından çıkarak hayatta kaldım amma Mustafa çıkamadı. Allah ailesine, sevenlerine çıdam versin. Mustafa’yı on paralık unutmayacağız.” dedi.

Share: