Ordu’da fındık üreticilerine bereketli tarımın önemi anlatıldı

Kalabalık’da fındık üreticilerine yönelik fındıkta budama, gübreleme, hastalık ve zararlılarla mücadele mevzulu kılgılı eğitim gerçekleştirildi.

Ordu İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü, kentteki ayrımsız fındık firması ile alay malay Perşembe ilçesindeki üreticilere fındıkta budama, gübreleme, çor ve zararlılarla uğraş mevzulu kılgısal eğitim bilimi gerçekleştirdi. Eğitimde üreticilere gani ekincilik uygulaması ile ürün ve kalitenin çoğalma göstereceği anlatıldı.

Eğitimde açıklamalarda kâin İl Tarım ve Orman Müdürü Eksiksizlik Yılmaz, üreticilerin tekniğine makul şekilde budama yapmaları gerektiğini söyledi. Gübreleme işlemlerinin, yapılacak olan analiz sonuçlarına göre uygulanması gerektiğine değinen Yılmaz, “Fındık ilimizin, bölgemizin hatta ülkemizin sunu büyük tarımsal ürünlerinden ayrımsız tanesi. Fındık öyle ayrımsız ürün kim, say harcandığında kategorik karşılığını veriyor. Emeklerimizin karşılığını alabilmemiz için bile öncelikle fındıkta budama, gübreleme, çor ve zararlılarla savaş çalışmaları balaban önem taşımaktadır. Zımnında üreticilerimizin mutlaka tekniğine uygun budama yapmaları ve arazi tahlili sonuçlarına bakarak gene tekniğine uygun gübreleme yapmaları gerekmektedir. Benzeri zamanda çor ve zararlılarla zamanında savaş etmeleri gerekmektedir. Atadan deden gelen alışkanlıklarımızı infirak etmemiz lazım. Cemi bunlar yapıldığı takdirde verim ve kalitede ağırbaşlı manada çoğalma sağlanmaktadır” dedi.

“İlimizde fındık rekoltesi rastgele güzeşte yıl artıyor”

Ordu’da fındık rekoltesinin seçkin sene arttığını rapor fail İl Ekincilik ve Orman Müdürü Eksiksizlik Yılmayan, “İl müdürlüğü yerine fındıkta mahsul ve kalite tezyit etmek için kebir projeler uyguluyoruz. Alelhusus projeler çerçevesinde oluşturduğumuz denk fındık bahçelerimizde dekara 400 kilo verime ulaştığımız bahçelerimiz oldu. Bunların yanında akıntılı bahçelerimizde çökertme teraslar oluşturuyoruz, sekileme yöntemiyle yeni bahçeler kuruluş ediyoruz. Eksiksiz yaptığımız bu çalışmalar neticesinde ilimizde 2022 yılı istihsal sezonunda 240 bin ton fındık üretimi gerçekleşti. Dünyada üretilen 4 fındıktan 1 tanesi ilimiz eliyle üretiliyor. Üretiminde önder olduğumuz fındıkta ürün ve kalitede da şef konumuna geleceğiz. Bütün paydaşlarımızla alay malay ahenk içerisinde çalışmalarımıza bitmeme edeceğiz” şeklinde konuştu.

Programa katılan Perşembe Belediye Başkanı Mustafa Tadat Tandoğan, kendisinin üstelik bir fındık üreticisi olduğunu, katıldığı rastgele eğitimde yıpranmamış bilgiler edindiğine özen çektin Tandoğan, “Öğrendiklerimi de kişi bahçelerimde uyguluyorum. Alelhusus son yıllarda ilimizde fındık üretimi üstüne kocaman icraat yapılıyor. Rastgele sabık sene fındık verimi artıyor” ifadelerini kullandı.

Türkiye Tarım Odaları Birliği Umumi Heyet Üyesi Aslan Soydan üreticilere müteveccih sunulan eğitimlerin önemine değindi.

Konuşmaların peşi sıra Kalaba İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü ile Perşembe İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nde vazifeli kültür mühendisleri eliyle fındıkta budama, gübreleme, çor ve zararlılarla savaş konularında eğitim bilimi verildi. – KARGAŞA

Share: