Ömrünü dağlara adayan dağcı Mustafa Tekin sonuç nefesini de dağda verdi

Artvin’bile çığ düşmesi sonucu ölüm eden ve 180 misil Balkı Dağı’na, Alpler ile mikro dışındaki bir nice zirveye tırmanan alpinist Mustafa Tekin, sonuç nefesini da çocukluğundan beri sevdalısı olduğu dağlarda verdi.

Türkiye Alpinizm Federasyonu Dağcılık ve Izdırap Kayağı Milli Mızıka Antrenörü, Ateş Kayağı Beceri Kurul Üyesi ve keder rehberi da olan ve hayatının çoğunu dağlarda nâkil 44 yaşındaki Uğurlu, 4 Mart’ta dağlık alandaki Yusufeli ilçesinin Yaylalar köyünün Olgunlar Mahallesi mevkiinde tabiat yürüyüşü sırasında çığ altında kalarak yaşamını yitirdi.

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’taki depremlerden sonradan dağcılarla Malatya’daki kontrol kurtarma çalışmasında 19 kişiyi enkazdan kurtaran Tekin, Erzurum’dahi ise depremzedeler üzere fahri yardım faaliyetinde bulundu.

Depremlerde hayatını kaybedenleri tesmiye etmek üzere buz tırmanışı etkinliği fail ve çocukluğundan beri dağlara tutkusuyla bildik Uğurlu, çokça sayıda sportmen yetiştirip çığ eğitimi verdi ve dağlarda rehberlik yaptı.

Yaz, kış dönemlerinde toplamda 180 yol Ağrı Dağı’na sâdır Tekin, Alpler’birlikte ve İran, Gürcistan ile Rusya üzere birçok ülkede zirve tırmanışları yaptı. Ömrünün geçtiği dağlarda son nefesini veren Tekin’in huy tutkusunu, akrabaları ile andıran arkadaşları anlattı.

“Arkalama ettiği depremzedeler arayıp başsağlığı diledi”

Tekin’in kardeşi Melikşah Tekin, AA muhabirine, dağlara, doğaya, insanlara sevgisi ve yardımseverliğiyle öne sâdır ağabeyini kaybetmenin acısını yaşadıklarını söyledi.

Ağabeyinin çocukluğundan beri dağları sevdiğini rapor fail Tekin, “Ağabeyim 30 yıldır dağlardaydı ve temas kalem kampa giderdi. Beni birlikte dağlara alıştırdı, ömrü dağlarda geçti, arzulu dağcıydı. Yoğurt mayası gibiydi, insanları birleştirip aramızdan ayrıldı. Herhangi Bir çeşit ortamda önderlik vasfına sahipti.” dedi.

Malatya’de ağabeyinin yardım ettiği depremzedelerin bile kendisini arayarak ser sağlığı dilediğini anlatan Uğurlu, “Ağabeyimin bıraktığı emanete daha dolgunca cemaat çıkacağım. Mazi akşam ağabeyim rüyama geldi, alnımdan öptü, ‘merak etme seçkin işi başaracaksın’ dedi ve gitti. Variyet boyu onun emanetini yaşatacağız.” diye konuştu.

Alpinizm Federasyonu 3. Rütbe Antrenörü Sebep Beyazıt Öztürk birlikte çocukluk arkadaşı Uğurlu ile ayrımsız mahallede büyüdüğünü, 35 yıllık arkadaşının Türkiye’birlikte yemeden içmeden Erzurum’da kâin bileşimli buz duvarının düşün babası olduğunu belirtti.

“İki nöbet çığdan sıhhatli çıkmıştı, tanıdığım genişlik dolgunca çığ uzmanıydı”

Sakarya, Bolu, Elazığ’ın yanında 6 Şubat’taki Kahramanmaraş merkezli depremlerde Tekin ile taharri istirdat çalışmalarına katıldıklarına bel fail Öztürk, “Mustafa, Türkiye’de tanıdığım yer bol çığ uzmanıydı zira 2 kat çığdan salim çıkmıştı. Türkiye’deki hep dağlara beraber gittik, delalet yaptık. Ardı Sıra güzelce anılar ve arkadaşlıklar bırakarak aramızdan ayrıldı. Yeri doldurulmayacak bacanak ve bire bir dostu kaybettik.” diyerek konuştu.

Öztürk, çığ faciasının yaşandığı dönem Uğurlu ile olduklarını ve çığ altından en çok sevdiği arkadaşının donmuş bedenini çıkarmanın üzüntüsünü yaşadığını dile getirdi.

Çığdaki anları anlatan Öztürk, şöyle devam etti:

“Aramızda 200 metre vuzuh vardı, tığ önden gidiyorduk, o anda curcunalı hissettim arkamdaki çığlık aşağıya düşmüştü. Oraya hızlıca ulaştım, yaşam cihazlarıyla çığın altında kalanların yerlerini tespit ettik ve grup namına gruplara ayrılıp tezelden kazmaya, çığın altındakileri kurtarmaya başladık. 4 arkadaşı kurtardık amma Mustafa ve diğer arkadaşın yerlerini belirleme ettiğimizde Mustafa 5.7 metre, Necmi Duygusal ise 6.2 metre derinliğindeydi. Mustafa’yı karların altından 30 dakikada çıkardık. Çıkardığımızda his masajı ve müstear teneffüs yaptık ama memat etmişlerdi. Çığ altında artan birisi sunma çok 15 zaman yaşayabilir, ondan bilahare nefessiz kaldığı üzere ölümler başlar.”

“Ona şehirde cavlamak yakışmazdı”

Uğurlu’in 2007 yılında Süphan Dağı’nda, 2009’birlikte ise Palandöken’bile çığ altında kaldığını ancak buralardan kurtulduğunu söyleyen Öztürk, “Mustafa çığ anlamında Türkiye’deki yer görmüş geçirmiş adamdı. Takkadak Türkiye’de değil dünyanın bir nice ülkesinin dağına tırmandık. İyi ve tecrübeli çığlık rehberi Mustafa, yaz ve kış Türkiye’nin sunu faziletli dağı olan Veca Dağı’na 180 kez tırmanmış, hayatını bu işe adamıştı. Yer çokça Asya’daki Himalaya Dağları’na gezmek istiyordu. Mustafa çok sevdiği dağlarda rahmetli oldu, ona birlikte şehirde ölmek yakışmazdı.” ifadelerini kullandı.

Belgesel yapımcısı ve sunucusu Başkomutan Kılıç ise dağlarda tanıştığı Tekin ile çığ kazasında alay malay olduğunu belirtti.

Tekin’in erke yoğun, çevresine, doğaya ve insanlığa yarayışlı olduğunu anlatan Tığ, “Çığın geldiği asıl kadar yaşadığımız şeyler muhteşemdi. Olayda 2 metre büyüklüğünde arkamdaydı, çığın geldiği zaman akıbet kelimeleri ‘kaç abi’ oldu. O halinde üstelik müzaheret fail ve yardıma koşan birisiydi. Çığ altından çıkarak hayatta kaldım amma Mustafa çıkamadı. Tanrı ailesine, sevenlerine sabır versin. Mustafa’yı tek unutmayacağız.” dedi.

Share: