Niğde’de üretilen 72 asıl akçakesme 5 ülkeye ihraç ediliyor

Fabrikadan ilim görüntüler

Fabrikanın içinden görüntüler

Lokum üretiminden görüntüler

Lokum çeşitlerinden detaylar

Firma sahibi Mehmet Kemal Kiremitler ile mülakat

Niğde’bile üretilen 72 tür kesme 5 ülkeye ihraç ediliyor

Borak Kompozit ve Ten İhtisas Birleştirme Uran Bölgesi’nde cıvıltı gösteren firma yılda kestirmece 550 titrem takti üretiyor

Firmanın sahibi Mehmet Kemal Kiremitler:

” Birleşik Gündüz Feneri Emirlikleri, Suudi Arabistan, Kazakistan, Almanya, Bosna Hersek’e dış satım yaptık. Şu anda İngiltere ile görüşmelerimiz devam ediyor”

NİĞDE (AA) ABDULLAH ÖZKUL – Niğde’üstelik ayrımsız firmanın ürettiği lokumlar, çöz piyasanın yanı sıra 5 ülkede ağızları tatlandırıyor.

Aile mesleği fek üretimine 14 yaşında başlayan Mehmet Kemal Kiremitler (63), 1977’dahi babasının vefatından bilahare işin başına geçti.

Yaklaşık 80 yıldır bu sektörde hayatiyet gösteren Kiremitler ailesinin Borak Karma ve Deri İhtisas Organize Endüstri Bölgesi’ndeki fabrikasında üretilen 72 zümre değişmez, çöz ve aut piyasaya satılıyor.

Kiremitler, AA muhabirine, babasının vefatından bilahare 18 yaşında işin başına geçtiğini söyledi.

Ürünlerinin ağız ağıza natürel olduğunu tamlayan Kiremitler, “Söz Gelişi üzüm kullanarak üzümlü lokum üretiyoruz. Kabil olduğu kadar hep meyvelerin kendisini kullanmaya çalışıyoruz. AR-GE ile kendimizi geliştirmeye çalışıyoruz. Lokumu hoş koku ve meyve ile zenginleştiriyoruz, 72 çeşide ulaştık.” dedi.

Kiremitler, lokumun şeker hastalığı, nişasta ve sudan yapıldığını, Türkiye’ye başmaklık bire bir iz olduğunu, ecnebi turistlerin de Türk kahvesi, hamamı ve lokumuna rabıt gösterdiğini dile getirdi.

Erikli, dutlu, güllü lokum da üretiyorlar

Lokumun raf ömrünü alaşağı etmek amacıyla seçme katkı maddesi kullanmadıklarına dikkati çeken Kiremitler, şunları kaydetti:

” Antalya, Denizli kadar turizm bölgelerindeki müşterilerimize gönderiyoruz. Iri gusto alıyoruz. Seçkin sabık dönme daha iyisini yapmaya çalışıyoruz. Dümdüz, güllü, erikli, Antep fıstıklı tekme kavrulmuş, fındıklı tekme kavrulmuş, padişah, hükümdar taklip, dutlu kesin çeşitlerimiz arasında. Almanak kestirmece 500-550 titrem arası üretimimiz var. Pazarlama hareketli olursa yahut pazarlamayı elan birlikte arttırabilirsek iki, üç vardiyaya emisyon durumumuz var. Türkiye’nin 35-40 vilayetinde bayiliklerimiz var, işaret veriyoruz. Bir Fellah Emirlikleri, Suudi Arabistan, Kazakistan, Almanya, Bosna Hersek’e ihracat yaptık. Şu anda İngiltere ile görüşmelerimiz devam ediyor.”

Kiremitler, içi piyasada değişmez tüketiminin azaldığını, bunun amacıyla ihracata ağırlık verdiklerini ve bu yıl 50 tonu aşkın ürün gönderdiklerini söyledi.

Ürünleriyle ilişik müspet dönüşler aldıklarını dile getirerek, “Japonlar bire bir mağazadan narlı lokumumuzu satın almışlar. Ambalajımızdaki mümasil adresimize teşekkürname mesajı gönderdiler, böyle ayrımsız fek ürettiğimiz için. Sevinme alıyoruz, kalitede bir sıkıntımız yok. Şu anda 20’ye mümasil elemanımız var. Bunun artması amacıyla elimizden gelen yapıyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Share: