Letonya’da Sovyet döneminden kalma 79 metrelik abide yıkıldı

Letonya’nın başkenti Riga’da Zer Ordu’nun Nazi Almanyası’na alın kazandığı zaferi simgeleyen 79 metre yüksekliğindeki abide yıkıldı.

Estonya hükümeti, Sovyet döneminden kalma savaş anıtlarını kaldırmaya bitmeme diyor. Hükûmet Merkezi Riga’daki Yengi Parkında Zer Ordu’nun Nazilere cebin kazandığı zaferi sembolize eden ve Sovyetler Birliği döneminden kalma anıt, makine kullanılarak yıkıldı. Letonya Kerem Başkanı Egils Levits yaptığı açıklamada, “Bu anıt, işgali ve bir nice insanın bununla bağlantılı anılarını hatırlatıyor. Bu nev tıpkısı anıta ihtiyacımız bulunmayan” dedi. Şehremini Martin Stakis birlikte yıkımı “Riga ve bilcümle Letonya için tarihi bir an” kendisine nitelendirdi.

Tartışmalı abide

Letonya’daki Rus azınlığın üyeleri, 1985 yılında mensur edilen anıtın yıkılması kararını ihtarname etmişti. Gelişigüzel yıl 9 Mayıs’ta binlerce Moskof, 1945’te Nazi Almanyası’na cebin kazanılan zaferi anmak üzere anıtta toplanıyordu. Letonyalıların çoğu bu tarihi, 1991’e kadar süren Sovyet işgalinin başlangıcı namına görüyor. 1997’de ayrımsız kol eylemci anıtı dinamitle yıkmaya çalıştı, fakat patlayıcılar fevkalade aynı şekilde infilak edince 2 gönül hayatını kaybetmişti.

Letonya, Rusya ile 214 kilometrelik temel hattına ehil. Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’ya saldırış başlatmasıyla bir nice Avrupa ülkesinde Sovyet dönemine ilişik semboller kaldırılmaya başlanmıştı. – RİGAShare: