İstanbul’da uzuv mafyası operasyonu! Organlarını satmak isteyenler da gözaltına makbuz

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne sınırlı Göçmen Kaçakçılığıyla Savaş ve Sınır Kapıları Şube Müdürlüğü ekipleri yasadışı organ nakli ticaretine yönelik adına himmet başlatarak İstanbul’da faaliyet gösteren hususi bir hastanenin kayıtlarını kovucuk altına aldı. bahis konusu hastanenin incelenen kayıtlarında çok aşkın ecnebi uyruklu kişinin sahte vesika ile organ nakli yapıldığı ortaya çıkarıldı.

Ekiplerin şahıslara ilgili belgelerin incelenmesi sonucu şahıslarla evrakların uyuşmadığını, şahısların aracılar vasıtası ile kendilerini karı-koca ve abi-cömert olarak gösterdikleri belirlendi. Polis Güçleri marifetiyle yapılan araştırmalarda nakil tutmak amacıyla hazırlanan 3 grubun bulunduğu açıklandı.

12 BİN DOLARA YAPMACIKLI NAKİL İŞLEMİ ORGANİZE ETMİŞ

Inanma ekiplerince yapılan önce tespitte kendilerini sülale-herif yerine tanıtıcı Filistin uyruklu böbrek alıcısı Y.I.A.A. isimli şahsiyet ile böbrek vericisi Filistin uyruklu A.F.A.A. isimli şahısların esasen âdem olmadıkları, kendisini A.F.A.A. kendisine tanıtan karı şahsın gerçekte Tunus uyruklu K.M.N. olduğu belirlendi. Bunun üzerine sakil şahıslar ve Y.I.A.A., gerçek eşi olan A.F.A.A. yakalanarak gözaltına makbuz. Araştırmalarda, Ürdün uyruklu M.M.H.A.Z. ünlü kanalizasyon liderinin 12 bin dolar karşılığında düzme nakil işlemlerini organize ettiği tespit edildi.

ABİ-AHI KILIĞINA GİRMİŞLER

Güvenlik güçlerince ikinci tespitte, kendilerini “abi-cömert” namına tanıtıcı Ana Deniz tabiiyetli böbrek alıcısı A.A.S.Q.A.A. ile böbrek vericisi S.A.S.Q.A.A. isimli şahısların esasen abi-ahi olmadıkları, kendisini S.A.S.Q.A.A. isimli eş yerine tanıtan şahsın haddizatında Ürdün uyruklu H.H.H.A.S. olduğu ortaya çıkarıldı. Şüpheliler, A.A.S.Q.A.A.’nın mahiyet ağabeyi olan S.A.S.Q.A.A. isimli şahsiyet ve işlemlerin gerçekleşmesine yardımcı olan kocası T.S.A.Q.A.A. yakalanarak gözaltına alındı. Organizasyonlarda başrol oyuncusu yeniden Ürdün uyruklu M.M.H.A.Z.’nin 60 bin dolar karşılığında, düzme aktarım işlemlerini birleştirme ettiği tespit edildi.

Operasyonun sonuç ayağında ise Ürdün tabiiyetli böbrek vericisi A.A.S.B. isimli şahsın, Ürdün uyruklu benzeri nefer ile 12 bin dolar karşılığında böbreğini vermek amacıyla anlaştığı, makul bire bir azrail için 4 gündür Esenyurt’ta ayrımsız adreste bekletildiği tespit edildiği belirtildi. Yasadışı örgen ticaretine yönelik ölçülü çalışmaların devamında A.A.S.B. isimli can yakalanarak gözaltına alındı.

ŞEBEKE’NİN KİLİT İSMİ ÜRDÜNLÜ

Yapılan tüm çalışmaların böylece, cürüm harıldamak amacıyla kurulduğu belirlenen örgüt vasıtasıyla Türkiye’bile “Örgen-Doku Ticareti” suçunun işlendiği, teşekkül liderinin Ürdün uyruklu M.M.H.A.Z, teşkilat yöneticilerinin ise Ürdün tabiiyetli M.T.H.B, Suriye uyruklu M.B. ile U.A. isimli Türk vatandaşı olduğu tek tek tayin edildi. Kanalizasyon yöneticisi Suriye uyruklu M.B. ile organ donör ve alıcıları 30 Eylül’da yapılan operasyonlarda gözaltına makbuz.Bu tam teşkilat lideri Ürdün uyruklu M.M.H.A.Z. ile örgüt yöneticileri Ürdün tabiiyetli M.T.H.B. ve U.A. isimli şahısların Sakarya’nın Sapanca ilçesinde tıpkısı adreste saklandıkları ve Antalya üzerinden mahdut dışına kaçış hazırlığı içerisinde oldukları belirlendi.

10 KİŞİ TUTUKLANDI

Yapılan teknik ve fiziki takibin devamında düzenlenen operasyonda nahoş eşhas Isparta’nın Keçiborlu ilçesinde yakalandı. Yakalanan şüpheliler ile organ alış-verişindeki eşhas sorgulanmak amacıyla emniyete götürüldü.Emniyetteki işlemleri esbak sona ermiş şüpheliler, adli makamlara gönderme edildi. Mahkemeye çıkarılan 11 şüpheliden A.A.S.Q.A.A. isimli erkek karşı adli taharri hükümleri uygulanırken, teşekkül lideri ve yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 10 çirkin ise tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Share: