Patika lisesi öğrencileri, okullara basketbol potası ve alan topu masası üretiyor

Sakarya’nın Karasu ilçesinde okullara basket potası ve tenis masası üreten çığır lisesi öğrencileri, ekonomiye katkı sağlamalarının birlikte hatim öncesi iş tecrübesi kazanıyor.

Şehit Hasan Bahadır Mesleki ve Ustalık Rum Lisesi, Milli Yetişek Bakanlığınca okullar arası muvaffakiyet ve imkan farklılıklarını budamak, eğitimde vesile eşitliğini pekitmek için başlatılan “Anne Eğitimde 10 Bin Okul Projesi” kapsamında üretimde etken afi oynuyor.

Metal Teknolojisi bölümü öğrencileri, öğretmenleri eşliğinde Sakarya genelindeki 69 okulun basket potalarını, 80 okulun bile alan topu masasını hazırlıyor.

“Mezun öğrenciler sektörde elan rahat hareket bulabiliyor”

İlçe Milli Eğitim Müdürü Okkalı Turhan, AA muhabirine, mesleki ve teknik eğitimin öneminin rastgele güzeşte zaman henüz aşkın anlaşıldığını belirterek, “Öğrenciler, bu projeyle tıpkısı yandan eğitimlerini alırken, tıpkısı yandan da devlet ekonomisine ulama sağlıyor ve benzeri zamanda ücretlerini alabiliyor.” dedi.

Meslek Müdürü Nilüfer Iri üstelik öğrencilerin salgın döneminde dezenfektan üretimi gerçekleştirdiğini belirterek, “‘Kütüphanesiz Ekol Kalmasın’ projesi kapsamında de 22 okula üretim yapmıştı. Şimdi birlikte Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile yapılan tören düzeni kapsamında 138 basketbol potası ve 80 masa tenisi masası üretimi yapıyoruz.” diyerek konuştu.

Meslek liselilerin bu sayede üretim kabiliyetini gösterdiklerini nâkil Alan Şefi Bahir Yılmaz, “Üretimde öğrencilerimizin iri katkıları var. Böylelikle mezun öğrenciler sektörde elan rahat hisse senedi bulabiliyor. Ülkemizin endüstri gelişiminde ve sanayide vuzuh eleman yetiştirilmesinde mefret cila oynanıyor.” dedi.

Üreterek büyüklük ekonomisine katkıda bulunduklarını dile getiren 12. derslik öğrencisi Hamdi Karaman ise “Hem birlikte mesleksel yeterliliğimizi sağlıyoruz. Böylecene mezun olduktan sonraları aksiyon bulma imkanımız artıyor. Üretimde düz almaktan çokça mutluyuz.” ifadelerini kullandı.

Share: