İstanbul’da Gayrikanuni Uzuv Ticareti Operasyonu: Gözaltına Alınan 11 Şüpheliden 10’u Tutuklandı

İstanbul’birlikte ecnebi uyrukluların kurduğu organ aktarımı muntazır ecnebi uyruklu hastalarla organlarını 12 bin ila 60 bin dolar beyninde mütebeddil bedellerle harcamak isteyenler beyninde tavassut eden çeteye ameliyat düzenlendi. Operasyonda gözaltına alınan 11 şüpheliden 10’u tutuklandı.

İstanbul İl Itimat Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya bakarak, Göçmen Kaçakçılığıyla Uğraş ve Sınır Kapıları Büro Müdürlüğü ekipleri, “örgen ve doku ticareti” suçuyla ilişik yaptığı çalışmalarda, organ nakli bekleyen ecnebi tabiiyetli hastaları, organlarını 12 bin ile 60 bin dolar beyninde bire bir ecir karşılığında satan kişilerle tanıştıran ve tarafları hazırladıkları yapmacıklı evraklarla akraba üzere gösteren çeteye ameliyat düzenlendi.

“KARI- KAYIRICI” EVET BILE “ABİ- KARDEŞ” YERINE TANITTILAR

Operasyonda çete lideri Ürdün tabiiyetli M.M.H.A.Z, teşkilat yöneticisi Ürdün tabiiyetli M.T.H.B, teşekkül üyeleri, M.B. ile U.A. ve organ nakli için anlaşan muhit yakalanarak gözaltına makbuz. Şifahane kayıtlarını inceleyici polis güçleri ekipleri, kendilerini sülale-adam evet üstelik abi-ahi adina tanıtan organ aktarımı olacak dirilik ile örgen bağışlayacak kişilerin evraklarının cali olduğu belirleme edildi. Bunun üstüne ekipler, cali evrakla faaliyetler olmayı muntazır 3 farklı hastayı ve örgen bağışçısını takibe aldı.

BÖBREKLERİNİ 60 BİN DOLARA SATMAK İSTEDİLER

Yapılan takiplerde bağışçılardan 2 tanesinin böbreklerini 12 bin dolara, ayrımsız tanesinin ise 60 bin dolara sattığı, organ ticaretini ise düzme ‘akraba’ evraklarıyla gizledikleri belirlendi. Çete üyelerinin uzuv ticareti karşılığında ise 12 bin dolar aldığı bile saptandı.

ELEBAŞI ÜRDÜN UYRUKLU

Ekipler, beceri ve fiziki takibin peşi sıra yaptıkları operasyonda, şebeke üyelerinin Sakarya’bile saklandıkları ve yetersiz dışına kaçış hazırlığı yaptıkları tayin edildi. Ekipler, kaçmaya çalışan şüpheliler suç örgütü sergerde Ürdün uyruklu M.M.H.A.Z, teşkilat yöneticisi Ürdün tabiiyetli M.T.H.B, teşkilat üyeleri, M.B. ile U.A.’yı düzenledikleri operasyonla yakaladı. Operasyonda organ aktarımı amacıyla anlaşan tarafların de aralarında bulunduğu bütün 11 çirkin gözaltına aldı.

Şüphelilerden hastalanmış olan tıpkı can adli taharri üzere serbest kalırken 10 can ise tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Share: