Tim Başkanı Gültepe: “İhracattaki Parite Kaynaklı Zayi Yılbaşından Bu Yana 10 Bilyon Doları Aştı”

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, ilkgüz ayında ihracattaki parite kaynaklı kaybın 1,8 milyar dolara ulaştığını söyledi. Gültepe, kaybın yılbaşından bu yana ise 10 bilyon doların konusunda çıktığını belirtti. Ticaret Bakanı Mehmet Muş ise ayrımsız esbak yılın tıpkı ayına göre yüzde 298,3 terfian 10 milyar 384 milyon dolar degaje sunulan aut tecim verilerini muvaffakiyet kendisine nitelendirdi.

TİM, eylül kocaoğlan dış satım verilerini Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un katılımıyla Trabzon’de açıkladı. Tecim Bakanı Mehmet Muş, ilkgüz ayına ve yılın üçüncü çeyreğine ilgilendiren eğreti aut tecim verileri ile ilgili yerine şöyle konuştu:

“İSTANBUL MUTABAKATI GİBİ ANALIZÖR OLASI BİR GIDA KRİZİNİN ÖNÜNE GEÇMİŞTİR: Avrupa Birliği (SU) ülkeleri için özellikle yükselen enerji fiyatları ve muhtemel doğal gaz kıtlığı nedeniyle sene böylece duraklık ihtimalinin güçlendiği belirtilirken IMF Başkanı anif geçecek bir kışın Avrupa’dahi içtimai huzursuzluklara yol açabileceği uyarısında bulundu. Ekonomide böylesine pahal sorunların var olduğu aynı ortamda dünyanın ayrımlı coğrafyalarında tırmanan gerilimler çözüm amacıyla iş birliği yapmayı güçleştirmekte ve sorunları körüklemektedir. Türkiye adına, barış odaklı dış siyasa ülkemiz doğrultusunda arsıulusal dayanışmaya katkı sağlayıcı herhangi bir adımı cemaziyelevvel olduğu kabil zaman birlikte desteklemeye devam edeceğiz. Düpedüz Karadeniz’in mavera kıyısında yaşanan savaşın bir dakika önce sona ermesi ve başta gıda ve erke güvenliği doğmak üzere küresel ekonomiye etkilerini sunu aza dökmek için 2 aydır başarıyla hesaplı İstanbul Mutabakatı kabil çözümler beklenir aynı azık krizinin önüne geçmiştir. Çünkü hububat koridoru piyasaları sakinleştirmeye ve azık enflasyonunu sınırlamaya koruyucu olmaktadır.

TÜRKİYE EKONOMİSİ CANLI TAHACCÜM PERFORMANSINI SÜRDÜRMEKTEDİR: Küresel hazırlık zincirlerinin hala toparlanamadığı siyasi gerilimler ve savaşların dahi etkisiyle toptan enflasyonun zirveye çıktığı ve ümranlı ekonomilerin sakinlik sinyalleri verdiği böylesi tıpkı ortamda Türkiye ekonomisi yaşayan tahaccüm performansını sürdürmektedir. Cidden 2021 yılında yüzdelik 11,4 ile son 50 yılın bildirme erdemli büyüme hızına ulaşan Türkiye ekonomisi akıbet yerine 2022 yılının ikinci çeyreğinde üstelik yüzdelik 7,6 gibi başarılı bire bir tahaccüm oranını kaydetmeyi başarmıştır. Bu dönemde katışık yurtiçi hasıla artışımızın yarısından ilavesi servet ve hizmet ihracatımızdan gelmiştir. Zımnında ekonomimiz global ortamdaki kül zorluklara rağmen stabil ve sürdürülebilir ilerleyişini sürdürmektedir.

TÜRKİYE İHRACATI 2021 YILINDA YAKALADIĞI BAŞARIYI 2022’NİN İLK 9 AYINDA ÜSTELIK SÜRDÜRMÜŞTÜR: Bu yöndeki performansımız tasdik edilmekte olup OECD henüz geçtiğimiz hafta yayınladığım ekonomik görünüm raporunda ülkemiz üzere 2022 nema tahminini yüzdelik 3,7’den 5,4’e yükseltmiştir. Kızıl katılımcılar, Türkiye ihracatı 2021 yılında yakaladığı başarıyı 2022 önceki 9 ayında üstelik sürdürmüştür. Geride bıraktığımız ilkgüz ayında ihracatımız geçtiğimiz yılın bire bir ayına göre yüzdelik 9,2 artışla 22,6 şeş bilyon dolar olmuştur. Şurası memnuniyetle söylemek isterim kim bu rakam ulaştığımız sunma efdal ilkgüz kocaoğlan ihracat rakamıdır. Böylelikle 2022 yılının önceki 9 ayının tamamında mahiye yerine genişlik faziletli dış satım rakamlarına erişmiş bulunuyoruz.

OCAK- ILKGÜZ DÖNEMİ İTHALATIMIZIN YAKLAŞIK 3’TE 1 BİRİ ENERJİ İTHALATINDAN KAYNAKLANMAKTADIR: Ilkgüz ayında dış ticaret hacmimiz geçtiğimiz yıla göre yüzde 26 oranında artışla 55,6 bilyon dolara ulaşmıştır. Erke ve mal fiyatlarında yaşanan sert artışın etkisiyle ithalatımız 33 bilyon dolar olmuştur. Ev- eylül dönemi ithalatımızın yaklaşık 3’te 1 biri erke ithalatından kaynaklanmaktadır. Öte yandan serencam dönemde değerli ithalatında diri yükselişte ithalatımızda yaşanan çoğalma faal olmaya başlamıştır. söz konusu artış ev-ilkgüz döneminde da bitmeme etmiş olup bütün zer ithalatı aynı eski yılın bire bir dönemine göre yüzdelik 150 artarak 12,1 milyar dolara ulaşmış durumdadır.

HÜKÜMET YERINE CEMI FİRMALARIMIZIN YANINDA BULUNUYOR, ONLARA BINDI VERİYORUZ: Eylül ayında zer ve enerji dünya tutulduğunda ihracatın ithalatı istikbal oranı yüzdelik 100’ün üzerine çıkmaktadır. Hükümet olarak temelden başlayarak bire bir acun markası haline gelmelerine büyüklüğünde güçlü haddinden fazla aşamada cemi firmalarımızın birlikte bulunuyor, onlara bindi veriyoruz. Sahi yıpranmamış ihracat ve e- ihracat destekleri ve finansman modeliyle aktüel gelişmelere ahenk sağlayan eskimemiş zürriyet bindi mekanizmalarını sunduğumuz geçtiğimiz hafta gerçekleştirdik.

PRE-FİNANCİNG MODELİYLE DESTEKLERİN ETKİNLİĞİ ARTTIRACAK: Pre-financing modelimizde kocaman benzeri sac ayağı olacaktır. Zira bu benzeri ile desteklerimizin etkinliğini arttıracak, seçme sene destekler üzere bütçeden ayrılan kaynağı finansman ile eşleştirerek çarpan etkisiyle ihracatçımızın hizmetine sunmuş olacağız. Mavera yandan, bakım sektörünün elan ferah konuma gelmesini uydurmak amacıyla ulusal ve uluslararası gelişmeleri dikkate aldığımız şümullü çalışmalarımız kıvrak sürmektedir. Mecmu 4 karardan oluşan ve geçtiğimiz aylarda kamuoyuyla paylaştığımız hizmet ihracatı bindi izlence paketimiz bunlardan çabucak tıpkı tanesidir. Önümüzdeki süreçte attığımız adımlarla hizmet ihracatımızı dahi zihayat biçimde, elan art seviyelere taşımaya kararlıyız.

TİCARET DİPLOMASİ FAALİYETLERİMİZ KAPSAMINDA GÖRÜŞMELERİMİZ DEVAM EDİYOR: İhracat ailemiz üzere emare niteliğinde olacak bu çalışmalarımızın birlikte tekrar ihracatçılarımızın önünü fayrap etmek üzere ticari diploması faaliyetlerimize bile çabukluk kesmeden bitmeme ediyoruz. 2 devir ilk Ukrayna Başbakan Yardımcısı ve Tutum Bakanı ile cidal sonrası Ukrayna’nın baştan inşası, Türk müteahhitlerinin rolü, tahıl koridorunun işleyişi, erkin tecim anlaşmamızın yürürlüğe girmesi için onaylama süreçleri üzere konuları ele aldık. Tecim diplomasi faaliyetlerimiz kapsamında yeniden geçtiğimiz haftalarda imzaladığımız protokoller ile Malezya ve Gürcistan’la var olan azade tecim anlaşmalarımızın kapsamını genişlettik. Antrparantez Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde katıldığımız Konfedere Milel Genel Oturmuş ve Şanghay teşrikimesai teşekkül zirvesiyle bir nice ülkedeki mevkidaşımız ile düet ülfet imkanımız ve bu ülkelerle düet ticari ilişkilerimizi değerlendirme fırsatımız oldu.

BÜYÜK ÖZVERİYİ VE GAYRETLE ÇALIŞMALARINI SÜRDÜREN BÜTÜN İHRACATÇILARIMIZA TEŞEKKÜRLERİMİ SUNUYORUM: Sizlerin gayretleriyle geçtiğimiz sene olduğu gibi 2022 yılında bile ihracatın hesaplı büyümemizin asıl unsuru olmaya bitmeme edeceğini inanıyorum. Sanayimizi akıbet yıllarda gösterdiğimiz atılımı devam ettireceğimizi, ihracatın ve yatırımcıların itici aynı sakil olduğu bulunan büyüme ortamını sürdürülebilir kılacağımıza eminim. Balaban özveriyi ve gayretle çalışmalarını sürdüren eksiksiz ihracatçılarımıza şahsım ve ülkemiz hesabına teşekkürlerimi sunuyorum.”

TİM Başkanı Mustafa Gültepe’nin parite kaynaklı kayıplara işaret ettiği konuşması satır başlarıyla şöyle:

“KİMYEVİ KONU İHRACATI İLK SIRADAKİ YERİNİ KORUDU: 22,6 bilyon dolarla eksiksiz zamanların yer faziletkâr ilkgüz ayı ihracat performansını gerçekleştirmiş olduk. İhracatımız 9 ayda 188 milyar doları, 12 ayda ise 252 milyar doları aştı. Akıbet 12 ayın tamamında aylık dış satım rekorları kırdık. Güzeşte kamer 15 sektörümüz ihracatını artırırken kimyasal maddeler küresel piyasalardaki gelişmelerin bile etkisiyle önce sıradaki yerini korudu. 2,9 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiren kimyasal maddeleri, 2,7 milyar dolarla otomotiv, 1,9 milyar dolarla hazır çul ve konfeksiyon, 1,7 bilyon dolarla polat, 1,3 milyar dolarla ruh elektronik sektörü izleme etti. Eylülde hububat, makine ve yaş yemiş sebze mamulleri sektörlerimiz tarihlerinin sunu efdal ihracatını gerçekleştirdi. Otomotiv, mobilya ve elmas sektörlerimizde dahi dikkat gururlu artışlar var. Güzeşte kamer bin 942 firmamız dış satım ailesine katıldı. bahis konusu firmalarımız 114 milyon dolarlık dış satım gerçekleştirdi.

YERYÜZÜ HADDINDEN FAZLA İHRACAT FAIL 5 İL İSTANBUL, KOCAELİ, BURSA, İZMİR VE ANKARA OLDU: 45 ilin ihracatının artırdığı eylülde yer haddinden fazla ihracat yapan geçmiş 5 iklim İstanbul, Kocaeli, Bursa, İzmir ve Ankara oldu. Sakarya, Çorum, Konya ve Gaziantep’in heybetli ihracat artışları yakaladık. Trabzon’un bile istikrarını korudu. Trabzon eylülde 84 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. Tığ bu iyicene şehrimizi avantajlı konumu ve geniş hinterlandı ile Rusya’ya, Kafkaslar’a, Türk Cumhuriyetlerine açılan eke ayrımsız husus kendisine görüyoruz. Trabzon cumhuriyetimizin 100. yılında 2 milyar doları hedefleyecek.

EYLÜLDE ARZ ÇOK İHRACAT ALMANYA, ABD VE IRAK’A GERÇEKLEŞTİRİLDİ: Türkiye’nin yeryüzü çok ihracat yaptığı evvel 3 talih Almanya, KÖLE ve Irak oldu. Eylülde Suudi Arabistan’a yüzde 221, Lübnan’a yüzde 102 ve İsviçre’ye yüzdelik 71’lik dış satım artışı oldu. 220 ülkeden 131’inde ihracat arttı. İhracatta kilo başına ünite değerdeki çoğalma de bitmeme ediyor. Birim dış satım değerimiz sabık yılın ilkgüz ayına bakarak yüzdelik 22 artışla 1,62 dolara yükseldi.

PARİTE KAYNAKLI KAYIP 10 MİLYAR DOLARI AŞTI: Yılbaşında 1,15 seviyesinde olan euro-dolar paritesi eylülde 0,96’ya büyüklüğünde geriledi. Bu durumun ihracata karşıt yansıması devam ediyor. İhracattaki parite kaynaklı zayi hoppadak eylülde 1,8 bilyon dolara ulaştı. Yılbaşından bu yana ise 10 bilyon doları aştı. Bu eleştiri dönemde alelhusus Euro Bölgesi’ne dış satım yapan firmalarımızın parite riskini ayn önünde bulundurarak fiyatlandırma yapmaları önem genişlik ediyor.

TÜRKİYE ENERJİ AHESTE SEKTÖRLERDE GÜVENİLİR TEDARİKÇİ: Öncelikle ifade etmeliyim kim, Sayın Cumhurbaşkanımızın dahi dediği kadar Türkiye’nin erke güvenliğinde tıpkısı sav gözükmüyor. Sektör başkanlarımızla yaptığımız toplantılarda, enerji krizinin ülkemiz için mümkün yansımalarını değerlendirdik. Enerji kisik sektörlerde Türkiye güvenli tedarikçi namına öne çıkıyor. Hele çıpa-çelik, çimento, seramik, içki, gübre üzere sektörlerde arzu artışı bekliyoruz. Erke krizi nedeniyle Avrupa yeşil dönüşümü ikinci plana atmış görünüyor. Ancak önümüzde ‘Yeşil Mutabakat’ kadar iddialı tıpkı hedef bulunuyor. Kriz atlatıldıktan sonradan Avrupa bu hedefe çokça elan aşkin odaklanacak. Dolayısı ile ihracat ailesi namına vakit kaybetmeden bugüne değil, yarına da girişmek durumundayız. Yenilenebilir kaynakların dünya canlılık üretimindeki payı yüzde 28, Türkiye’dahi ise yüzde 46 seviyesinde. Bu alanda ülkemizde yatırımlar tezce devam ediyor. Burada aynı gayrı okazyon kapısı birlikte yenilenebilir enerji üretiminde mergup araç-gereçler üzerine çalışan firmalarımız için var. Avrupa inkılap sürecini hızlandırmak hesabına kırıcı aynı finansal nesep ayıracak. İnanıyorum kim yerli firmalarımız hem milli enerji profilimizin dönüşümünde hem birlikte bu komütatör-gereçlerin ihracatında ciddi tekellüf alacak.”

Share: