Himmet ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Âlim, Bayburt’ta konuştu: (1)

Mesai ve Içtimai Güvenlik Bakanı Vedat Bilimci, “Biz çalışanlarımızı, emekçilerimizi koruyacak benzeri ücret politikası, içtimai siyasa projeksiyonuyla bakıyoruz geleceğe ve bugünümüzü yarına taşıyacak tedbirleri bugünden alıyoruz.” dedi.

Bilimci, SELIM Öğür Bayburt İl Başkanlığında planlı, “Türkiye Yüzyılı Başlıyor, 2023’e Akla Yatkın Şehir Buluşmaları Bayburt” adlı toplantıda yaptığı konuşmada, son zamanlarda şişkinlik sorununu halletmek amacıyla uğraştıklarını söyledi.

Dünyanın rastgele tarafında olan enflasyonun Türkiye’yi daha aşkın etkilediğini belirten Bilgin, “Neden bizi daha çok etkiledi? Zira top petrolde, katıksız gazda dışa bağımlı bir ülkeyiz. Beniz yıldır yapılmayan şeyi deminden yapıyoruz, nedir? Çekirdeksel üretim yapıyoruz, nükleer erke ile Türkiye’yi kullanılmamış tanıştıracağız. Tanıştırdığımız devir dışa bağımlılığımız daha azalacak. İlk sefer doğal gaz bulduk, tabii gazı inşallah martta Türkiye’de hizmete sokacağız, soktuğumuz antlaşma Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığı elan azalacaktır. farklı çokça molekül.” diye konuştu.

Bilgin, Yusufeli Barajı’nın kısa süre evvel Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan marifetiyle hizmete açıldığını anımsatarak, “Türkiye’nin enerjideki dışa bağımlılığının getirdiği ilave tıpkı maliyet var. Tahminî maliyet 50 bilyon dolar. Onun üzere Türk ekonomisinde bu 50 bilyon doların meydana getirdiği negatif ayrımsız bastırık var.” ifadelerini kullandı.

“Türkiye büyüdükçe sevgili çözme kabiliyeti küsurat ayrımsız ülkedir”

Bazı kişilerin, “Sebep pahalılık Almanya’birlikte bu kadar değil?” diyerek sorduğuna işaret fail Âlim, şu değerlendirmede bulundu:

“Almanya’bile birlikte üretici fiyatlarında enflasyonun yüzdelik 35’in konusunda çıktığını söyleyeyim bu arada üstelik ama illet o büyüklüğünde değil, bunun için o kadar değil. Çünkü burada maliyetler çok faziletkâr, maliyetlerin esas girdisi bile eriştirme altyapısı, onun maliyeti yani yer yağı, doğal gazın dışında bilcümle enerji üretimi, cıvıltı üretiminin dahi dışa tabi olması. Bunları dışa bağımlılıktan kurtardıkça, yavaş yavaş bu projeleri devreye soktukça Türkiye ilerlemeye devam edecek amma Türkiye’nin bilcümle bu pahal şartlara karşın başardığı benzeri şey var, Türkiye ekonomisi büyümeye devam ediyor.”

Bilim Adamı, “Türkiye büyüdükçe sevgili çözme kabiliyeti mütezayit bir ülkedir.” ifadesini kullanarak, “Türkiye, 1 trilyon dolarlık benzeri ekonomiye makul, onun eşiğindedir, ilerledikçe sav nakız kabiliyeti artacaktır. Bunun kolaylıkla yansıyan, yevmiye hayatımızda anında mahsus neticesi nedir? İstihdam yaratmasıdır büyümenin. Türkiye’nin iktisadi büyümesi, kısaca 1 milyondan çok sene sonu itibarıyla istihdam yaratacaktır, tahminimiz 1 milyon 100 bin, 1 milyon 200 bin olmasını bekliyoruz.” dedi.

Türkiye’nin istihdam yaratarak, büyüyerek bu sorunu aşacağının altını çizen Âlim, şöyle bitmeme etti:

“Amma bu sorunun aynı apayrı yönü bile şudur, çalışanların, bağan dirimsel gruplarının korunmasıdır. Ego özellikle kendi Bakanlığımızla ilişkin bunu söylüyorum. Biz çalışanlarımızı, emekçilerimizi koruyacak benzeri ecir politikası, sosyal yöntem projeksiyonuyla bakıyoruz geleceğe ve bugünümüzü yarına taşıyacak tedbirleri bugünden alıyoruz. Neler bunlar, geçtiğimiz dönemde aritmetik kendisine minimal ücreti yüzde 80’nin üstünde artırdık. Tam oldu mu? Olmadı. Bugün baştan ele alıyoruz. Ferda Minimum Sevap Komisyonumuz toplanacak, toplantıdan bilahare de baştan varılan noktayı, inşallah ahenk noktasını buluruz, değerlendireceğiz ve tıpkı karara varacağız. Varacağımız kararı daha önceki bile beş altı el belirttim. İş verenlerimizin ödeyebileceği amma emekçilerimizin abat soluk alabileceği rakama ulaşacağımızı düşünüyorum. Hedefimiz o, onu gerçekleştirmeyi amaçlıyoruz.”

“Sorunları çözerek ileriye akıllıca revan bir Türkiye var”

Bilgin, değişik benzeri meselenin dahi emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) denilen geniş tıpkısı kitleyi ait dava olduğuna dikkati çekerek, “Bu, 8 Eylül 1999’dan bugüne mevrut tıpkısı iş, bunu üstelik çözüyoruz. Bu etraflı uğraşılarla çözüm aşamasına gelmiştir çünkü bir nice meselenin boyutu vardır. Mali boyutunun dışında de ustalık boyutları vardır, onları birlikte fora etmek üzereyiz, onları de bu kamer içerisinde çözdükten sonradan Meclisimizin gündeminde vadi alacağını planlıyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Sorunları çözerek ileriye makul giden bire bir Türkiye olduğunu vurgulayan Bilimci, şunları kaydetti:

“2023’e Cumhuriyetimizin 100. yılına girerken da ekonomisi büyüyen, sosyal sorunlarını çözen, sosyal siyaset yaklaşımıyla toplumun bilcümle kesimlerini alelhusus etkin, emekçi, tekaüt ve hamhalat kesimlerini, gelir dağılımından henüz bağan dirimlik alanları destekleyerek onları yukarıya akıllıcasına tırmandıracak tıpkı toplumsal yöntem yaklaşımıyla sevgili çözüyoruz. Bizim sevap politikamız de buna dayanmaktadır, minimal sevap politikamız bile bu stratejiye dayanmaktadır. Arz alttaki ücretleri yukarıya doğru tırmandırmak, yukarıdakileri daha yukarıya tırmandırmak, zımnında ücretlilerin milli gelirden aldığı payı artırmak, siyasetimizin özetini hakeza yapabiliriz.”

(Sürecek)

Share: