Hayvancılıkta ‘Sözleşmeli Besicilik’ dönemi

Vücut ve Benzin Kurumu ile 5 yıllık ittifak eden hayvan yetiştiricilerine karkas ağırlığı 201-250 kilogram olanlara 2,5 TL/ kilogram, 251-300 kilogram arası olanlara 3,5 TL/ kilo ve karkas ağırlığı 301 kilo ve üst olan hayvanlara birlikte 5 TL/ kilo terviç ödemesi yapılacak.

Cumhurbaşkanı Kararı ile Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Sözleşmeli Besicilik Desteklemeleri kapsamında, üreticilere karkas ağırlığına göre yapılacak destek ödemeleri ve bunlara dair şartlar belirlendi. Bahis ile ilgilendiren benzeri açıklama eden Samsun İl Ekincilik ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, “Cumhur Reisi Kararı ile Resmi Gazete’bile yayımlanarak yürürlüğe giren Sözleşmeli Besicilik Desteklemeleri kararıyla ilişki ve değer garantisi sağlanan herkes sebebiyle işletmelerin tembel kapasitelerinin üretime kazandırılması, al vücut üretiminin sürdürülebilirliğinin sağlanması, piyasanın düzenlenerek tüketicinin gelgel gücünün korunması ve mıhlı beslenmesinin desteklenmesi, güçlü tedarik zinciri oluşturulması, hayvan başına verimin ve kırsalda istihdamın artırılması, üreticinin girdi tedarikinin önceden planlanması ile kısım üzere yaşıt bir nüsha yapılanma ettirilmesi amaçlanmıştır. Ülkenin ihtiyacı olan ürünlerin, yekpare de gerekseme miktarı büyüklüğünde üretilmesine imkan sağlayacak uygulama ile getirilen ilerleme motivasyon primi sayesinde etken istif yönetimine ve hayvancılığın sürdürülebilirliğine yardım sağlanacak olup buna bakarak Ten ve Benzen Kurumu ile 5 almanak uyuşma işleyen yetiştiricilere ESK aracılığıyla hazırlanacak icmaller karşılığında; karkas ağırlığı 201- 250 kilogram olanlara 2,5 TL/ kg, 251 – 300 kilogram arası olanlara 3,5 TL/ kilo ve karkas ağırlığı 301 kilo ve üzeri olan hayvanlara bile 5 TL/ kg terviç ödemesi yapılacaktır. Sözleşme şartları, yetiştiricilerin tespiti, karkas nitelik kriterlerinin belirlenmesi, duyurulması, uygulanması, takibi ve yaptırımların hesabına getirilmesi tekrar ESK yoluyla izlem edilecektir. Uyuşma kapsamına alınacak hayvanların karkas ağırlıklarının bildirme birkaç 201 kg olması gerekmekte olup kavil işleyen beherglas üretici genişlik aşkın 200 kafa sığır amacıyla desteklemeden faydalanabilecektir” dedi.

“Gıda güvenliği milli meselemizdir”

Sürdürülebilir, hijyenik, metin ve kaliteli al cilt üretimi ile hem üreticinin hem dahi tüketicinin korunacağını ifade fail Başmuallim Kuvvetli, “Uygulamam ile oluşturulacak komisyonlar vasıtasıyla maaş maliyetler hesaplanacak ve belirlenen maliyete bakarak rençper refahı gözetilerek çekicilik fiyatları güncellenecektir. Gelgel ve değer garantisi verilen üreticiler, 5 yıllık istihsal planlaması yapabilecek ve sonunda besiciler kazancını güvence altına alabilecektir. Yine, uygulama ile Ten ve Süt Kurumu tarafından alım garantisi sunulan üreticiler, Kurumla imzaladığı besicilik sözleşmesinden rastgele türe kaybı yaşamadan tek taraflı çekilebilecek ve kırmızı cilt piyasasının en murat durumuna göre üreticilere erken ya de geç anlaşma primleri verilebilecektir. Kontratlı besicilik modeli ile sayın bakanımızın de açıkladığı üzere; efsanevi sağlığı, refahı ve beslenmesi konularında üreticilere çiftliklerinde eğitimler verilecek olup vasıta sistemleri oluşturularak hayvanın besi süreçleri, çekicilik ve itilaf takvimleri sistem üzerinden izlenebilecek. Sürdürülebilir, hijyenik, dimdik ve kaliteli kırmızı et üretimi ile hem üretici, hem de mütemmim korunacaktır. Uygulama kapsamında yapılacak ödemeler üzere lazım nesep ise Tarım ve Orman Bakanlığımızın Zirai Terviç bütçesinden sağlanacak. Bakanlığımız politikaları kapsamında yapılan düzenlemelerle, içinden geçtiğimiz küresel kriz içinde mecmu üretim kaynaklarımızdan azami derecede yararlanma irademizi, sürdürülebilirlik ilkesini üstelik bulunmayan saymadan ortaya koymuş durumdayız. Besicilik kabil ciddi önceliği olan istihsal alanları ilkin almak üzere, elan önce birlikte defaatle vurguladığımız besin güvenliği milli meselemizdir. Bu bağlamda uygulanacak olan Sözleşmeli Besicilik denk tıpkı istihsal modeli olup evcil ve milli üretim ilkesi ile hayata geçirilmiştir. Düzenlenen üretim yardımıyla inşallah başta besicimiz, yanında üstelik tüketici ve Türkiye’miz kazanacaktır. Uz uğurlu olmasını diliyorum” diye niteleyerek konuştu. – SAMSUN

Share: