Meteoroloji’den İstanbul ve Ankara karışma 17 ile zerrin kodlu uyarma! Aniden başat ve akarsu baskınları amacıyla müdebbir olunması istendi

Meteoroloji Umumi Müdürlüğü’nden mevrut sonuç hava raporlarına bakarak yarın günün önce saatlerinden itibaren kuzeybatı kesimlerde görülecek boğanak ve asuman ses sağanağın, Marmara’nın cenup ve doğusunda İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bilecik, Bursa, Balıkesir, Çanakkale’nin doğusunda, Mağrip Karadeniz’birlikte Bolu, Düzce, Zonguldak, Bartın, Karabük, Kastamonu’birlikte, Eskişehir ve Çankırı çevreleri ile Ankara’nın kuzey ve garp ilçelerinde fasılalı ve yerel namına sağlam yağış bekleniyor.

İSTANBUL DAHİL 17 İLE SARI KODLU UYARI

Öte yandan 17 il üzere zerrin kodlu uyarı verildi. Bu iller beyninde Ankara, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Eskişehir, İstanbul, Kastamonu, Kocaeli, Sakarya, Zonguldak, Bartın, Yalova, Karabük ve Düzce vadi alıyor.

HÂKIM VE AKARSU BASKINI UYARISI

Meteoroloji’den yapılan açıklamada “Yağışların; Marmara’nın şimal ve doğusu, Batı Karadeniz (Sinop dünya), Çanakkale’nin bağırsak kesimleri, Eskişehir çevreleri ile Ankara ve Çankırı’nın şimal ve günindi kesimlerinde düz yer sağlam olması beklendiğinden hâkim, taşkın, ulaşımda aksamalar üzere olumsuzluklara karşı müdebbir ve tetik olunması gerekmektedir” denildi.

İSTANBUL VALİLİĞİ AÇIKLAMA YAYIMLADI

İstanbul Valiliği dahi içtimai iletişim araçları hesabından ihtar mesajı yayımladı. Yayınlanan mesajda, “Meteoroloji’ye bakarak; ferda geçmiş saatlerden itibaren İstanbul’dahi bora ve gök gürültülü sağanak yağışların; fasılalı ve yerel olarak sağlam olması bekleniyor. Birdenbire yeğin ve su baskınına alın tetik ve tedbirli olunmalıdır” denildi.

SICAKLIKLARDA DEĞİŞİKLİK BEKLENMİYOR

Öte yandan Umum Müdürlük, albeni sıcaklığında cesim bir ayrım olmayacağını üstelik açıkladı. Rüzgar hızının ise Akdeniz kıyıları ile güneydoğu kesimlerde garp ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra ılımlı kuvvette esmesi bekleniyor.

SARI UYARI NEDİR?

Soluk, havada “potansiyel acı durumu”na bel ediyor. Hesap edilen meteorolojik fenomen olağan dışı olmamakla gelişigüzel, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek faaliyetler konusunda titiz davranılması uyarısında bulunuluyor.Share: