Fındıkta batöz zamanı

Ordu’dahi güzeşte haftalarda hasadına başlanan ve harmanlara getirilen fındık, patoz ile ayıklanıyor. Yılda kısaca benzeri buçuk kamer etkin patozcular, bu zaman aynı saatlik düzentileme karşılığında bin TL ecir alıyor.

Şarki Karadeniz’in sunu önemli itilaf kaynaklarından birisi olan fındık, resmi olarak 13 Ağustos tarihinde toplanmaya başlandı. Bu yıl hasada er başlayan üreticiler, fındıklarını harmana getirerek patoz ile kabuğundan ayırmaya başladı. Herhangi Bir yıl averaj bire bir buçuk ay kadar sakır sakır çalışan ve farklı günlerde ayrımlı işler ile uğraşan patozcular üzere sakil faaliyet sürüyor. Geçen yıl 350 TL olan patozun saatlik düzentileme ücreti, bu yıl ise bin TL olarak belirlendi.

“Bu sene saatlik ecir bin TL”

Ordu’dahi fındık patoz işi ile uğraşan Mukavim Polat, “Haddinden Fazla şükür mevsim sunturlu geçiyor. Hizmet Etmek durumundayız, müşterilerimize yetişmeye çalışıyoruz. Kestirmece 10 yıldır bu işi yapıyorum. Burayı tamamladıktan bilahare farklı bir harmana gideceğim. Şuan günlük tahminî 10 saat çalışıyoruz, elan bir iki olduğu zamanlar de oluyor. Tahminî tıpkısı kamer süre daha devam edeceğiz. Fındık işinde yılda tıpkı aydan fazla çalışıyoruz. Gece-güneş demeden vatandaşlara bakım ediyoruz. arada bir apışık düşüp uykusuz kalıyoruz fakat işimize devam ediyoruz. Bu yıl batöz fiyatları saatlik bin TL kendisine belirledik, geçtiğimiz sene 350 TL civarındaydı” diye niteleyerek konuştu.

Cengiz Ürel isimli fındık üreticisi, sezonun yağmurlu ancak güzel geçtiğini, fındığı birkaç beklediklerini ancak sabık seneye kıyasla mahsulün fazla olduğunu söyledi. Ürel, TMO tarafından eşit açıklanmasına karşın manavların fındık fiyatlarını açıklamadıklarını, bu durumun düzeltilmesi gerektiğini kaydetti.

Hüseyin Yara isimli yetiştirici dahi hasat sezonundan memnun olduklarını fakat özlük bahçesinde temelsiz fındık oranının erdemli olduğunu, fındık cem işlemlerini bitirdiklerini söyledi. – KARGAŞAShare: