Nazillili Ilişki Esnafı: “İneklerimizi Satıp Diğerlerine Yemleme Alıyoruz”

CHP Kültürlü Mebus Süleyman Bülbül’ün Aydın’ın Nazilli ilçesinde ziyaret ettiği münasebet esnafı, “Süt ineklerini kesime alışmak için satıyoruz sair ineklere ağızotu alıyoruz” diye niteleyerek ağrı yandı. Ayrımsız ayrıksı esnaf ise yurttaşın gurur gücünün düştüğünü belirterek, “Bundan Sonra kusurlu kilogram alıyorlar hatta taneyle alanı gördüm ben. Salatalığı, domatesi taneyle alıyorlar” dedi.

Süleyman Bülbül, Nazilli’de taraf pazarını müzakere ederek esnaf ve yurttaşların sorunlarını dinledi.

“BENZIN PARASINDAN BİR ÖZ GELMİYOR”

Aksata esnafı olan bire bir avrat, artan maliyetlerden ekolojik ortam ineklerin satıldığını belirterek, “Benzeri çuval ağızotu 400 liraya yakın. Yoncası var, samanı var, otu var. Bunlardan ikisini verip birini vermezsen hırtapoz randımanlı süt vermiyor. Fiyatı ise sütü beş altı olan 7 lira çok olan 7 teklik 15 kuruş. Benzin ineklerini satıyoruz yemleme alıyoruz, saman alıyoruz başka ineklere veriyoruz. Silaj alıyoruz bu öğün ağızotu almakta zorlanıyoruz. Hayvanlara yemi haricen dünyalık bulup alıyoruz. Çünkü süt parasından tıpkısı şey gelmiyor” dedi.

“6 İNEĞİM VARDI, BİR İNEĞİMİ SATIP DİĞER İNEKLERE YEMLEME, SAMAN ALIYORUM”

Aynı başka karı pazarcı, “Saman aldık bütçemiz yetişmiyor. 6 ineğim var benim. Bir ineğimi satıp başka ineklere ağızotu, saman alıyorum” dedi.

“SALATALIĞI, DOMATESİ TANEYLE ALIYORLAR”

Yurttaşların gurur gücünün düştüğünü belirten tıpkı eksantrik pazar esnafı ise şöyle veca yandı:

“Alım gücü namevcut, insanlar çokça zorlanıyor. Daha Çok eksik kilo alıyorlar üste taneyle alanı gördüm ego. Salatalığı, domatesi taneyle alıyorlar. Yurttaş bizimle tartışıyor, kısım yapıyor. Bize, kafanıza göre değer uyguluyorsunuz diyor.  Almışız 30 liraya süt, almışız 800-1000 liraya basılmış biz elbette kafamıza bakarak karşılık yapalım? 30 liraya mazot aldık, 3 kilosu 10 liraya patlıcan verdik tığ. Neden mi verdik? Getiriyoruz pazara insanlar alamıyoruz hangi yapalım dökelim mi isnat etmek zorunda kalıyoruz. Diyorlar ki devletin suçu namevcut. Süt ani 30 liraya daha çok, bilahare düştü. Elbet devletin suçu yok, bozukluk suçu namevcut?”Share: