Çin’e ilişik 13 savaş uçağı ve 4 sefine, Tayvan çevresinde görüldü

Tayvan Savunma Bakanlığı, dönme içre Çin’e ilişik 13 cenk uçağı ve 4 uğraş gemisinin Cezire çevresinde görüldüğünü bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Çin’e ilişik 13 çarpışma uçağı ve 4 geminin Cezire çevresinde görüldüğü, uçaklardan 2’sinin Tayvan Boğazı’nda tarafların sıkıntı alanlarını sınırladığı akseptans edilen hava ve deniz hattının doğusuna ve Tayvan’ın “Hava Defans Tanımlama Bölgesi” ilan ettiği yerin güneybatı bölümüne uçtuğu belirtildi.

Açıklamada, Çin’e ilişkin albeni ve bahir araçlarının, elektronik izleme araçları, devriye uçakları, gemiler ve meydan füze sistemleriyle izlendiği aktarıldı.

Çin’in, MEMLUK Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin ay başındaki ziyaretinin peşi sıra Tayvan Boğazı’nı ayıran itibari “itidalli iz”yi geçtiği uçuşları ve sefine devriyelerini tınlamalı ağıl getirdiği gözleniyor.

Çin ordusu, ziyaretin ardından Cezire çevresinde askeri tatbikatlar başlatmıştı. 7 bölüm süren tatbikatlar, Cezire’nın çevresinde fiili abluka oluşturmuştu. Mahiyet zırh ve mühimmatın kullanıldığı tatbikatlar sırasında Çin ana karasından ateşlenen güdülebilen füzeler, Tayvan yakınlarındaki sulara düşmüştü.

Kargaşa sözcüsü, 10 Ağustos’ta tatbikatların tamamlandığını duyurmuş ancak Tayvan Boğazı’ndaki askeri devriye faaliyetinin bitmeme edeceğini bildirmişti.

Pelosi, Çin ile emir ihtilafı içindeki Ada’yı 25 sene aradan sonradan musahabe eden ilk MEMLUK Temsilciler Meclisi Başkanı olmuştu. Elan geçmiş 1997’de Newt Gingrich, bu görevi yürütürken Tayvan’ı ülfet etmişti. Musahabe, Ada’yı topraklarının parçası olarak gören Çin’in tepkisini çekmişti.

Pekin, “tek Çin ilkesini” vurgulayarak Tayvan’ın acun ülkeleriyle mutlak diplomatik ilişkiler kurmasına, Konfedere Milletlerde ve diğer arsıulusal kuruluşlarda baziçe edilmesine cebin çıkıyor, kendisini tanıyan ülkelerin Tayvan ile diplomatik ilişkilerini kesmesini araç koşuyor.

Share: